Turizm ve Boşa giden 3 gün !

Turizm ve Boşa giden 3 gün !

1 Mayıs işçi günü: Cumartesi ve Pazar tatil böyle olunca Türkiye 3 günlük tatilin tadını çıkarmaya 30 Nisan 2015 Perşembe günü akşamdan başladı.

Sabah Namazına camiye indim: 3 ayrı tur otobüsü camide bayan lavabo namaz kılacak yer var mı ? diye soruyorlar..

Bizde yardımcı olduk: Ankara dan Gaziantep, Şanlıurfa, Mardin gezisi için gelmişler..

Kahramanmaraş’ta Tarihi turistlik yer var mı diye sordular..

Gazeteci olmamız hasebi ile: dilimizin döndüğünce anlatıp yardımcı oldum..

İhtiyaç giderdiler: Namaz kılanlar sabah namazını kıldılar..

Sabah çorba içeceğimiz bir yer var mı ? diye sordular !..

Bende : Buradan doğru şehir merkezine inerseniz çorbacılarımız- Kelle paçacılarım var ama böyle 150 kişiye hizmet verecek kapasitede bir yer yok ancak en fazla 20 kişi çorba içe bilirsiniz veya birkaç çorbacıya bölünürsünüz dedim..

Sonra : Baktım 100’lerce otobüs Türkiye’ni dört bir yanından gelip, Kahramanmaraş içinden geçerek Gaziantep- Şanlıurfa, Mardin, Adıyaman’a gidiyor ama Kahramanmaraş’ta durmuyorlar..

Bunun üzüntüsü içinde : Büroya geldim..

Ankara Üniversitesinden : 50 kişi bir otobüs tamamı ilim adamı Profesör, 3 günlük tatil sebebi ile Kahramanmaraş’a gelmişler.. çorba içecek yer arıyorlar..

Küçükev et lokantası imdada yetişti!..

Bu defa da otobüs parkı meselesi gündeme geldi..

Bu şehrin her işi problem mi ? diye kendi kendime sormaya başladım..

Buradan : Büyükşehir Belediye Başkanımız Fatih Mehmet Erkoç’a, Onikişubat Belediye başkanımız Hanefi Mahçiçek’e ,Dulkadiroğlu Belediye başkanı Necati Okay’a sesleniyorum..

Cumartesi- Pazar sabahları : yani gece saat 04 den sonra buraya zabıta, polis ekibi çıkaralım, gelen tur otobüslerine Kahramanmaraş’ı tanıtalım, ellerine broşür verelim, şehir merkezinde de büyük lokantalarımızdan birini açık tutarak bir çorba ikram edelim, Kapalıçarşı, bakırcı çarşısı, hanlarımız taş mescid, ulucamii gezisi yaptırarak gönderelim..

İsterseniz: bu hafta sonu zabıta çıkartın, geçen TÜRSAB Tur otobüslerini sayın bir tanesi bile Kahramanmaraş’a bir külah dondurma almak için bile girmiyorlar..

Yanımızdan geçip giden otobüsleri : Bu şehre sokamadığımız sürece biz turizmden söz etmemiz doğru olmayacağı kanatındayım..

Nisan- Mayıs-Haziran ayı boyunca : Yerli turizm sezonu ama Kahramanmaraş bu pastadan pay almıyor, Turizm şirketleri Kahramanmaraş’ı tanımıyor, TÜRSÜB otobüsleri için ayrılan park yeri ise işgal altında..

Kapalıçarşı önünde, Ulucamii önünde, Yaşar Pastanesi, Ferah Pastanesi, Kervan Pastanesi önünde TÜRSAB otobüsleri için yer ayırmalı..

Şehirmerkezinde bulunan Küçükev et lokantası, Barutçuoğlu et lokantası gibi yerlerde otobüsler için yer ayrılmalı sonuç olarak ilimize gelen Turlara sahip çıkmamız ve ilimizi tanıtmamız gerekir..

Cumartesi – Pazar günleri lokantalarımızı sabah ezanı açıp, gelen misafirlerimize belli bir süre için bir çorba ikramı yapılmalı.

Başta “Yedi Güzel Adam” dizisinin çekildiği tarihi taş binanın tanıtımı, konaklarımız gösterilmelidir..

Sabah görüştüğümüz Ankara gurubu Yedi Güzel Adam film setini de görmek istedi ama tabi ki buna imkan olmadı.

Büyükşehir Belediyemizin desteği ile : Cumartesi ve Pazar günleri bu mekanların açık olması sağlanmalı tur otobüslerini bu şehre sokmamız gerekir..

Sevgili dostlar:

Turizm: Küçük esnaf sanayisi ..

Su içerler, simit yerler, hediyelik ürün alırlar, hiçbir almasa sigara alır, bir bardak çay içer – alır bu şehre küçük da olsa bir şeyler bırakarak gider..

Biz az bir fedakarlıkla Yedi Güzel Adım dizisinin çekildiği yerleri mutlaka turlara göstermemiz gerekir..

Mozaiklerimiz, Kalemiz, Kapalıçarşı, Taş Mescid, Tarihi konaklarımız, el sanatlarımızla Kahramanmaraş gezilip görülmesi gereken bir yer..

Tarihi camilerimizi gün ışığına çıkarmamız gerekir, etrafını saran gece kondular yıkılarak mutlaka çevresi açılmalıdır..

Nisan ayını kaçırdık, hiç olmazsa – Mayıs- Haziran ayını kaçırmadan değerlendirmek dileği ile …

İyi günler

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co