ULUSALDAN, YEREL GÜNDEME

ULUSALDAN, YEREL GÜNDEME

Geçtiğimiz hafta sonu Fransa’da IŞID’ün üstlendiği terörle gözlerimiz batıya çevrildi. Çünkü, bizim otuzyılı geçmiş terör gerçeğimizle, batı daha yeni yüz yüze geldi.  Acaba batının tepkisi ne olacak? Diye merak ettim, bütün ülkeler haklı olarak 127 canın verildiği bu olaya tepki gösterdi, kınadı!

Tam bu ortamda, ülkemizde G20 için zirve yapılacak olması da olayın bir başka önemli yönüdür diye düşünüyorum.

Peki, ulusul gündemi ilgilendiren bu gibi konular biz Maraşlıları ilgilendiriyor mu? Gelin önce bu sorunun cevabını verilim.

Birey olarak şahsımı ilgilendiren her konunun, diğer Maraşlıları da ilgilendirdiğini düşünüyorum, çünkü G20’de  Suriye sorunu masaya yatırılacaksa, bu şehirde bizde Suriyelilerle birlikteysek, elebette gelişmeleri merak ediyoruz.

Aslında, her Maraşlı veya ülkemin diğer bir bölgesinde yaşayan insanları elbette ulusal gündem ilgilendiriyor ve bu olayların kentimizden nasıl görüldüğü ile ilgili de değerlendirmeler yapmak gerekiyor.  Bir örnek daha vereyim ki konu daha iyi anlaşılsın, ABD Merkez Bankası faizleri artıracağını açıklandığında, benim cebimdeki para bu açıklamadan etkileniyorsa, bizlerde ulusal sorunları ele almamız gerekiyor.

Bu konuya, bazı meslekdaşlarımın yerel gazetelerde, yerel sorunlar veya olaylara yer verilmeli, ulusal sorunlardan bana ne dediklerini duyuyorum, bu görüşe katılmadığı da böylece izah etmiş bulunuyorum.

Evet, dünyanın en büyüklerini ülkemizde misafir edeceğiz ve dünyanın gözü ülkemizde olacak. İnşallah onların ele aldıkları konular, dünya barışına katkı sağlar. Zira, insanlık bu dönemdeki kadar kan ve gözyaşları ile iç içe olmamıştı.

Bu vesile ile buradan, ülkemizdeki terörizme destekleyenlere sesleniyorum. Terörle bir yere varılmaz, hukuk devletinde, demokratik talepler siyasetle alınır. Halkı arkanıza almadan, silahla sorunlar halledilmez, dün rüzgar ekenler, bu gün fırtana biçtikleri gibi, terörü destekleyenlerde bu dünyada olmazsa ahirette yaptıklarının fazlasıyla cezasını alacaklardır.

Sonuç olarak, adı büyük olan bu ülkelerin liderlerinden isteğimiz, gücü değil, adaleti üstün tutmaları ve dünya barışına ortak imza atmalarıdır.

ŞEHRİMİN GÜNDEMİ

Uluslar arası birinci gündem maddesi terör olduğu gibi ilimizde de geçen hafta sonu, Maraşlılar şehidi için gözyaşı döktü. Diyarbakır’ın Lice ilçesinde terör örgütü PKK mensuplarınca yola yerleştirilen el yapımı patlayıcının infilak ettirilmesi sonucu şehit olan Jandarma Uzman Çavuş İbrahim Bağcı, Kahramanmaraş’ta toprağa verildi. Allah’ın rahmeti onun üzerinde olsun, ailesine de başsağlığı diliyorum. Dikkat edin, bizim ulusal basınımız da terör konusu ela alındığında, PKK’ın bazı batılı ülkeler tarafından desteklendiği yazılırdı. Şimdi aynı terör, batıyı da vurmaya başladı. Yani adı büyük olan ülkeler mutlaka teröre destek vermekten vazgeçmelidirler.

AĞIZ OTU KISIRLIK YAPIYOR

Maraşlılar ağız otu kullanmaktan bir türlü vazgeçmedi. Rektörümüz bu konuda açıklama yapmış ve otun kısırlık yaptığını belirtmiş.

Biz bu konuyu ne kadar yazsak da, tiryakiler ağız otu kullanmaktan vazgeçmeyecektir biliyorum, ama hiç olmazsa yeni nesil kullanmasın.

Son bir konuya daha değineyim. Kahramanmaraş Onikişubat ilçe müftülüğünce tertip edilen hafızlık yatılı Kız Kuran kurslarından 2015 yılı itibarıyla mezun olan 37 hafizeye görkemli bir taç giyme merasimi düzenlendi. Mehmet Akif Ersoy Kültür Merkezini dolduran 2 bin kişi törende duygulu anlar yaşandı, erkekler katılmadığı için yerel medyadan bu haberi alıyoruz.

Bu törenleri her yıl izleyen biri olarak şunu belirtmek isterim. Artık hafızlıkta Kahramanmaraş ilk sıralarda yer alıyor. Hem İmam Hatip Lisesine giden,hem de hafızlık çalışması yapan bu yavrularımız için bence özel bir okul açılmalı.

Çocuklarımız bu okullarda en üst düzeyde Kuran eğitimi almalı, örnek insanlar olarak topluma yön vermelidirler.

Kuran hafızı olmak çok güzel, fakat Kuran’i hayat yaşamak daha güzel, diyor.

Selam ve sevgilerimi iletiyorum.

Hadi kalın sağlıcakla.

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co