Türkiye’de en hızlı şirket Maraş’tan çıktı

Türkiye’de en hızlı şirket Maraş’tan çıktı

Türkiye’nin en hızlı büyüyen şirketleri yarışması “Türkiye 100” sonuçlandı. Yarışmada ipi Kahramanmaraş’tan ‘Maren Maraş Elektrik’ göğüsledi…

TOBB öncülüğünde, TEPAV ve AllWorld Network işbirliğinde yapılan Türkiye’nin en hızlı büyüyen şirketleri yarışması “Türkiye 100” sonuçlandı. Yarışmanın birincisi 2011-2013 döneminde satış gelirlerini yüzde 8 bin 754 oranında artıran Maren Maraş Elektrik oldu.

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, ödül töreninin açılışında yaptığı konuşmada yarışmanın üçüncü kez düzenlendiğini anımsatarak, “Bu çalışmaya büyük önem veriyor ve geleneksel hale getiriyoruz. Çünkü büyüyen her şirket Türkiye’nin geleceğine yatırımdır” değerlendirmesinde bulundu.

Girişimciliğin Türkiye’de daha çok desteklenmesi ve takdir edilmesi gerektiğine işaret eden Hisarcıklıoğlu, herkesin garanti işe baktığını, kimsenin risk almak istemediğini, bu algının değiştirilmesinin zorunlu olduğunu söyledi.

Rifat Hisarcıklıoğlu, 100 şirketinin rakamsal görünümü hakkında da bilgi verdi. Söz konusu 100 şirketin toplam cirosunun 2,7 milyar dolar, ortalama şirket cirosunun 25 milyon dolar, şirketlerin, 2011-2013 döneminde ortalama büyüme oranının yüzde 358 olduğunu belirterek, şirketlerin büyüme hızının Türkiye ekonomisi milli gelir artış hızından 15 kat daha yüksek olduğunu vurguladı.

Bu şirketlerde toplam çalışan sayısının yaklaşık 18 bin, şirket başına ortalama çalışan sayısının 165 olduğuna, toplam çalışan sayısının 2011-2013 döneminde ise yüzde 88 arttığına işaret eden Hisarcıklıoğlu şunları kaydetti:

“Şirketler bu dönemde 8 binden fazla kişiye yeni iş sağladılar. “Türkiye 100” şirketlerini kuran girişimcilerin, şirketlerini kurduklarındaki ortalama yaşları 32’ydi. Girişimcilerin şu anki yaş ortalaması ise 43. 8 şirket de kadın girişimciler tarafından kurulmuş,ama kadınlar için bu sayı yeterli değil, bunu artırmamız lazım. Türkiye 100 şirketlerinin kurucularının bir özelliği de seri girişimci olmaları.

Mevcut şirketleriyle yetinmeyip yeni şirketler kuruyorlar. Zaten girişimcilik böyle bir şey değil mi? Şirket sahiplerinin yüzde 85’i en az bir yeni şirket kurmuş.Türkiye 100 şirketlerinin CEO’larının kurduğu toplam şirket sayısı da 600.”

32-029.jpg

“Huzur olmadan ticaret, ticaret olmadan da zenginlik olmaz”

Girişimcilerin Türkiye’nin rekabet gücünü de temsil ettiğini, bu yüzden onların gelişip büyütecekleri bir iş ve yatırım ortamını kurmanın, Türkiye’nin en öncelikli meselesi olarak ele alınması gerektiğini ifade eden Hisarcıklıoğlu, bu konunun sadece iktisadi değil aynı zamanda sosyal bir konu olduğunu söyledi.
TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, Türkiye’nin yurt içi ve yurt dışı kaynaklı bir terör dalgası ile karşı karşıya olduğuna dikkati çekerek, terör eylemlerinde hayatını kaybeden vatandaşlar ile polis ve askerler için duyduğu üzüntüyü dile getirdi.

“Hepimiz bu gelişmelerden büyük elem, üzüntü ve geleceğe yönelik kaygı duyuyoruz. Terör ve teröristler herkesin kendi işine huzur içinde odaklanmasını engelliyor, geleceğimizi karartıyor” diyen Hisarcıklıoğlu, terör saldırılarının amacının, Türkiye’nin huzur ve istikrarını bozmak,toplumda korku havası ve kaos ortamı oluşturmak olduğunu söyledi.

 Hisarcıklıoğlu, konuşmasını şöyle tamamladı:

“Milletimizi ayrıştırarak, ülkemizin huzurunu bozmaya, kaos ve istikrarsızlık ortamı yaratmaya çalışanların oyunlarını, dün olduğu gibi bugün de boşa çıkaracağımıza inancım tamdır. Teröre karşı verilecek mücadelenin bir parçasını da ekonomi oluşturur. Özellikle gençlerimizin hayata tutunmaları, şiddet içeren ideolojilerin esiri olmamaları için; iş sahibi olmalarını, girişimci nesil olmalarını sağlamak zorundayız. Unutmayalım ki, huzur olmadan ticaret, ticaret olmadan da zenginlik olmaz. Huzur-ticaret-zenginlik ancak bir arada olduğunda mümkündür.”

