Umre Notları – 3

Umre Notları – 3

Umre Notları – 3

Sevgili okurlarım: Rabbim nasip etti, Ocak ayı sonu Şubat başında bir 15 günlük umre yapma imkanımız oldu.

İki günden beri yazıyorum.. bugünde Mekke notlarımla devam etmek istiyorum..

Sevr Mağarasını ziyaretten sonra : Hocalarımızın anlatımları ile Arafat’a geçtik..

Arafat:

Mekke’nin güney doğusunda, şehre 20 km. mesafede, alanı 14 km2 civarında düz bir ovadır. Bu sahanın batısında Hz. Peygamber’in Veda Haccı’nda konakladığı yere yapılan Nemire Mescidi, doğusunda ise Rahmet Tepesi bulunmaktadır.

Bizim hacılar ve Umreciler ise Rahmet Tepesi- yada cemeli rahme – denilen küçük tepeyi Arafat Dağı Kabul ederler..

Cebrail Aleyhisselam Hz. İbrahim’e Hac ile ilgili bilgileri ve Hacc’ın nasıl yapılacağını burada öğretmiştir. Ayrıca Hac yapmak üzere gelen Müslümanlar bu meydanda bulundukları zaman içinde günahlarının affı için Allah’a tövbe ederler. Bu ve benzeri sebeplerden dolayı bilme, anlama, tanışma, konuşma ve buluşma yeri manalarına gelen ARAFAT kelimesi bu meydanın ismi olmuştur.

İsmail Celfin hoca: Arafatı anlatıyor, Hz. Adem ile Hava annemizin burada nasıl buluştuğunu sonra çocuklarının olmasını anlatıyor ve sözünü bitiriken, Gazeteci Bekir Doğan ile Gülay Doğan hanım efendi de burada buluşmuştur diye de ekliyor..

Müzdelife:

Müzdelife Vakfesi Vaciptir, terki veya erken yapılması anlamınada gelir ki, Kurban Cezası gerektirir.. oysa Sabah Namazından sonra yapılan müzdelife vakfesinde Hayvan hakları ile kul haklarınında bağışlanacağı müjdesi vardır..

Müzdelife : Mina ile Arafat arasında bulunan 12 km2 genişliğindeki bölgeye Müzdelife denir.  Şeytan taşlama da kullanılacak taşlar da buradan toplanır. Bayramın birinci günü sabah namazından sonra Müzdelife’den Mina’ya hareket edilir. Şeytan taşlanır..

Hocamız umrecilere bu bilgileri yerinde verdikten sonra ver elini Mina:

Mina:

 

Mekke’nin kuzeydoğusunda Müzdelife ile Mekke arasında kalan geniş bölgeye Mina denir. Cemerat ismiyle bilinen şeytan taşlama yerleri, Hac kurbanlarının kesildiği mezbahaneler ve Hz. Muhammed’in Mina günlerini geçirdiği mekâna yapılan Mescid-ül Hayf burada bulunmaktadır. Müzdelife vakfesinden sonra hacılar Mina’ya gelerek Hacc’ın vaciblerinden olan ve üç gün devam eden şeytan taşlama görevini burada yerine getirirler. Umre de kurban kesme , şeytan taşlama görevi bulunmamaktadır..

Akabe:

Mina sınırından Mekke istikametine doğru 300 m. kadar sonra sağ tarafta yer almaktadır. Hocamız otobüs içinde orayıda gösterdikten sonra : Hıra

Nur Dağı:

Mekke’nin kuzeydoğusunda, 300 m. yüksekliğinde kütle kayalardan oluşan ve Kabe’ye 5 km. mesafede bulunan bir dağdır.

Sevgili Peygamberimiz (SAV) efendimiz: Peygamberliğinden önce Ramazan aylarını ibadetle geçirdiği “Hira Mağarası” bu dağın zirvesinde bulunmaktadır. İlk ayet burada gelmiştir. Ikra ,” Oku seni yaratan Allah’ın adı ile oku” ayeti burada gelmiş, ilk Peygamberlik burada verilmiş, taşlar tesbih etmiştir..

Bu bilgilerde verildikten sonra: Sevr ve Hıra’ya çıkmak isteyenler için gece saat 02 00 de özel turlar düzenleneceği ilan ediliyor..

Cennet-ül Ma’la:

Mescid-i Harem’in yaklaşık 2 km. kuzeyinde yer alan bu mezarlık aynı zamanda şehrin tarihi mezarlığıdır. Mekke’de vefat eden yerli-yabancı her Müslüman günümüzde de bu mezarlığa defnedilmektedir.

Hz. Hatice annemiz ve bir çok sahabenin kabri de bu mezarlık içindedir.

Peygamber efendimizin doğdu ev olarak bilinen : Mekke Kütüphanesi ve Sevgili Peygamberimizin  doğduğu yer:

Sevgili Peygamberimiz Hz.Muhammed (SAV) efendimizin evinin yeri.. Peygamberin doğduğu ev Kabe’nin doğu tarafında kalan Beni Haşim mahallesinde idi. Hz. Muhammed (SAV) efendimiz, Miladi 20 Nisan 571 (12 Rebiulevvel) Pazartesi gecesi tan yeri ağarırken bu evde dünyaya gelmiştir. Daha sonra buradaki ev yıkılmıştır ve yerine yapılan bina günümüzde Mekke Kütüphanesi olarak kullanılmaktadır.

Bu bilgileri de verdiğimiz sırada öğle olmuştu. Umrecilerimize buyurun namaza diyerek onları kabeye gönderdik..

Güzelbulut Turizm tarafından masrafı karşılanan Cirane Umresi

İslam Tarihinde önemli yeri olan: Cirane olaylarını ve tarihini hocalarımız otobüs içinde anlatarak geldiğimiz Cirane de umreye niyet ederek dua edip umre yapıoruz..

Hudeybiye Umresi

Deve Çiftliklerini görmek: Deve Sütü içmek için sabah yemeğinden sonra yine şirketimizin tuttuğu otobüslerle Hudeybiye gidiyoruz..

Hudeybiye Antlaşması ya da Hudeybiye Barışı, 628 martında Medineli Müslümanlarla Mekkeli Müşrikler arasında yapılan barış antlaşmasıdır.

Hicretin altıncı yılıydı. İslam hızla yayılırken Mekkeliler korku ve çaresizlik içindeydiler. Hendek Savaşı’ndaki başarısızlıkları da bu korku ve çaresizliği derinleştirmişti. Tam da bu sırada Sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed (SAV) efendimiz ve ashabı Beytullah ziyareti için Mekke’ye doğru yola çıktılar ve şehrin dışına vardılar.

Mekkeliler Müslümanların savaş için geldiklerini zannedip korkuya kapıldılar ve anlaşma teklif ettiler.

Sevgili Peygamberimiz Muhammed (SAV) efendimiz Mekke’ye elçi olarak Osman’ı ve yanında birkaç Sahabileri gönderdi. Osman’ın geri dönüşü gecikti ve daha sonra ölüm haberi geldi. Bunun üzerine hz.Muhammed (SAV) efendimiz : yanındaki Sahabeleri Beyat-ı Ridvan yeminine çağırdı.

Böylece  Hudeybiye Umresinin yapıldı .. yer tarihe geçti ve burada ihrama girerek umre yapılıyor.. bizde öyle yaptık..

Yarın: Genel notlarımız

İyi günler

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co