ULU HAKAN’I ANLAMAK

ULU HAKAN’I ANLAMAK

Cennet mekân Sultan ikinci Abdülhamid Han’ın 10 Şubat vefatının sene-i devriyesi idi. Sultan Abdülhamid Han’ı sevenleri için Ulu Hakan sevmeyen bahtsızlar için kızıl sultan olarak anılır.

Ne yazık ki; yıllarca asil milletin Sultanını kızıl Sultan diyerek gençliğin beynine enjekte etmeye çalıştılar. Tarihimizi yanlış anlattılar Tabii bu aslı olmayan, mesnetsiz yalanlara aldanmayan asil milletin evlatları da var. İnsaflı yazılan tarih kitaplarını okuyanlar ve onun ilme, fenne, sanayiye, ticarete, ahlaka, insanlığa bıraktığı eserlerini görenler, bu iftiralara itibar etmediler.

Ulu Hakan Osmanlı Padişahlarının otuz dördüncüsü ve İslam Halifelerinin doksan dokuzuncusu idi. Abdülhamid Han aklı, zekâsı, ilmi, fevkalade yüksek olduğu için, memlekete karşı sinsi oyunları hemen sezdi ve tedbirini alarak hain hesaplar yapanları iş başından uzaklaştırdı. İslam bilgilerini, din, fen ve ahlak bilgilerini memleketin her yerine yaydı. Osmanlı tarihinde ilk defa her köye bir cami, caminin avlusuna bir okul yaptırma fermanını çıkartmıştır.

Yahudilerin Filistin topraklarına sahip olma teşebbüslerinin karşısında dik durdu. Onların Osmanlı borçlarını silelim tekliflerine reddetti. Bu topraklar kanla alındı, kanla verilir diyerek, tekliflerinin asla kabul edilemeyeceğini sert ve kati bir dille bildirdi. Filistin topraklarının Yahudilere satılmaması için her türlü tedbirleri alarak, Filistin topraklarına sahip çıkmıştır. Büyük Sultan Memlekette kapsamlı bir imar ve eğitim seferberliği başlatarak çoğu kendi şahsi parasından olmak üzere cami, okul, köprü, hastane, çeşme gibi tam 1552 eser yaptırmıştır. İslamiyet’e hizmeti sayılamayacak kadar çoktur.

Ulu Hakan’ı 1909 yılında “31 Mart vakası” olarak bilinen ittihat ve terakkinin ileri gelenleri tarafından tahttan indirilen Ulu Hakan Abdülhamid Han Selanik’e gönderilmeye zorlanmıştır.  Kendisine işkence dahi yapılmıştır. Daha sonra Selanik’in düşman işgaline maruz kalma ihtimaline karşı İstanbul’a dönen ve Beylerbeyi sarayında oturmaya mecbur edilmiştir. Ulu Hakan 1918 10 Şubat’ta Hakk’a yürüdü.

Çemberlitaş’ ta Sultan Mahmut türbesinde, amcası Sultan Abdülaziz ile dedesi ikinci Mahmut’un yanına defnedilmiştir. Merhum Necip Fazıl Kısakürek’in ifade ettiği gibi “Abdülhamid’i anlamak her şeyi anlamak olacaktır” Abdülhamid Han’ı anlayamayan, ittihat ve Terakki fırkasının içinde yer alan Rıza Tevfik ve Süleyman Nazif pişmanlıklarını şiirlerle dile getirmişlerdir. Ne acıdır ki pişman olmayanlarda vardır.

Tarihler adını andığı zaman
Sana hak verecek hey Koca Sultan
Bizdik utanmadan iftira atan
Asrın en siyasî Padişahına (Rıza Tevfik)

Padişahım gelmemişken ya da biz
İşte geldik senden istimdada biz
Öldürürler başlasak feryada biz
Hasret olduk eski istibdada biz (Süleyman Nazif)

Ulu Hakan’ ı anlayan gönüllere selam olsun.  Allah-ü Teâlâ anlama idrakimizi artırsın.

Muhabbetlerimle…

Bu yazı için bir yorum yazın

“ULU HAKAN’I ANLAMAK” için bir cevap

  1. Osman Genç dedi ki:

    Kaleminize kelâmınıza sağlık efendim… Allahü teâlâ razı olsun. Bütün Osmanlı ve İslam padişahlarının da derecelerini âlî eylesin. Bizleri de şefaatlerine nâil eylesin inşallah.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co