Ülkü Ocaklarından Dünya Otizm farkındalık günü etkinliği

Ülkü Ocaklarından Dünya Otizm farkındalık günü etkinliği

Kahramanmaraş Ülkü Ocakları tarafından Dünya Otizm Farkındalık Günü nedeniyle bir etkinlik düzenlendi.

Ülkü Ocakları genel merkezi olarak tüm illerde Nisan ayı Dünya Otizm Farkındalık kampanyasını başlattıklarını belirten K.Maraş Ülkü Ocakları İl Başkanı Mesut Kaplan daha sonra otizm hakkında bilgi verdi.

Ülkü Ocaklarından Dünya Otizm farkındalık günü etkinliği (2)

150 çocukta bir çocuğa kadar yükselen otizm riskini vurgulayarak, otizmli bireylerin sağlık, eğitim, meslek edinimi ve bakım gibi konularda yaşadıkları ayrımcılık ve hak ihlallerini aktardı. Otizm, sosyal ve iletişim becerilerinin oluşmasını etkileyen bir genel gelişim bozukluğudur. Otizm genellikle 2 yaşından itibaren ortaya çıkar. Otistik çocuklar genelde öğrenme ve algılama bozukluğu çekerler. Otistik çocukların büyük bir bölümünde farklı seviyelerde zeka geriliği görülse de zeka seviyeleri normal olan otistik çocuklarda vardır. Bir annenin doğum sonrası çocuğunun özürlü olma oranı %2’dir.

Ülkü Ocaklarından Dünya Otizm farkındalık günü etkinliği (3)

Otistik olma ihtimali % 0.5’tir. Otizm erkek çocuklarda kız çocuklarından 4 kat daha fazla görünmektedir Kaplan daha sonra konuşmasında K.Maraş il içerisinde olup çocukları otizm tanısı almış olan ailelerin, toplumsal sorunlar yaşadıklarının farkında olduklarını ve onların sosyal kabul noktasında yaşadıkları sınırlılıkları ve sıkıntılarını K.maraş Ülkü Ocakları olarak ortadan kaldırmaya gönüllü olduklarını dile getirdi. Çocukları için kendinden ödün veren bu fedakar ailelerin tespitiyle ilgili çalışmaların olduğunu ve toplumda bu ailelerin daha fazla saygı gösterilmesi, baş tacı edilmesi gerektiğini belirten kaplan, K.maraş ülkü ocakları olarak düzenlediğimiz bu tür sosyal sorumluluk faaliyetleri düzenleyerek hem otistik çocukların toplum içinde sosyalleşmesine hem de bu fedakar ailelere sahip çıktığımızı ve çıkmaya devam edeceğimizi söyledi.

Ülkü Ocaklarından Dünya Otizm farkındalık günü etkinliği (4)

Son olarak M.Kemal Atatürk’ün yüce Türk milletimize armağan ettiği 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve çocuk bayramını ve 3 ayların başlangıcı olan mübarek Regaip kandilini en içten dileklerimle kutlar, Türk İslam dünyasına hayırlar getirmesini temenni ediyorum. Düzenlediğimiz nisan ayı dünya Otizim fakındalık etkinliğimize katılan herkese teşekkür eder saygılarımı sunarım” dedi.

Ülkü Ocaklarından Dünya Otizm farkındalık günü etkinliği (5)

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co