“Türkiye, 2015 yılında dünyanın en cömert ülkesi olmuştur.

“Türkiye, 2015 yılında dünyanın en cömert ülkesi olmuştur.

Türkiye Müteahhitler Birliği İftar Programı Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak,

“Türkiye, 2015 yılında dünyanın en cömert ülkesi olmuştur.

ANKARA / Türkiye Müteahhitler Birliğinin iftar programı da konuşan Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak, “Türkiye, tüm zorluklara rağmen 2015 yılında dünyanın en cömert ülkesi olmuştur. Milli gelirine oranla en fazla dış yardımda bulunan ülke olmuştur. 2016 yılında Türkiye’nin yaptığı dış yardım tam 6 buçuk milyar dolardır. 2016 verilerine göre Türkiye en cömert ülke unvanını inşallah yine kazanacaktır.” dedi.

Türkiye Müteahhitler Birliğinin iftar programı Mithat Yenigün’ün ev sahipliğinde Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak ve Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan’ın katılımıyla Ankara Swiss Otel’de gerçekleştirildi.

Burada konuşan Kaynak, Türk müteahhitlik sektörünün ülkenin yüz akı sektörlerden olduğunu ve sayılı büyük müteahhitlik firmalarımızın dünya ölçeğinde nitelikli işler aldıkları değerlendirmesinde bulundu.

veysiankara (3)

Kaynak, şöyle devam etti:

“Türkiye, tüm zorluklara rağmen 2015 yılında dünyanın en cömert ülkesi olmuştur. Milli gelirine oranla en fazla dış yardımda bulunan ülke olmuştur. 2016 yılında Türkiye’nin yaptığı dış yardım tam 6 buçuk milyar dolardır. 2016 verilerine göre Türkiye en cömert ülke unvanını inşallah yine kazanacaktır. En son Kuveyt’te Sayın Cumhurbaşkanımızın temelini attığı büyük havalanı kompleksi projesi bizler için gurur kaynağı oldu. Ülkemiz bütün bu işleri yaparken zor bir yılı da geri de bırakıyor. Geçtiğimiz ramazan ayından beri bugüne kadar ülkemizin içinde bulunduğu coğrafya da ve ülkemizin kendisinde hangi hadiselerin olduğunu kısa bir düşünsek gerçekten bir ülke için çok önemli hadiselerle karşı karşıya kaldık.

15 Temmuz darbe girişimi yaşadık hep beraber. 15 Temmuz darbe girişimizde milletimiz, bayrağı için vatanı için demokrasisi için kendisini tanklarının önüne attı. Bütün insanlar zengin fakir iş adamı işçi herkes. Başta Kalkınma Bakanımız olmak üzeri ekonomi yönetimimiz bu dönemde, ekonomiyi sağlam temeller üzerinde tutmak için büyük gayretler sarfettiler.”

Suriye Fırat Kalkanı Harekatı gerçekleştirildiğini hatırlatan Kaynak, “67 şehit verdik o coğrafyada ve dünyayı kasıp kavuran DEAŞ terörüne karşı 2 bin kilometreden fazla bir alanı hem DEAŞ teröründen hem rejim teröründen kurtardık. Bu arada Türkiye bütün yatırımlarını aksatmadan yürüttü. Yüz akımız gururumuz Marmaray, 3. köprü, inşaatı devam eden 3. havalanımız, Osmangazi köprüsü bunların hepsi sizin eseriniz. Türkiye bu süre zarfında da dış dünyaya olan ilgisini de çekmemiştir. Türkiye o mazlum coğrafyaların hepsinde bir umut ülkesidir.” ifadesini kullandı.

Kaynak, geçen hafta Mersin’in Taşucu Limanı’ndan Somali Mogadişu’ya 15 bin ton gıda ve ilaç taşıyan gemi gönderdiklerine dikkati çekerek, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Bu pazar Gazze’ye bir gemi göndereceğiz, Yemen’e hazırlık yapıyoruz. Yemen’deki vaka artık insanlık dramının çok ötesine geçmiştir. Kolera salgını ve salgından dolayı can verenelerin sayısı bini geçmiştir. 80 bin kişi şuan kolerayla baş başa ve iç savaştan dolayı oralara ulaşılamıyor. Kim ulaşıyor dünyadaki bütün kriz bölgelere ulaşan Türkiye Cumhuriyeti devletir. Ben de diğer bakanlarımız da Cumhurbaşkanımız çeşitli gezilerine refakat ettik. hep gördüğümüz şudur, Cumhurbaşkanımız bu gezilerinde Türk iş dünyasının, Türk müteahhitlik sektörünün önüne açacak bütün gayretleri yapar. ”

“Türkiye Katar krizinde en etkin rolü ifa etmektedir”

Türkiye bölgesinde ve dünya da önemli bir ülke olduğu vurgulayan Kaynak şunları kaydetti:

“Türkiye şuan da hemen mübarek ramazan da ortaya çıkartılan, Katar krizinde en etkin rolü ifa etmektedir. Cumhurbaşkanımız bir yana İslam İşbirliği teşkilatının dönem başkanı Türkiye Cumhuriyeti olduğu için o sıfatla bir yandan heyet ilişkileriyle bu meselenin biran önce sükunete kavuşması için gayret göstermektedir. Bizim de Körfez’de gurur duyduğumuz projelerimiz var, dolayısıyla Körfez’in biran önce huzur ortamına barış ortamına kavuşması bizler açısından da ayrıca büyük önem kazanmaktadır.”

Ak Parti Kahramanmaraş Milletvekilleri ve Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak önümüzdeki günlerde şehrimizde de iftara katılacak..

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co