ufuklu yönetici!

ufuklu yönetici!

Ufuklu yönetici!

Bir insan her şeyi bilemez!

Ben biliyorum: diyenler hep yanılır!

Bir doktorun bildiğini biz bilemeyiz!

Bir mühendisin hesaplama ölçüsünü biz bilemeyiz!

Kazma – kürekle çalışan bir amelenin vurma tekniğinide bilemeyiz her işin bir ustalığı vardır. Bir uzmanı vardır.

Bu sebeple ufuklu olan yönetici : Her konuyu uzmanı ile oturur konuşur!

Bir belediye başkanı düşünün

Bir bina yaptıracak: Mimar ve İnşaat Mühendisi ile oturup konuşmadan, işi yapacak taşeron firma ile istişare etmeden : “öyle veya böyle “ yapacağım dediğinde sözü havada kalır.

İyi bir yöneticinin, ufuk ve vizyonu olan bir yöneticinin danışmanları olmalıdır.

Kahramanmaraş Büyükşehir belediye başkanımız Fatih Mehmet Erkoç’un her konuda bir danışmanı olmalıdır.

Örnek verecek olursak:

Başta: Basın danışmanı

İnşaat danışmanı

Eğitim danışmanı

Kültür Danışmanı

Sosyal İşler danışmanı

Doktor danışmanı (Sağlık)

Hukuk danışmanı

Belediyecilik danışmanı ( ki Ankara – İstanbul, İzmir, Adana gibi büyük şehirlerin eski belediye başkanlarından danışmanı olmalıdır)

Esnaf danışmanı (Esnaf Odaları Birliği Başkanı gibi bir başkandan)

Sanayici danışmanı

Gibi danışmanlarla 10-20 günde bir araya gelerek: Ne yaptık ne yapacağız, yol haritamız nedir diye istişare ederek yoluna davam etmelidir.

Belediye Başkanımız makine mühendisi: Her şeyi bilecek diye bir şey yok, bilemez de bilmesi mümkün de değil ama işi uzmanları ile oturup konuşur istişare ederse çok güzel yerlere gelecektir.

Büyükşehir Belediye Başkanı olduğu için 9 ilçemizden de belediye dışından birer aklıselim danışman tutmalıdır. İlçede ne oluyor, ne bitiyor, halk ne istiyor bunun iyi bilmek ve doğru bilmek için bu danışmanla arada bir bir araya gelerek ilçe meselelerini dinlemelidir.

Türkiye de başarılı olan belediye başkanlarının bazılarını resmi danışmanı var, yani ücret ödeyerek çalıştırdığı danışmanı var, bazılarında gönüllü danışmanı var. Neticede hepsi bir danışmana danışıyor, sonra tartışıyor ve sonra ortaya doğru olan sonuç ortaya çıkıyor.

Atalarımız : “Soran dağlar aşmış, sormayan düz yolda şaşmış” diye boşa dememiştir. İnsan muhtar da olsa, daire müdürü de olsa, Belediye Başkanı veya Vali ya da başbakan,Cumhurbaşkanı da olsa bir danışmana ihtiyacı vardır.

Doğru hızlı hizmet üretmek için: Ortak akıldan yararlanmak için her belediye başkanımız bir danışman tutmalıdır.

Her alanda ki işi bilmek: doğru bilmek mümkün değildir.

Mutlaka uzmanla çalışmak gerekir: Bir bilene sormak gerekir.

Atalarımız: “ 40 kişiye sor, sonra kendi düşünceni ortaya koy, sonra kırk kişiye tekrar sor doğru gösterileni yap! zarar görmezsin” demişlerdir.

Sor sormaktan zarar gelmez!

Bu sebeple Kahramanmaraş Büyükşehir belediye başkanımız Fatih Mehmet Erkoç ve ilçe belediye başkanlarımıza sesleniyorum. Uzmana bir kere sorun, ustaya bir kere sorun, bilgili olan insana bir sefer sorun, ondan sonra orta yolu bularak doğru olanı yapın.

Mutlaka bir danışman tutun.

Her danışmana ücret verecek değilsiniz, ücretli danışman olur, gönüllü olur, bir akşam oturup bir bardak çay içerek danışmandan birçok bilgi alabilirsiniz.

Hanefi Mahçiçek başkanım biliyor: bizim duvar yıkılmıştı. Mühendis hesap yaptı, mimar özelliklerini belirledi, Planlı projeli duvar yaptık. Arkasına toprak dolacak,Bir köylü traktör sürücüsü, toprak getirerek duvarın arkasına dökmesini çukuru doldurmasını istedik. Adamın söylediği: “Abi bu duvar arkasına toprak doldurursak yıkılır” oldu.

Mühendis ve Mimarımız, müteahhitadama kızdı. Adamda bana sonra kızmayın paramı peşin verin toprak doldurayım dedi.

Parasını peşin verdik.Toprak yarıyı geçince bizim duvar yıkıldı.Mühendis ve Mimar, işin o yönünü göremedi ama ilkokul mezunu traktörcü haklı çıktı.

Çünkü adam çok duvar arkası doldurdum hepsi yıkıldı diye de ilave etti.

Danışman ve uzman bu! Buna danışmak gerekir!Bu adam bu işi sürekli yapıyor.

İyi günler…

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co