Ulaşımı Masaya Yatırdık !

Ulaşımı Masaya Yatırdık !

Ulaşımı Masaya Yatırdık !

KAHRAMANMARAŞ/ Kahramanmaraş’ta yayınlanan haftalık gazeteler ve İnternet siteleri yöneticileri  Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanı Fatih Adanır ile şehrin toplu taşıma sorunun mayasa yatırdı.

Gazeteciler: Bekir Doğan, Mehmet Fiskeci, Neşe Yıldızhan, Adem Gemci, Halil Hınaz, İsmail Koyuncu, Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi ulaşım Daire Başkanı Fatih Adanır’ı ziyaret ederek şehrin toplu taşıma sıkıntılarını dile getirdiler..

Kahramanmaraş’ın  en önemli ve en ciddi meselesi trafik, ve toplu ulaşım araçları olunca iş Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanlığına düşüyor..

???????????????????????????????

Gazeteci Bekir Doğan, “ Büyükşehirlerde olduğu gibi Kahramanmaraş’ta da toplu taşıma araçlarının bir merkez de toplanarak buradan ikinci otobüsle diğer merkeze gitmesi gerektiğini, merkez’e gelen ve giden belediye otobüsü ve halk otobüslerinin en kısa yoldan gitmesi gerektiğini havuz sistemi olduğu için az yolcu taşıdın çok yolcu taşıdın sorunun ortadan kalkacağını dile getirdi.

Ulaştırma Daire Başkanlığına getirilen İTÜ mezunu, şehir plancısı Fatih Adanır ile toplu taşıma üzerine bir sohbet edelim dedik ve Haftalık Gazete sahibi arkadaşlarımızla kapısını çaldık.

HALK OTOBÜSLERİ, DOLMUŞLAR VE HAVUZ

Bize sevindirici haberler verdi, umut saçtı. Bilindiği üzere, dolmuşların miadı yılsonunda doluyor. Toplu taşımaya ayar vermeye çalışan Büyükşehir belediyesinin halen 75 otobüsü varken, bunun 17’si Elbistan ve Afşin ilçelerinde hizmet veriyor. Meclisten onay çıkarsa 12 metrelik 5, 8 metrelik de 10 otobüs daha alınacak.

Zaten halk otobüsleri de sürekli yenileniyor. Dolmuşların da süresi yılsonunda biteceği için, 2 veya 3 dolmuş bir otobüse dönüşüyor, 1 Ocak’tan itibaren oluşacak havuzda hasılat paylaşımı sağlanacak.  Adalet ve hakkaniyet sağlanacak.

65 YAŞ VE ÜZERİ İLE YAŞANAN OLUMSUZLUKLAR

Ulaştırma Daire Başkanlığına bu meselede çok şikâyet geliyor. Halk otobüslerinin 65 yaş ve üzeri vatandaşı otobüslere almamak gibi girişimleri, düşünceleri ağır basınca, zaman zaman istenmeyen olaylar da yaşanmıyor değil. Dolmuşların böyle bir sorunu yok. Yaşlılara yapılana çirkin hareketler, toplumdaki nefret duygularını kabartıyor. Yaşlılara ikinci sınıf insan muamelesi ve bindirmemeler, hakaretler yanında kurallara uymama konusundaki şikâyetlerin bitmesini istiyor insanlar.

En çok şikâyet halk otobüslerinden geliyor. Adanır, “Aslında bu şehirde, trafikte dolmuş sorunu var” demişti.

Yolculara hakaret eden, itiş-kakış yaşatan, sabıkalı sürücülerin de olduğunu söyledi Başkan Adanır. Hatta ölümcül kazalara bile sebebiyet verenler aynı kişiler olduğunu görüyoru.. TRAFİK AKIŞI, KAMERA İLE TAKİPTE

Büyükşehir Belediyesinin 7. Katında halen 16 izleme kamerası (MOBESE) mevcut. Görevliler her anı kaydediyor. Sıcak takipte sürücüler, araçlar… İzleme kamera sayısı yakında 40’a çıkacak. İlçelerdeki trafik akışı da mobese kameraları ile izlenecek. Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç, bu meseleye önem veriyor.

Merkez otobüs durağı – Arındırılmış bölge yapılması ile çözüm buluna bileceği, Doğukentten binen merkez’e gelecek ikinci bir ücret ödemeden, Kavlaklı Organize Sanayi, veya şehirler arası otobüs terminaline, veya hava alanına gide bilecek..

Böylece : Tüm otobüsler, Azarbaycan bulvarını kullamak zorunda kalmayacaktır..

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co