“Her 10 global şirketten 7’si gelişmekte olan ülke menşeli olacak”

Borsa İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Talat Ulussever de konuşmasında küresel düzeyde ekonomik fay hatlarının faaliyette olduğu, küresel güç merkezlerinin yer değiştirdiği bir dönemden geçildiğine işaret ederek,”Hiç kuşkusuz bu değişim, şirketlerimizden teknolojik gelişimimize, siyaset politikalarımızdan sosyal hayatımıza kadar bir çok alanda önemli etkiye sahiptir” dedi.

Ulussever, 2025 yılında yıllık toplam geliri 1 milyar doları geçecek 15 bin global şirketten yüzde 50’ye yakınının gelişmekte olan ülkelerde yer alacağına işaret ederek, şunları anlattı:

“Güncel durum göz önünde bulundurulduğunda 2025 yılına kadar ortaya çıkacak her 10 global şirketten 7’sinin gelişmekte olan ülke menşeli olacağı gerçeği karşımıza çıkmakta. Önümüzdeki dönemde finansal piyasalarımızı etkileyecek önemli değişimlerin de bizi beklediği aşikar. 2010 yılında 185 trilyon dolar değerindeki toplam küresel finansal varlıkların yüzde 21’i gelişmekte olan ülkelerde iken, 2020 yılında bu varlıkların 371 trilyon dolara çıkması ve gelişmekte olan ülkelerin payının ise yüzde 30’a yükselmesi beklenmektedir.”

En hızlı büyüyen şirket Kahramanmaraş’tan çıktı

Küresel ölçekte dikkati çekmek için yürütülen “Türkiye 100 Yarışması” sonuçlarına göre en hızlı büyüyen şirket olan Maren Maraş Elektrik’i, satış gelirlerini yüzde 2 bin 501 artıran Karbil Yazılım, yüzde 2 bin 361 artıran Emza Enerji, yüzde bin 722 artıran Lokman Hekim Sağlık Hizmetleri ve yüzde bin 196 artıran PAYTR Ödeme ve Elektronik Para Hizmetleri izledi.

“Türkiye 100 Yarışması”nın birincisinin Kahramanmaraş’tan çıkmasına karşın şirket sayısı sıralamasında ilk sırayı 45 şirket ile İstanbul aldı. İstanbul’u 12 şirket ile Ankara, 7’şer şirket ile Kocaeli ve İzmir, 5 şirket ile Kahramanmaraş, 3’er şirket ile de Gaziantep, Konya ve Antalya takip etti.

Yarışmayı kazanan şirketlerin sektörel dağılımını bakıldığında “Bilgi hizmet faaliyetleri” 15 şirket ile ilk sırayı aldı. “Gıda ürünlerinin imalatı” 8 şirket ile, “Bilgisayar programlama, danışmanlık ve ilgili faaliyetler” 7 şirket ile, “Diğer imalatlar” 7 şirket ile, “Tekstil ürünlerinin imalatı” 6 şirket ile, “Başka yerde sınıflandırılmamış makine ve ekipman imalatı” 6 şirket ile, “İnsan sağlığı hizmetleri” 4 şirket ile sıralamaya girdiler.

Satış gelirlerindeki artış hızına göre belirlenen Türkiye’nin en hızlı büyüyen 100 şirketi, etkinlik kapsamında küresel piyasada görünürlüklerini artırma ve uluslararası bağlantılarını kuvvetlendirme, ABD’ye düzenlenecek iş seyahati ile ABD pazarını yakından tanıma fırsatı bulacaklar.

Türkiye’de en hızlı şirketler;

