Üç aylar ve oruç

Üç aylar ve oruç

Üç aylar ve oruç !..

Üç aylara girdik, yarın ilk Perşembe gecesi olan Regaib Kandili olup, feyiz ve bereketinden yararlanmak için gündüzünü oruçla , gecesini ise ibadetle geçirmemiz gerekiyor ki büyük sevabdır..

1 Mayıs 2014 Perşembe günü oruç tutmak ve gecesini de Sultan Abdulhamithan camiinde ibadetle geçirmeleri çok güzel olur.., tutamayanların ise Cuma ve cumartesi günü tutmaları büyük sefab olur..(Cuma günü tek oruç tutulmaz) Cuma günü tutanın Cumartesi tutması gerekir.. veya Perşembe Cuma tutula bilir..

Sevgili okuyucularımı oruç tutmaya davet ediyorum..

Üç Aylar ve Regaib Kandili

1 Mayıs’ı 2 Mayıs 2014 gününe bağlayan  Perşembe gününü – yani Perşembe’yi Cuma’ya bağlayan gece, Regaib kandili..

Kandil öncesi : oruç tutmak büyük sevaptır.. Perşembe günü oruçu kaçıranların ise Cuma ve Cumartesi günü iki gün oruç tutmaları büyük sevap olur..

Merhum Gazeteci Osman Sayın ağabey ile bir yıl aramızda anlaşarak 3 ayları oruçlu geçirmeye niyet etmiştik.. sizlerde 3 ayları oruçlu geçirmeye niyet ede bilirsiniz ki, çok güzel olur..

Regaib kandili sebebi ile : Sultan Abdulhamithan dan TGRT canlı mevlit yayını ve kitap dağıtımı yapılacak olup : büyük bir imkân ve fırsat mevsiminin; rahmet, bereket ve mağfiret ikliminin habercisi olarak gelen mübarek Regaib Kandili  Perşembe gecesi: evimizde, mahalle camiinde, kutlaya bildiğiniz gibi, TGRT Ekranlarında , yada gelerek bu gece Sultan Abdulhamithan camiinde kutlaya bilirsiniz..

1 Mayıs’ı 2 Mayıs’a bağlayan Bu gece, manevî iklimi ile benliğimizi kuşatan, gönüllerimizi ferahlatan üç aylara ulaşmanın mutluluğunu inşallah bir kez daha yaşayacağız. Bu gece aynı zamanda Kur’an ayı Ramazan’ın müjdecisidir.

Üç aylar, içinde Sevgili Peygamberimizin (SAV) İsra ve Miraç mucizesini yaşadığı Miraç, Şaban ayının ortasına denk gelen Berat ve Ramazan ayının son on günü içerisinde yer alan ve Kur’an-ı Kerim’in indirilmeye başladığı gece olan Kadir gecesinin bulunduğu değerli zaman dilimleridir.

Üç aylardan Recep ve Şaban, bizleri ruhen ve bedenen Ramazan’a hazırlar. Bu sebeple Resûl-i Ekrem (SAV), Recep ayı girdiğinde, “Allah’ım! Recep ve Şaban’ı hakkımızda mübarek eyle, bizi Ramazan’a ulaştır!” diye dua etmiş ve üç ayları sevinçle karşılamıştır.

Rabbim inşallah hepimizi Ramazan ayına yetiştirir . Bizlere hayırıl ömürler verir huzur içinde yaşamamıza sebepler halk eder diye dua edelim..

İdrak edeceğimiz Regaib, arzu, istek, emel ve tutku anlamlarına gelmektedir. Regaib, diğer bazı kandillerimiz gibi tarihte yaşanmış bir gecenin sene-i devriyesi değildir. Regaib, geleceğe yönelik arzu ve isteklerimizi, emel ve tutkularımızı gözden geçirme imkânı veren mübarek bir gecedir.

Yanınızda çalışanları sevindirin, çocuklarınızı sevindirin, dostlara ikram edeniz ki , ikram ve izzet bulasınız..

Modern zamanlarda insanoğlunun en büyük sorunlarından birisi hiçbir arzusuna gem vuramaması, isteklerini dizginleyememesi, tutkularını terbiye edememesi, özellikle güç, servet ve şehvet tutkusunu frenleyememesidir.

İşte Regaib Kandili, bitmek tükenmek bilmeyen arzu ve isteklerimizin, bizi esir alan aşırı tutkularımızın ve bütün bu arzular doğrultusunda ortaya koyduğumuz çaba ve gayretlerimizin muhasebesini yapmamız için Rabbimizin her yıl bize lütfettiği mübarek bir gecedir.

Regâib gecesi için referans olarak verilen İnşirah suresinde, insanın gönül ferahlığını yakalaması ve zorlukları yenmesi ve üzerindeki boyundurukları atması için,  dua ederiz..

Din-i mübin-i İslâm’ın manevî ikliminde gönül huzuru, istikamet ve öz güven kazanmaya çalışalım. birlik, beraberlik ve kardeşliğimizin güçlenmesi, insanî ve ahlâkî meziyetlerin yaygınlaşması için azami gayret gösterelim.

Bu duygu ve düşüncelerle başta ülkemiz olmak üzere gönül coğrafyamızda yaşayan soydaş, vatandaş ve kardeşlerimizle birlikte bütün İslâm âleminin mübarek üç aylarını ve Regaib Kandili’ni tebrik ediyor , dua ve yakarışların kabul olması için Cenâb-ı Mevlâ’ya niyaz ediyoruz..

Güzel bir kandil geçirmenizi diliyorum

Iyi günler..

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co