Umre Notları-1

Umre Notları-1

Umre Notları 1

Allah herkese nasip etsin, gitmeyenlere hemen, gidenlere bir daha nasip etsin, Umre , önce Medine Sevgili Peygamberimiz (SAV) efendimizin misafiri olma, sonra Mekke Allah’ın çağırdığı kullarını arasında rabbimizin misafiri olmak ne kadar güzel bir duygu anlatılmaz yaşanır !…

Güzelbulut Turizm ile Kahramanmaraş’tan Medine’ye gitmek üzere Kahramanmaraş’tan Gaziantep’e doğru hızlı bir kararla çıkış yaptık..

Kahramanmaraş’tan gelecek olan Umre gurubunu karşılamak üzere iki gün önceden Sudiarabistan ‘ın Medine Şehrine gitmek üzere yola çıktık..

Önce Gaziantep, Uçakla İstanbul’a

Gaziantep hava alanında bekliyoruz, şöyle bir baktım, en az 20 kişi var Kahramanmaraşlı İstanbul’a giden..Benim tanıdığım kişiler.. tabi tanımadığım bilmediğim ilk defa gördüklerimi bilemiyorum..

THY Kahramanmaraş’tan Sabah Akşam Ankara ve İstanbul seferleri koymaya direnmeye devam ettiği sürece, Kahramanmaraşlılar daha çok Gaziantep ve Adana ‘ya gider gelirler..

Bir gol yiyerek: Bagajlarımızı Medine olarak verdik..

İstanbul’a vardık , dış hatlara geçtik, sonra Medine:

Kutlu Şehir : Şehirlerin anası Medine !..

Şerefli Şehir : Medine

Medine-i Münevvere : Güzel Şehir

Öz bilgi : Medine şehri, kuzey doğu tarafında dört km. uzaklıkta Uhud dağı ve Avr dağları ile çevrili, kuzeye doğru hafif meyilli bir ovada bulunmaktadır. Bu ova doğu ve batı yönlerinde harra denilen siyah bazalt taşları ile kaplı arazi ile çevrilmiştir. Doğu harraları şehirden uzaktadır ve bu harralar ile şehir arasında kalan arazi oldukça verimlidir. Ova güney tarafında tamamen açık olup, çorak Arabistan ovaları içerisinde bolca suya sahip olması ona ayrı bir özellik vermektedir.

Otelimize yerleştik: sonra Sevgili Peygamberimiz Muhammed (SAV) efendimizi ziyarette gittik..İlk İslâm devletinin kurulduğu ve içinde yeryüzünde ibadet kasdıyla yolculuk yapılabilecek üç mescidden biri olan Mescid-i Nebî’nin bulunduğu Arabistan’ın Hicaz bölgesinde yer alan kutsal şehir , Medine ve Peygamber efendimizi ziyaret bir başka heyecan veriyor insana !..

Gidenler bilirler: Yeşil halı- yani cennet bahçesinden bir bahçe , burada iki rekat namaz kılmak ve sonra tevekkül:

Şehrin eski adı Yesrib olup, Hicretten sonra Resulullah (SAV) bu adı değiştirerek buraya Medine demiştir. Medine’nin kelime anlamı “şehir”dir. Ancak, bir yere nisbet edilmeksizin kullanıldığı zaman Medine şehri kastedilmiş olur. Medine kelimesi Kur’an-ı Kerim’de Mekkî ayetlerde “Medâin” şeklinde çoğul olarak geçen bir cins isimdir. Medenî âyetlerde ise, Yesrib’in yerine özel isim olarak kullanılmıştır.

Yesrib – Medine olunca, Kudüs, Mekke Müslümanların ziyaret ettiği 3 kutsal mekan olduğunu düşünmeye başladım..

Sevgili Peygamberimizi ziyaret, Namaz sonra, otelimizde dinlenme ve ertesi gün Kahramanmaraş’tan Güzelbulut Turizm ile umreye gelen 200 kişilik umre Kafilesini Karşılamak üzere Medine Hava Alanına gittik..

Karşılama ve otelimize yerleştirmeden sonra onları da ziyaret’e götürdük, güzel bir duygusal hava şayandı..

İçlerinde ilk gelen vardı.. daha önceden gelenler vardı, ama hepsinin gözlerinde yaş, mübarek topraklara gelmenin heyecanı vardı..

Medine ziyaretleri: Uhut, Hendek, Kıbleteyin, Cuma Mescidi, Kuba, Tren İstasiyonu, Ambar camii, Hz. Ali ve Ebu Bekir Mescidi, Cenneti Mualla kabristanlığı ziyaretleri ile devam eden günlerden sonra Mekke yolculuğu başlıyor..

Medine’de yaşayan bir ağabeyimizin oğlu olmuş: kurban kesmiş dostları ile yemek için, bizi hurma bahçesindeki özel çadırına çağırdı, kurban etinden kavurma ikramında bulundu, hoş güzel bir gün oldu, çadır ve doğal güzellikleri görmeye değerdi..

Medine- Mekke hızlı tren yolu yapımı son hız devam ediyor !..

1814 de Osmanlı planlamasını yaptığı 1901 de İstanbul- Medine hicaz demir yolu projesini hayata geçirdiği , 1918 -20 de Osmanlı devletinin yıkılması ve 1924 de Vahabilerin devlet kurması ile tren yolu sökülerek yok edilmişti.. o dönemde yapılan demir yolunun yerine 2015 de hızlı tren yapılıyor.. Osmanlı ile ne kadar gurur duysak azdır..

Sudiarabistan, Mekke, Medine, Ürdün bölümünü yaparken, Ürdün ise Kendi ülkesinden geçen bölümü yapmaya başlamı.

Türkiye de Büyük bölümünü hızlı trenin İstanbul dan Halep’e kadar yaptı ama Suriye deki iç savaş sebebi ile o bölüm kaldı.. inşallah o bölümde yapılırsa İstanbul dan Trene binan Mekke’ye ulaşacaktır..

Medine, Mekke’den yaklaşık olarak 426 km. kuzeyde, Kızıldenizden de yaklaşık 120 km. içerdedir. Deniz seviyesinden yüksekliği 60 metredir. Dünya üzerindeki yeri, 39° 44′ enlem ve 24° 33′ boylamlarıdır ki Mekke Şehri önemlidir..

Yarın Mekke

İyi günler

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co