TÜBİTAK’tan Ar-Ge ve Sanayi Desteği

TÜBİTAK’tan Ar-Ge ve Sanayi Desteği

TÜBİTAK’tan Ar-Ge ve Sanayi Desteği

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) Fen Bilimleri Enstitüsü ve Kahramanmaraş Teknokent Yönetici A.Ş. (TEKNOKENT) işbirliği düzenlenen “ TÜBİTAK Ar-Ge ve Sanayi Destekleri” programı KSÜ’de gerçekleştirildi.

KSÜ Cahit Zarifoğlu Konferans Salonunda düzenlenen programın açılış konuşmasını Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Durmuş Deveci yaptı. Üniversitelerin en temel hedeflerinden birinin de ülkenin geleceğini kuracak nesiller yetiştirmek olduğunu ifade eden Rektör Deveci “Bu hedef kapsamında öğrencilerimizi TÜBİTAK destekleri gibi desteklere yönlendirerek üretimde yer almalarını ve faydalı projeler ortaya koymalarını amaçlıyoruz” dedi.

tubitak (2)

TEKNOKENT hakkında katılımcıları bilgilendiren Rektör Prof. Dr. Durmuş Deveci Üniversitemizin ar-ge altyapısı, yürütülen bilimsel araştırma projeleri, TÜBİTAK ve SANTEZ projeleri hakkında bilgi verdi. Kahramanmaraş TEKNOKENT’in Teknoloji Geliştirme Bölgeleri arasında ikinci olduğunu hatırlatan Rektör Deveci başarıların artarak devam edeceğinin altını çizdi.

TÜBİTAK Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Erol Arcaklıoğluise Kahramanmaraş’ı ve KSÜ’yü gördükten sonra böyle bir program için çok geç kaldıklarını anladıklarını ifade ederken Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesinin birikim ve altyapı olarak çok güçlü bir üniversite olduğunun altını çizdi. TÜBİTAK’ın bilim, teknoloji ve yenilik politikalarından bahseden Başkan Yardımcısı Arcaklıoğlu, 2023 hedeflerine ulaşabilmek için yılda ortalama 25 bin proje başvurusunu yakalamayı hedeflediklerini belirtti.

Programın devamında TÜBİTAK Teknoloji ve Yenilik Destek Programları (TAYDEP) Başkanı Mehmet Aslan katılımcılara TAYDEP destek programları hakkında istatistiki bilgiler eşliğinde sunum gerçekleştirdi. TAYDEP destek oranlarının yüksek olduğunu ifade eden Aslan bir projenin ret alsa dahi tekrar tekrar yapılmasının gerekliliğini vurguladı. Aslan “TAYDEP olarak üniversite-Sanayi işbirliğini önemsiyoruz” diye konuştu.

Program soru-cevap bölümünün ardından, Rektör Prof. Dr. Durmuş Deveci’nin konuşmacılara hediye takdimi ile son buldu.

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co