Ülkemden Notlar

Ülkemden Notlar

Hükümet tarafından, 30 Ağustos Zafer Bayramı ile Kurban Bayramı arasındaki 2 gün tatil edilince kamu çalışanları için 10 günlük bir tatil çıktı ortaya. Tatil yapma imkânı olanlar için iyide oldu.

Benim hatırladığım ilk uzun tatil, rahmetli Bülent Ecevit’in Başbakanlığı döneminde yaşanmıştı. Bayramın başındaki hafta sonu ile sonundaki hafta sonu tatilleri birleştirilmiş ve kamu çalışanlarına 9 günlük bir tatil yaratılmıştı.

O dönemdeki muhalif partiler, başta rahmetli Necmettin Erbakan ve şuan iktidarda olan müritleri uzun tatilden dolayı Sayın Ecevit’e söylemediklerini bırakmamışlardı. Oysa adamcağızın tek derdi, turizm sektörünün canlanmasıydı.

Belediye maalesef kurban fiyatlarına müdahale etmedi. Piyasa başıboş kalınca bizim Müslümanlar; pazarlık sünnet diyerek atabildiği kadar kazık atmaktan utanmadılar. Kurbanlıkları satan, kesen, parçalayan sahtekârlar hiç hak etmedikleri bir şekilde para kazandılar.

Hayvanı satanlar canlı olarak kilosunu 17-20 liraya sattılar. Kesenler 60-75 liraya kestiler. Kelleyi ütenler ise 30-40 liraya üttüler. Bir gözde eti parçalarına ayıranlar ise bu iş için 100 lira istediler. Aklım yetmediği için soruyorum; alınan paralar sizce helal mi, haram mı sevgili dostlar?

Yenen tüm kazıklara rağmen bu bayramda çok güzeldi. Bayramdan bayrama görebildiğimiz tüm hısım ve akrabayı bu bayram da ziyaret edebildik şükürler olsun. Eşimizi dostumuzu bu bayramda da gördük, dualarını alabildik hamdolsun.

Can sıkan, üzücü olan ise bayram süresince yaşanan trafik kazaları oldu. Sayın başbakanın; ‘Yolların kralı olmaz, kuralı olur’ demesine rağmen krallığa soyunan sürücülerden 100’ü hayatını kaybederken, 1000’e yakını ise maalesef yaralandı. Bayram birileri için yine mateme dönüştü.

Kurallara uymayan bir millet olduk. Hele hele trafik kurallarına hiç uymuyoruz. Bu yüzden inanılmaz oranda kaza yaşanmakta. Keşke elimde istatistikî bilgiler olsa da paylaşabilsem. Ama günde birkaçına bizzat şahit olurken onlarcasını da basın-yayın kuruluşlarından öğrenmekteyim.

Her zaman olduğu gibi bu bayramda da ‘güzel günler çok çabuk geçti.’ 10 günlük tatil sona erdi. 05 Eylül Salı günü mesai başlayacak. Tüm çalışanlar iş başı yapacaklar. 2 Aydan beri tatil yapan öğretmenlerin tatilleri de sona erdi. Aynı gün tüm öğretmenler için Mesleki Eğitim Çalışmaları başlayacak.

Bir tek öğrencilerin tatili devam edecek. Okullar 18 Eylül Pazartesi günü açıldığı için öğrenciler iki hafta daha tatil yapabilecekler. Sonra; ‘evli evine köylü köyüne’ dendiği gibi herkes kendi yoluna gidecek.

İnsanları canından bezdiren trafiğe birde öğrenci servisleri dâhil olacak. Bezginlik iki katına çıkacak. Kazalar artacak, kavgalar daha da çoğalacak.

Üniversite talebeleri, anadan, babadan ve de yardan ayrılıp okudukları şehirlere gidecekler. Bazıları evde kalırken bazıları kalacak yurt arayacaklar. Bulanlar bir parça rahat edecekler. En az 4 sene bu sıkıntılara katlanacaklar. Gün gelecek okulları bitecek ama çileleri bitmeyecek. Mezun olduklarında; ‘değer mi bunca çileye?’ diyecekler…

Bence değer. Kalın sağlıcakla…

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co