Umre Notları -2

Umre Notları -2

UMRE NOTLARI -2

Bugün Mekke notlarımızı anlatacağım:

Ancak: Dün unuttuğum bir bölümü girerek, Mekke’ye geçeceğim !

4 yıl önce Mekke de başlayan otel yıkımı, Kabe çevresini açma çalışması,  Medine’ye de sıçradı.. Medine de de yoğun bir yıkım ile Ravzanın etrafı açılıyor..

Öldü eski Kral- Yaşasın yeni kral derler ya : Bilemiyorum, yeni Kral harem çevresindeki genişleme çalışmasına ne kadar sıcak bakacak bunu önümüzdeki günlerde göreceğiz..

Medine ‘ de 4 gün kalarak, ziyaretlerini yapan hurmasını alan Kahramanmaraşlı umrecilerimiz, İhrama girerek : Mekke yollarına  düştüler…

Medine’den çıktık, Mekke’ye doğru yol alıyoruz, Hızlı Tren yollarının tamamlandığını, ray deşeme işinin bittiğini görüyoruz..

Sonra dua ediyoruz: Bir gün inşallah İstanbul’dan bindiğimiz Tren bizi önce Medine’ye sonra Mekke’ye götürdüğü günleri göre biliriz..” diye..

Türkiye hazır gibi , Ürdün büyük bölümü tamam, Sudiarabistan hızlı çalışıyor.. tek mesele Suriye ve Suriye de ki iç savaş biterde hızlı Tren’e yatırım yaparsa mesele çözülecektir..

Bütün bunların bir an önce olması: Otobüs yolculuğu yerine , hızlı trenle gitmek istiyoruz artık.. duamız bu yönde oldu..

Medine- ayrılmak çok zor ama göz yaşları içinde otel den : Mîkat, ihrama girme yeri ve zamanı demektir. … Mikatları beklemeksizin, otellerde ihrama giren Kahramanmaraşlı umrecilerimiz:  Medine’den gelenlerin mikatı Zülhuleyfe (Âbâr-ı Ali) olup, Mekke’ye yaklaşık 426 km.dir. en uzak sınırdır..

Zülhuleyfe: geliyoruz, umre yapmaya niyet edip, iki rekat ihram namazı kılıp, topluca niyet ve dua ettikten sonra otobüslerimize biniyoruz.. ihram yasakları başlıyor.. çünkü hep beraber: “ Lebbeyk Allahumme Lebbeyk. Lebbeyke lâ şerike leke lebbeyk, İnnel ham de, Venniğmete, leke Velmülk. La şerike lek” 3 defa tekrar ediyoruz yolculuk başlıyor..

Kur’an-ı Kerim okunarak, İlahiler söylenerek yolculuk neşe içinde devam ederken, herkesin arzusu kabeyi görmek..

Kabe: İslam tarihinde Mekke’de bulunan Mescid-i Haram ve onun içinde yer alan Kâbe çok önemli bir yer tutar. Kâbe’nin Müslümanların kıblesi olması, İslam’da hac ve tavaf ibadetlerinin bu şehire tahsis edilmesi, daimi olarak Mekke’ye, dinî bir merkez vasfı kazandırmıştır.

Kabe, İslam’dan önce çoktanrılı inançlarca kullanılan bir tapınaktı ve Arap Yarımadasının dört bir yanından hacılar Kabe’yi ziyaret ediyorlardı

Kur’an’da İbrahim ve İsmail peygamberler tarafından Kabe’nin temellerinin yükseltildiği yazar. genel olarak İslam’da Kabe’nin ilk olarak Adem tarafından yapıldığına ancak ondan geriye sadece temellerinin ayakta kaldığına inanılır.

Kâbe, tarih boyunca birçok değişikliklere maruz kalmıştır. Çeşitli dönemlerde kısmen ya da bütünüyle yeniden inşa edilmiş ve günümüzdeki haline ulaşmıştır. Günümüzde Kabe’yi barındıran Mescid-i Haram, toplam 361.000 metrekarelik bir alanı kapsamaktadır.

Son 5 yıldan beri kabenin genişletme çalışması kapsamında etrafı büyük oranda açıldı.

İç mekanda : Kâbe’nin etrafını çeviren ve Kâbe yüksekliğini aşmayan kubbeli yapı (revaklar), Osmanlı padişahı II. Selim zamanında yapılmış, planlarını Mimar Sinan hazırlamıştır.

Bugün görüyoruz ki yıkılan revakların 8 adeti yeniden yerine konmuştur.. yeniden revaklar yapılarak eski tarihi özelliği verileceğini müjdesini alıyoruz..

Kabe’deki mukaddes vazifeleri eskidenberi yapan ve ellerinde tutan Araplar, bunları büyük bir şeref olarak kabul ederlerdi. Bu vazifeler arasında en mühimleri; Kabe’nin anahtarlarını elinde tutmak olan Hicâbet Zemzem suyunu ve hacıların su işlerini idare etmek olan Sikâye; ziyaretçileri barındırma ve müsafirlik işlerini ayarlamak olan Rifâde’dir.

Bu bilgileri vererek: Namaz vaktinde mola yerlerinde durarak Mekke’ye Şişe bölgesindeki otelimize geldik..

Otel’e yerleştikten sonra ilk iş umre yapmak ve Kabeyi ziyaret etmek için toplu olarak hep beraber yollara düştük..

Tavaf yapmak : 7 defa kabenin etrafında döndükten sonra , 3 defa merveden, sefaya, 4 defa Sefa dan Merve tepesine giderek sayımızı da yaptıktan sonra traş olarak ihramdan çıkıyoruz..

Otel’e gel dinlen ve sonra ziyaretler..

Güzelbulut Turizm umreciler için çağırdığı otobüse biniyoruz..Ziyaretler başlıyor..

Sevr Mağarası:

Mekke’nin güneyinde Kabe’ye yaklaşık 4 km. uzaklıkta, yüksekliği 500 m. civarında olan bir dağdır. Bu dağın zirvesine yakın bir yerde Peygamber Efendimiz ile arkadaşı Hz. Ebubekir’in Mekke’den Medine’ye hicret ederlerken gizlendikleri mağara bulunmaktadır.

Sevr Mağarasını görmek gerekir: çünkü burası stratejik bir yerdir.. Sevgili Peygamberimizin askeri dehasını göstermektedir..Sevgili Peygamberimiz ve arkadaşı gece vakti bu dağa çıkmışlar ve üç gece burada kalmışlardır. Sonra gizlendikleri mağaradan çıkarak Kızıl Deniz sahil yolundan Medine’ye ulaşmışlardır. Mağara’da kaldıkları zaman süresince bazı mucizeler vuku bulmuştur.

Mekke Notlarına devamı yarın

İyi günler

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co