Türk Devletler Birliği Olur mu ?

Türk Devletler Birliği Olur mu ?

TÜRK DEVLETLER BİRLİĞİ OLUR MU?

Günümüz dünyasında güçlü olmanın yolu birlik olmaktan geçmektedir. Bu anlayış ile hareket ederek 1789 yılında on üç İngiliz sömürge eyaleti birleşerek şimdiki ABD’yi kurdular. 1945 yılında yedi ülke ile kurulan Arap Birliği’nin bu gün tam yirmi iki üye ülkesi var. Soyları ayrı, dilleri ayrı, ekinleri (kültürleri) birbirinden değişik ve hatta yıllarca birbiriyle çatışan mezheplerin oluşturduğu altı kurucu ülke Avrupa Birliği’ni oluşturdular ve bu gün yirmi sekiz üye ülkeden oluşmaktadırlar. Afrika ülkeleri de 2002’de elli üç üye ülkenin katılımıyla kendi birliklerini oluşturdular. Peki ya biz; dili, ekini, özü, kökü bir olan Türkler neden birlik olamadık? Bu sorunun cevabı aranırken, çabalar da sürüyor.

Türk/Bir/Dev Vakfı Gençlik Kurulu Türk Devleti arasında bir birlik olmasın için çaba sarf ediyor. Vafık yetkilileri, birlik yönünde çalışacak, ilişkilerin geliştirilmesini sağlayacak ve bir birlik düşüncesiyle hareket edecek bir Türk Birliği Bakanlığı’nın kurulmasını, çalışmaların ivedilikle sürdürülmesini talep ediyor. Bu konuda yapılan basın açıklamasını okudum. Deniyor ki; “Türk Birliği’ni gerçekleştirmeliyiz.  Bunu yaparken, iç siyaseti konuşmayacağız, insanlarımızın inançlarına saygıdan ötürü, insanlarımızın inançlarını değil, o inançlarla nasıl huzur refah ve barış içinde yaşayabilecekleri güçlü bir Türk Devletler Birliği’ni kuracağımızı konuşacağız

Atamız Oğuzhan’dan bu yana ve son olarak da Mustafa Kemal Atatürk’ün bu gerçeği neden dile getirdiğine dikkatlice bakmak gerekir.

TİTRE VE KENDİNE GEL DENİYOR

Basın açıklaması şöyle sürüyor: “Zaman zaman rahatlığa düştüğün, gözlerini hedeften kaçırdığın, günlük yaşam kavgasının içinde kaybolduğun zamanlar olmaktadır.. Işte bu gıbı zamanlarda atalarımızın geçmişten gelen, taşlara oyulmus sözleri size “eyy Türk, titre ve kendine gel” diye haykırmaktadır.

Yıne o zamanlardan birini yaşamaktayız!!

Sapmış olduğumuz yolun bizleri nereye götürdüğünü, o aynı yolu alıp gidenlerin başlarına gelenleri görmez miyiz.. Görür de insanımıza göstermez miyiz?

Karakteri yüksek olan bir millet başka milletlerın dili, kültürü veya ekonomik egemenliği altına girmeyi kabul etmez. Türk milleti de bunu kabul etmiyor ve etmeyecektir..

Öyleyse Türk Milleti titremek ve kendine gelmek zorundadır. Kendine gelenlerin diğerlerini uyandırma mecburıyeti vardır. Çünkü milletin egemenliği davası milletin sadece bazı fertleri ile değil, bütünü ile mümkündür. Bu mücadele yeniden kurtuluş mücadelesidir…”

Bu açıklama umarım bir çok insanın dikkatini çekmiştir, benim de çekti. Vakfın ismini ilk defa duydum, söylemleri güzel. Elbette Türk Birliği önem arz ediyor. Aslında birliğin hepsi güzel…

Diyeceğim şu, negatif ırkçılıği dinimiz red eder, müslümanlar kardeştir der. Ama AB ile birlik yerine herhalde Türk birliği çok daha doğru olur. Niyet önemli, takip edeceğim.

Diyeceğim şu ki, bizim nesil, Türk-İslam Birliğinin kurulmasını hep gönülden istemiştir. Dünya ve ahiret görüşümüz bunu destekliyor. Dolayısı ile niyet halis, inşallah ülkü birliği, inanç ve dil birliği olan bu ülkeler ortak menfaatler doğrultusunda birleşir.

Son söz, bu kolay olmayacak!

Ancak imkansızda değil.

Yeter ki, Allah’ın(cc) ipine sım sıkı sarılalım, her şey mümkün. İşte bu birliktelik gerçekleşirse, yücelen devletimiz ve milletimiz olduğu gibi, artık mazlumlarda ağlamaz.

Tarih boyunca hakkı hakim kılmak isteyen milletimizin önünde hiçbir güç duramaz.

Kalın sağlıcakla.

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co