TÜRKİYE ABD İLİŞKİLERİ TRUMP’LA NASIL OLUR?

TÜRKİYE ABD İLİŞKİLERİ TRUMP’LA NASIL OLUR?

ABD’ de seçimleri Donald Trump’un kazanması ile Türkiye ABD ilişkileri nasıl seyreder merakla beklenilmekte.

20 Ocak’ta görevi sona erecek Obama görevi ABD’ nin 45. Başkanı Donald Trump’a devredecek.

Obama dönemi Türkiye açısından hayal kırıklığı ile geçti. Obama Türkiye’ ye karşı verdiği sözleri tutmadı. 2009 da Türkiye ziyaretinde “Model ortaklık” diyerek yeni bir vizyon görüntüsü vermişti. Ne yazık ki önceki dönemleri arattı.

1952 de NATO’ya üye olan Türkiye ABD ile “stratejik” ortaklık dönemi başlamış ancak ABD sağlıklı bir ortaklık göstermemiştir. Her zaman oyalama taktiği ile Türkiye’yi oyalamıştır. Türkiye’nin düşmanları ile bir olmuştur. PKK YPG DEAŞ FETÖ gibi terör örgütlerine destek vererek, bırakın “Model ortaklık” ittifak ’lığa dahi uymayan tutumlar sergilemiştir.

Türkiye ile ABD arasında birçok krizler yaşanmıştır. 1964 de dönemin ABD Başkanı Johnson’un Türkiye Başbakanı İnönü’ye gönderdiği mektup tam bir skandal olarak tarihteki yerini aldı. Türkiye’nin Kıbrıs’a müdahalesini istemediklerini ve NATO’nun yardım edemeyeceği iması üzerine Türkiye Kıbrıs’a karşı müdahale kararından vazgeçmiştir.

Bir başka kriz ise 1971 dönemin Başkanı Nixon’ un Dönemin Başbakanı Demirel’e Haşhaş ekimi ile ilgili tehditleri 1974 Kıbrıs çıkarması sonrası silah ambargosu yine ilişkilerin gerilmesine sebep olmuştur. 2003 “çuval olayı” yine düzelmeyen ilişkileri daha da gerdi. ABD’ nin Irak’ müdahalesinde Türkiye’ nin “Tezkere” için ret oyu vermesi ABD’ yi şaşırtmış ve iki ülkenin ilişkilerini daha da olumsuz etkilemiştir. Biraz düzelir gibi gözükse de 15 Temmuz darbe girişiminde, darbecilerin yanında olarak FETÖ elebaşını iade etmemesi PKK’ nın PYD’ nin yanında olması “Fırat Kalkanı” operasyonunda Türkiye’ yi yalnız bırakması gerçek yüzünü bir kez daha gözler önüne sermiştir.

20 Ocak’ta görevi teslim alacak Donald Trump’ la da farklı bir şey olacağını düşünmüyorum. Yeni Başkan biraz gerginlikleri yumuşatabilir ancak ABD’ nin gerçeklerinden ayrılmayacaktır.

ABD Türkiye’ ye yeşil ışık yakar gibi gözükse de her zaman Türkiye’nin aleyhine hareket etmiştir. Bu zihniyetinden de asla vazgeçmez.

Türkiye buna göre hareket etmeli menfaatlerinden asla taviz vermemelidir. Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’nun ifade ettiği gibi ABD ile Güven Bunalımı yaşıyoruz açıklaması her şeyi ayan beyan açıklıyor. ABD Türkiye’ den her istediğini almak istiyor AKP Hükümeti her istediğine evet demediği için bunu kabullenemiyor.

ABD’ nin şunu anlaması gerek artık Türkiye eski Türkiye değil, birileri yeni Başkan’a bunu güzelce anlatması, ikili ilişkilerin düzelmesine katkı sağlaması, her iki ülkenin de menfaatine olacaktır.

ABD’ nin yeni Başkanı Trump Obama’nın dış politika anlayışı ile devam etmeyeceğini ümit ediyorum.

Çünkü Obama dış politika da sınıfta kalmıştır.

Yeni Başkan ve dünya bilsin ki; Türkiye bir sömürge ülkesi değildir…

Muhabbetlerimle…

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co