Turizmde Model Şehir Maraş

Turizmde Model Şehir Maraş

KÜLTÜR TURİZMİNİN MODEL ŞEHRİ KAHRAMANMARAŞ OLACAK

Selçuklu ve Osmanlı mirasını barındıran kültür turizminin önemli merkezlerinden Kahramanmaraş’ı pilot şehir yapmayı düşündüklerini dile getiren Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal, ilin kültürel değerlerinin karikatürize edilmeden, ciddi bir biçimde ele alınarak tek elden tanıtılması gerektiğini söyledi.

Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal’ın ilk konukları Kahramanmaraş’ın il yöneticileri, büyükşehir ve ilçe belediye başkanları oldu.

Kahramanmaraş’ın kültüre yön veren insanların yetiştiği bir yer olduğunu söyleyen ve uzun vadede kültür turizminde öneminin daha da artacağına vurgulayan heyeti Bakanlık A. Çolpan toplantı salonunda ağırlayan Bakan Ünal, il yöneticilerine tanıtımları tek elden yürütmelerini söyledi.

Kahramanmaraş’ta Bir Tarih Yolu Düşünüyoruz

Kahramanmaraş’ın toprağına ayak basan, suyunu içen herkesin şiir ve edebiyat meraklısı olduğunu dile getiren Bakan Mahir Ünal, Kahramanmaraş’ı bu anlamda ele alacaklarının altını çizdi.

Şehrin merkezinden başlayarak Andırın-Geben, Göksun, Afşin-Eshab-ı Keyf ve Elbistan hattını kapsayan bir tarih yolu düşündüklerini dile getiren Bakan Mahir Ünal, Kahramanmaraş’a dört yıl boyunca sunulacak güzel hizmetlerin birlik ve beraberlik içinde gerçekleştirileceğini kaydetti.

Afşin Belediyesinin hazırladığı ‘Eshab-ı Keyf Canlanıyor’ projesi hakkında kısa bir bilgi alan Bakan Ünal, kültürel mirasın UNESCO’da kalıcı listeye girmesi noktasında gereken çalışmayı yapacaklarını söyleyerek, özellikle bu alanla ilgili tanıtım çalışmalarında ciddiyetten uzak, karikatürize edilmiş bir takım faaliyetlere dikkat edilmesi önerisinde bulundu.

Türkiye’de İlk Beylik Başkenti Projesini Kahramanmaraş’ta Yapacağız

Tarih ve kültür şehri olan Kahramanmaraş’ta uzunca bir zamandan beri tüm il yöneticilerinin dertlendiği Germanicia Antik Kenti ile uzunca bir zamandan beri ilgilendiklerini ama sonuç alamadıklarını söyleyen Bakan Ünal, önümüzdeki dönemde burayla ilgili sonuç almayı düşündüklerini dile getirdi.

Kahramanmaraş’ın aynı zamanda bir beylik başkenti olduğuna da vurgu yapan Bakan Ünal, Türkiye’de ilk kez bir beylik başkenti projesi çalışmasını burada yapacaklarını kaydetti.

Dubai Muhteşem Bir Şehir, Ancak Şehir Ruhu Yok

Kahramanmaraş’ın kendi kimliğini bulduğunda model bir şehir olacağını da sözlerine ekleyen Bakan Ünal, kendi kimliğini, karakterini bulamayan şehirlerde hiçbir yatırımın önemli olmadığını söyledi. Dubai’yi bu konuya örnek gösteren Bakan Ünal, Dubai’nin muhteşem bir şehirdir olduğunu ancak ruhunun olmadığını ve insanların burada kendilerini bir şehirde hissetmediklerini dile getirdi.

Roma Kalesi’ni ortaya çıkarmaları gerektiğine işaret eden Bakan Ünal, Geben yolunda 12 tescilli kalenin var olduğunu, insanların buralarda eğitim düzeyleri ne olursa olsun tarihlerine sahip çıktıklarını ve kendilerinin de bu hassasiyete destek vereceklerini söyledi.

Yedi Güzel Adam Şehrin Zengin Düşünce Hayatına Vurgu Yaptı

TRT 1 televizyonunda yayınlanan ve Kahramanmaraş’ta çekilen ‘Yedi Güzel Adam’ dizisinin ilin tanıtımında üstlendiği göreve de vurgu yapan Bakan Ünal, “Kahramanmaraş’ın öne çıkartılmasını ‘Yedi Güzel Adam’ dizisi ile büyük ölçüde sağladık. Elbette biber ve dondurma önemli ama ilin sadece bunlarla anılan bir yer olmadığını, zengin düşünce hayatı ile anılan bir yer olduğuna da bu dizi ile vurgu yaptık.” dedi.

Kahramanmaraş’ta diğer alanlarda da çalışmalarının devam ettiğini belirten Bakan Ünal, burada bir ulaştırma çalıştayı yapacaklarını ve bunun ardından ise sağlıkla ilgili bir çalışma yapmaları gerektiğini sözlerine ekledi.

 

Kahramanmaraş heyeti Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal ile görüşmesinin ardından Bakan Ünal’a hayırlı olsun dileklerini ileterek, hediye takdiminde bulundular.

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co