Tümsiad Sektörel Kahvaltı buluşmasında bu gün kuyumcuları ağırladı

Tümsiad Sektörel Kahvaltı buluşmasında bu gün kuyumcuları ağırladı

Tümsiad Sektörel Kahvaltı buluşmasında bu gün kuyumcuları ağırladı

Tümsiad Kahramanmaraş Şubesi üyeleri Sektör buluşması gerçekleşti. Kuyumcu sektöründe faaliyet gösteren üyeler ve Kuyumcular Odası Başkanı’nın da katıldığı toplantı Yeşil Vadi’ Lokantasında gerçekleşti.

kuyum3

Sabah kahvaltısında bir araya gelen Kuyumcular, yapılan çalışmalar hakkında bilgi sahibi oldular.

kuyum2

Ev sahibi Tümsiad Kahramanmaraş Şubesi Başkanı Adnan Toprak burada yaptığı konuşmada şunları belirti; “ Bu sektör toplatışlarını yapmamızın amacı, aynı meslekten olan üyelerimizin bir araya gelebilmeleri, Mesleki problemlerini istişare edebilmeleri ve bununla beraberde çözüm önerilerini ifade etmelerini sağlamaktır. Bu toplantıyı hafta içinde yapmak zorunda kaldık. Biliyorsunuz Cuma Günü Kuyumculuk fuarı var. Bu fuar Organizasyonunda destek vermek ve gündeme taşımak için  fuar organizasyonundan bir gün önce bu toplantıyı yapma kararı aldık.

kuyum1

Bu krizlerden en çok etkilenen ve bedelde ödeyen Kuyumculuk sektörü olmuştur. Ortadoğu’ daki gelişmeler, Dünya’da yaşanan krizler ve 2015 Temmuz ayından beri Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesinde devam eden terör olayların yaşanması ile beraber iç  piyasa da daralma olduğunu görüyoruz. Ama biz Tümsiad olarak Kuyumculuk sektörünü çok önemsiyoruz. Şunun için önemsiyoruz. Kuyumculuk sektörü hem Kahramanmaraş Ekonomisine, hem ülke ekonomisine, hem de istihdama çok büyük desteği olan bir sektör. Bu sektörü Kuyumcular Odası’ndan sonra  sektörü en fazla temsil eden  çok üyesi olan  Tümsiad var. Bu yüzden bu toplantıyı organize ettik. Hızlı bir değişim yaşanıyor. Bu değişimi anlamayan, anlamayıp ta tedbirini almayan kuruluşlar hızla yok olma sürecine girdiğini görüyoruz. 3-5 yıl önceki esnaflık modeli ile yola devam etme şansı yok.

kuyum6

Herkesin kendisini güncellemesi gerekiyor. Bu anlamda Biz Tümsiad olarak sorumluluk hissediyoruz ve özellikle Kuyumculara yönelik, yurt dışı iş ve fuar gezileri düzenleyerek sektördeki üyelerimizin yeni teknolojik gelişmelerini ve Dünya piyasasını yakından görme, Türkiye’yi dışarıdan seyretme  ve onun  ötesinde yeni ticaret köprüleri oluşturma yönünde bir sorumluluğumuz olduğu hissediyoruz. Bu tür Organizasyonları geçmişte gerçekleştirdik bundan sonrada gerçekleştirmeye devam edeceğiz. Bütün bu olumsuzluklardan bahsettikten sonra ben Kahramanmaraş’ta en şanslı sektörün kuyumculuk sektörü olduğunu düşünüyorum. Sebebi ise 1. cisi gelişime açık ve sektöründen içinden gelen bir Başkan var. Görev süresince bir çok projeye imza attı. Sanayi Bakanlığı’nın da örnek gösterdiği Kuyumcu kent Projesi, inşaatı çok yakın bir gelecek te başlayacak ve gerçekleşecek.

kuyum2

Bu yeni yere taşınmasından sonra en kısa zamanda hakkettiği piyasalara gireceğini ümit ediyorum. 2. Sebep  Başkanımız ve ekibin girişimi ile Meslek Yüksek okulu ’na sektörün ihtiyaç duyduğu nitelikli eleman ihtiyacını karşılamak düşüncesiyle Kuyumculuk Bölümü açıldı. İleri ki dönemde bu bölümün 4 yıllık Fakülteye dönüşeceğini de ümit ediyorum. Bir diğer önemli sebep, eskiden sektörün fuarları İstanbul, Urfa, Gaziantep ve Adana’da oluyordu. Çok şükür artık Kahramanmaraş’ta oluyor. Kahramanmaraş’ta olması bizim için ve sektör için çok büyük bir anlam ifade ediyor. Uluslararası Ortadoğu fuarı’nın da 2. Cisi yine oda başkanımız ve sizlerin de destekleriyle inşallah Cuma günü açılışı gerçekleşecek.  Ben şimdiden bu fuarın , Ülkemize, milletimize ve sektörümüze  hayırlı olmasını temenni ediyorum” Dedi.

kuyum7

Daha sonra Kuyumcular Odası Başkanı Mustafa Öz, Kuyumcular Odası Başkanlığı’nın yapacağı Kuyumcu Kent Projesinden gelinen son nokta ve fuarla ilgili bilgi verdi. Öz yaptığı konuşmada, Bu gün Tümsaiad’ın düzenlemiş olduğu sektörel kahvaltı toplantısı düzenleyip sorunlarımızı dile getirebileceğimiz bir  toplantı düzenlediği için çok teşekkür ediyorum” dedi.

kuyum5

Öz; “Altın ve kuyumculuk sektörünün son yıllarda ciddi sıkıntılar yaşadı. Hatta birçok işletmenin kapanma aşamasına geldi. Sektör biraz sıkıntılı, bir yıldan beri bir kuyumcuların genelde iş hacimleri çok durdu. Hatta kapandı denecek kadar düşük. Ama yeni sezonda artık biz yeni ürünlerimiz ile Bismillah diyerek fuarla tanıtımlarımızı ürünlerimizi sergileme imkânı bularak yeni bir ivme kazandırmak istiyoruz. Sektörel bir fuar olunca halka açık bir fuar değil. Özellikle sektörle ilgili Türkiye ve yurt dışından firmalarımızı davet ettik. Fuarımızı, davetli misafirler ziyaret edecek. Bu seneki katılımcıların yüzde 85’i geçen yıl fuara katılan firmalar. Fuar içinde yöresel el sanatlarımızı tanıtan ceviz oyma, bakır, yemeni ve sim sırma gibi yöresel el sanatlarımızı tanıtacak, bir de stant açıyoruz. Bunun yanında üniversitemiz ve kız meslek lisemize birer stant verdik. Oradaki kuyumculuk, takı ve tasarım bölümü öğrencileri çizimleri ve yaptıkları ürünleri tanıtma imkânı bulacaklar. Onun haricinde de diğer katılımcılar dediğimiz gibi altın ve mücevher üzerine ve kuyumcu makinaları üzerine ürünlerini sergileyecekler. Ben, Odalarımızın, işadamlarımızın bu fuara destek vermelerini istiyorum” dedi.

 

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co