Türkiye’nin yükü ağır

Türkiye’nin yükü ağır

TÜRKİYE’NİN YÜKÜ AĞIR

Osmanlı Devletinin yıkılmasından sonra ,yerine kurulan Türkiye Cumhuriyeti Devleti kendi  inisiyatifi  ile oluşmamıştır.

Osmanlıyı tarih sahnesinden silmeyi hedefleyen güçler buna müsaade etmezlerdi. Nasıl olsa bir devlet kurulacaktı. Bunun da ipleri Osmanlıyı yıkan güçlerin elinde olmalı idi. Öylede oldu.

Osmanlıyı yıkan devletler; kurulan yeni devlet de paylarını imza altına almışlardı. Kendi adamlarını kuruluşu gerçekleştirilen  Türkiye Devletine yerleştirmişlerdi.

Osmanlı çok yıpranmıştı. Bütün varlığını Sarıkamış ta .Çanakkale de, Kurtuluş harbinde  harcamıştı. İnsan gücü kalmamıştı. Fakir düşmüş bir toplum. Okuma yazma oranı sıfırlanmıştı.  Devletin ali güçleri dağılmıştı.

Burada bir devlet  kurulması gerekiyordu. Ama bunun ipleri  yine emperyalizmin elinde idi. Öne çıkan birkaç komutan ,vatansever insanlar ne derece söz sahibi olabilirlerdi. Netice itibarı ile kurulacak devlete bir takım şartlar ileri sürdüler. Bunu zaptı rapt altına aldılar.

Kendi değerlerinden koparılan bir toplum. Harf devrimi,zaman kavramı,tarih kavramı ,din kavramı,dil kavramı tamamen rafa kaldırıldı.

Yepyeni bir toplum  oluşturulmak hedeflendi.  Yeni kurulan meclise de zaten her etnik guruptan adamlar seçildi.

Ordu dağılmış. Parası olmayan ,silahı olmayan bir ordu oluşturulmak istendi. Kimse asker olmak istemedi.  Bir kısım azınlıklar orduda görev aldı.

İçimizde ki düşman güçler dışımızdaki düşmandan fazla ve güçlü. İçin içinde İngiliz,ABD,Yunan,Yahudi,Ermeni yer aldı.

Türk olmayan,hele ki Müslümanlıkla ilgisi olamayan bir toplum oluşturuldu. Okullarda ateizm ,inançsızlık öğretildi. Uyu uyu yat. Yat yat uyu dendi.

Şimdi  yüz yıllık bir problemle uğraşıyoruz. Bu günlere kadar ayakta kalmamızda büyük fedakarlıklar sergileyen fedakar insanlarımız elbette olmuştur.

Bu kurulan cumhuriyet Devletinde ,insanların tırnakları çekilmiş. Bu kurulan devlette başbakan asmışlar.  Bakan asmışlar. İhtilaller yapılmış. Yüz binlerce vatan evladı bu kurulan devlette işkencelere maruz kalmış. Hapishanelerde suçsuz yere  ömürleri çürütülmüş.

Devletin içinde devletler kurulmuş. Başbakanlar silah zoru ile görevinden alınmış. Bir subay başbakana küfür etmiş.  Cumhurbaşkanları hapse atılmış. Daha saymakla bitmez tükenmez  ele avuca sığmayan olaylar yaşamışız.

Onun için ben diyorum ki Türkiye’nin işi zor.Yükü ağır. Daha kat etmemiz gereken çok yol var.

Ama ben ümitsiz değilim. Son 45 yıllık siyasi çalkantılarını şahidi olarak ,bu günlerimiz geçen günlere nazaran  güzel.

Artık kendi silahının çoğunu yapan bir ülkeyiz. IMF borcu olmayan bir ülkeyiz. Boynumuz eğik değil.

Düne göre zengin bir ülkeyiz. Milyonlarca  emekli   besleyen  bir devletiz.  Milyonlarca memuru olan bir ülkeyiz.  Her vilayetinde  üniversitesi olan bir ülkeyiz. Denizin altından yollar yapan bir ülkeyiz.

Kendi yağı ile kavrulan bir ülke konumuna geldik. Siyasi kaos  çıkartan güçler Türkiye’nin büyümesini istemeyenlerdir.

Almanya bizim dünyanın üçüncü büyük Hava alanı yapmamızı istemiyor. Bunun içinde Teröre destek veriyor. İngilizler  zaten Türklerin ezeli düşmanıdır. ABD Ortadoğu daki menfaatlerini  elden kaçırmamak için her zaman Türkiye’ye mavi boncuk dağıtmıştır.  İki yüzlü politika gütmüştür.

Bizim en tehlikeli  düşmanımız; adı ,soy adı Türk Müslüman olan ,kendi Türk- Müslüman olmayanlardır.

Türkiye uyanık olmalı. Ayakları üzerinde durmalı.

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co