Tümsiad, İnşaat Sektörü üyeleriyle bir araya geldi

Tümsiad, İnşaat Sektörü üyeleriyle bir araya geldi

Tüm Sanayici ve İşadamları Derneği (TÜMSİAD) İnşaat Sektörü üyeleriyle kahvaltı da bir araya geldi.

İnşaat Sektörü üyelerine hoş geldiniz diyen Tümsiad Şube Başkanı Adnan Toprak, “Davetimize icazet ettiğiniz için hepinize teşekkür ediyorum. Ayrıca bugün burada bizimle olan destek veren Kosgeb Müdürü Gökhan Doğan ve Ticaret İl Müdürü Ahmet Uçar’a bir kez daha teşekkür ediyorum” dedi.

Programın amacının üyelerle bir araya gelerek istişare yapmayı belirten Toprak, “Bu programdaki maksadımız bundan 15 gün önce kuyumculuk sektöründe beraber olmuştuk. Amacımız sektördeki üyelerimizi bir araya getirip birbiriyle tanışmasını sağlayıp mesleki programlarını istişare edip çözüm önerilerini de ifade etme fırsatı bulmalarını sağlamaktır. Bugün bu maksatla kısa da olsa böyle bir birlikte ihtiyacımız olduğunu gördüm. Kahramanmaraş dört bölgenin kesiştiği bir yerdir. Bu dört bölgenin kültürünü, güzelliğini, dokusunu, kokusunu bünyesinde bulunduran Kahramanlık unvanına sahip, istiklal madalyasına sahip, dünyanın nadir illerinden bir tanesi.  Bizde bu sebeplerden dolayı Kahramanmaraşlı olmaktan ve Kahramanmaraş’a hizmet etmekten de son derece gurur duyuyoruz. Bundan iki yıl önce şehrimizin Büyükşehir olmasının heyecanını hep beraber yaşadık ve şehrimiz büyükşehir oldu. Arkadaşlar biz inşaat sektörünün üç sebepten dolayı önemsiyoruz. Birincisi yaklaşık 250’e yakın sektöre lokomotiflik yapan harekete geçiren lokomotif bir sektör olması. İkincisi hem ülkemizde hem de şehrimizde ciddi bir istihdam faydası sağlıyor olması. Üçüncüsü ise şehrimiz büyükşehir olunca modern bir Kahramanmaraş’ın inşa ediyor olmanın verdiği vizyonun bu sebepten dolayı inşaat sektörünü önemsiyoruz.

DSCF1395

İnşaat sektörünün sıkıntıya girdiğini görüyoruz ama bütün bu olumsuzluklara rağmen çok güzel gelişmeler olduğunu burada sizlerle paylaşmak istiyorum. Bunlardan en önemlisi Büyükşehir Belediye Başkanımız inşaat sektörünün içerisinden gelen biri. Yani bizim sıkıntılarımızı anlayan birisi. Beraber bir araya geldiğimizde sorunlarımızı çok kısa süre içerisinde çözeceğini belirtti. Tümsiad’ın da hem şehrimizin güncel sorunlarını hem de geleceğini ilgilendiren projeleriyle ilgili de görüş düşüncelerine önem verdiğini ifade etti. Bizler Tümsiad olarak üyelerimizi inşaat firmalarımızı fuarlara götürerek oradaki teknolojik ürünleri ülkemize ve şehrimize artı katması için götürüyoruz. Tümsiad’a sanayicilerden ve inşaat sektöründen üyelerin gelmesi gurur verici” dedi.

Kahramanmaraş Milletvekili Veysi Kaynak’ın Başbakan Yardımcısı olması şehrimize artı değerler getireceğini dile getiren Toprak, “Veysi Kaynak’ın Başbakan Yardımcılığının şehrimize çok güzel artı değerler katacağından eminim. 65. Hükümetin şehrimize ve iş dünyasına hayırlı olmasını temenni ediyorum” dedi.

Ticaret İl Müdürü Ahmet Uçar ise toplantıya gelenlerin neden birer Mimar Sinan olmayacağını belirterek şunları söyledi; “Kıymetli dostlar Mimar Sinan’ın temsilcileri şu an sizleri görünce neden buradakiler Mimar Sinan’lar olmasını diyorum. Niyetlerimiz ve kalplerimiz bir olsun. Vatanımız ve yüreğimiz için çalışırsak özellikle sizler tüccarlar, siz değerli ve kıymetlisiniz. Bir şehri tanımak istiyorsanız o şehrin tüccarlarına bakın diyor. Tüccarları güvenli ise o millet güvenlidir. Tüccarları sıkıntılı ise o millet sıkıntılıdır. Bu anlamda sizleri karşımda gördüm onur duydum. Sizin gibi güzel ticaret yapacak dostları gördüm. Son olarak bu kahvaltımızı düzenleyen Tümsiad başkanımıza ve yönetim kurulumuza teşekkür ederim. Bu hafta ahilik haftasıdır. Ahilik haftasının önemi esnaf müşteriyi düşünür, müşteri esnafı düşünür diyor. Ben böyle zengin olucam demeyin hizmet edicem derseniz göreceksiniz bütün zorluklar kolaylaşacaktır” dedi.

Kahramanmaraş’a büyük destekler sağladığını belirten Kosgeb Başkanı Gökhan Doğan, “Burada %50 oranında Kosgeb desteği alan var. Dolayısıyla buradaki kişiler %99.9 ile Kobiyi yansıtıyor. 1990 yılında kurulan kuruluşumuz 2002’den bu yana ciddi bir ivme ile büyümekte ve en sonunda Fikri Işık ile atılım yılımız oldu. Bütçemiz geçen ki yıla oranla 3 katı arttı. 2015’te 2,5 Milyon TL destek sağlamışız bu yıl ise 4 milyon TL’ye yakın bir destek var. Kahramanmaraş’a %90 Hibe geri kalanı geri ödemeli. Şu itibariyle 2016 yılında 147 projeye onay vermiş durumdayız. Kahramanmaraş’ta 147 işletmenin açılışına destek vermişiz. Bu yıl Kahramanmaraş’a tahsis edilen miktar 12 Milyon TL, geçen sene 4,5 Milyon TL idi. Biz şu an itibariyle 12 Milyon’u geçeceğimiz kesinleşti. Kosgeb Başkanı Recep Biçer beye de biz bu rakamları geçeceğimizi söyledik, siz geçin biz destek olmaya devam edeceğiz dediler. En son Tümsiad ile bir tanıtım yaptık. Kobi gelişim destek programının üst limiti 1 Milyon TL ile destek veriyoruz. 300 bini hibe 700 bini 0 faizli destek veriyoruz. Şu anda Kahramanmaraş’ımıza 35 milyon TL bütçe desteği geldi. Biz şu anda değerlendirme aşamasına geçtik” dedi.

Toplantıya TÜMSİAD Şube Başkanı Adnan Toprak, Ticaret İl Müdürü Ahmet Uçar ve KOSGEB Müdürü Gökhan Doğan ve İnşaat Sektörü üyeleri katıldı.

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co