1 Maren Maraş Elektrik Kahramanmaraş
2 Karbil Yazılım İstanbul
3 Emza Enerji Ankara
4 Lokman Hekim Sağlık Hizmetleri Van
5 PAYTR Ödeme ve Elektronik Para Hizmetleri İzmir
6 Aksunar Tekstil Uşak
7 KonutKredisi.com.tr İstanbul
8 Paşa Döner – Dönersan Döner Gıda İstanbul
9 En Bina ve Tesis Hizmetleri İstanbul
10 Ahmet Kasapoğlu Mobilya Antalya
11 Berika Teknoloji Konya
12 Hamle Ev Aletleri İstanbul
13 Ankaref Bilişim Ankara
14 Demart Yapı İstanbul
15 LGC Bilişim İstanbul
16 Akdem Mağazacılık Bursa
17 Desird Tasarım Ar-Ge Uygulama Antalya
18 Kayra Uluslararası Nakliyat İstanbul
19 Hangisi İnternet ve Bilgi Hizmetleri İstanbul
20 Etse Hayvancılık Yalova
21 Maro Uluslararası Bilgi Teknolojileri İstanbul
22 Sarah Konfeksiyon Ankara
23 Samir Mensucat Kahramanmaraş
24 Setva Turizm İstanbul
25 ODS Danışmanlık Ankara
26 Berdan Cıvata Mersin
27 Biletal İç ve Dış Ticaret Kayseri
28 Has Group Makine Endüstri İstanbul
29 Natek Bilişim Ankara
30 Erlab Yazılım İstanbul
31 Teknomelt Teknik Mensucat Kahramanmaraş
32 Asya Çadır Uşak
33 Koda Bilişim İstanbul
34 Krombera İletişim Hizmetleri İstanbul
35 Korkmaz İnokas Sanayi Sivas
36 Dönmez Kasap Paketleme Unlu Mamuller Kocaeli
37 Bilgiodası Veritabanı ve İletişim Platform Hizmetleri İstanbul
38 Gönül Kahvesi İstanbul
39 TİMSAN İstanbul
40 Yeni Medya Elektronik Yayıncılık İstanbul
41 Armen Tekstil Kahramanmaraş
42 Kampüs Bilişim Sistemleri İstanbul
43 Alpa İnşaat Malzemeleri Adana
44 Ersa Mobilya Ankara
45 Arneca Danışmanlık İstanbul
46 Dünya Taş Madencilik İzmir
47 Mechsoft Mekanik İstanbul
48 Erat Telekomünikasyon Kayseri
49 Altensis İnşaat ve Enerji İstanbul
50 BROADAGE İstanbul
51 Panek Konya
52 Gökler A.Ş. Sivas
53 Ideasoft Yazılım İstanbul
54 DF Dış Ticaret İstanbul
55 Sağlık İletişimi ve Yayıncılık İstanbul
56 Trada Bilişim ve Pazarlama İstanbul
57 Tayplas Kimya Sanayi Kocaeli
58 Orbital Teknoloji ve Bilişim İstanbul
59 Samsun Yurt Savunma Sanayi Samsun
60 Vefa Prefabrike Yapılar İstanbul
61 Farba Otomotiv Kocaeli
62 Etiya Bilgi Teknolojileri İstanbul
63 Trada Pazarlama ve Reklamcılık İstanbul
64 CHS Ambalaj Yalıtım Karaman
65 Aksapark Kent Mobilyaları Ankara
66 Gündoğdu Gıda İstanbul
67 Paksan Makine Balıkesir
68 Teknokon Makine Taahhüt İstanbul
69 KMS Demir Çelik Ankara
70 Hedef Kömür Yapı Malzemeleri Kastamonu
71 Kandemir Deri ve Tekstil İstanbul
72 Petektar Tohum Sanayi Antalya
73 İlpen Kalemcilik İstanbul
74 Kalyoncu Nakliyat Turizm Trabzon
75 4A Elektrik Elektronik İstanbul
76 Polin Su Parkları ve Havuz Sistemleri Kocaeli
77 Etkin Proje Yönetim Danışmanlık İstanbul
78 Cryocan Basınçlı Kaplar Kocaeli
79 Beta Transformatör Adana
80 Biotekno Teknolojik Çözümler İstanbul
81 G.Ö.R Grup Medikal Ankara
82 Işık Ahşap Profil Gaziantep
83 Artaş Endüstriyel Tesisler İstanbul
84 Arvento Mobil Sistemler Ankara
85 Sentez Sağlık Hizmetleri Batman
86 Panplast Sulama Tarım Sanayi Konya
87 Balıkesir Karen Mühendislik Balıkesir
88 Reysaş Teknoloji Ankara
89 Anı Bisküvi Gıda Sanayi Karaman
90 Smart Ofis Kırtasiye İstanbul
91 Koruma Temizlik A.Ş. Kocaeli
92 CTG Özel Sağlık Hizmetleri İzmir
93 Uslu Fındık Ordu
94 Mirsis Bilgi Teknolojileri İstanbul
95 Ar Elektronik İzmir
96 Aktif Tekstil Gaziantep
96 Radore Veri Merkezi İstanbul
97 İdea Yapı Kimyasalları İstanbul
97 Rella Gıda Sanayi Kocaeli
97 Mespa Sağlık Malzemeleri Gaziantep
98 Veli Akgün İnşaat Seramik İstanbul
98 MTS Uluslararası Taşımacılık İzmir
98 Kayaş Kurubuz Ambalaj Sanayi Kahramanmaraş
99 Sunel Ticaret İzmir
100 Meiser Izgara Sanayi Ankara
100 JP Gıda Reklam Turizm İzmir
Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co