TRUMP HIZLI BAŞLADI

TRUMP HIZLI BAŞLADI

ABD’nin 45. Başkanı Donald Trump başkanlığa iyi hazırlanmış ki hızlı başladı.

Oval ofisine oturur oturmaz Obama’nın izlerini silmeye yemin etmiş gibi başkanlık koltuğunun ilk saatlerinde ‘ Obamacare’ olarak bilinen sağlık reformu yasasının iptal metnini imzaladı. Bir başka kararı ise kendi ekibinin koltuklarına oturana kadar imza bekleyen tüm federal düzeltmeleri dondurdu. Twitter resmi hesap aynı gün değişti. Obama’nın tüm paylaşımları Twitter hesabındaki tüm bilgiler kaldırılarak devletin arşivine aktarıldı.

Kim ne derse desin bu Trump Obama’ya iyi takmış. Trump’ın kinci biri olduğunu düşünüyorum. İntikam alma duyguları yüksek olduğu için Amerika Basını ile işi oldukça zor. Her fırsatta hakaret etmekten de geri kalmıyor. ABD’nin her döneminde Türkiye ile ilişkilerde zorluk yaşanıyor.  Dileriz ki Trump döneminde bu zorluklar aşılsın.

Türkiye – ABD ilişkilerini biraz hatırlayalım.  Bill Clinton 1993-2001 dönemi ülkesi tarihin en barışçı ve en parlak dönemlerinden birini yaşadı. Türkiye ile ilişkiler iyi olmasa da çok sıkıntılı bir dönem yaşanmadı. 2001-2009 Bush dönemi ABD ‘nın Irak’ı işgal etme hayalleri kabardı. Irak da nükleer silahı bahane ederek işgal etti.

Türkiye ile İlişkilerin kopma noktası  “3 Mart Tezkeresi” ordumuzun Irak’a girme yetkisine TBMM’den hayır kararı çıkınca ilişkiler tamamen çıkmaza girdi. 2009-2017 yılları arası görev yapan Obama gelince ilişkiler de düzelecek ümidi yaşandı. Obama ilk ziyaretini Türkiye’ye yapması ümitleri arttırdı. Sonuç; yine hüsran…

“Arap Baharı “ adı altında Orta Doğu’yu kan gölüne çevirdiler. Bununla da kalmayıp PKK /YPG ‘ ye destek çıkan ABD Türkiye ile müttefikliğini unutarak Türkiye’nin kabul edemeyeceği bir Kürt Devleti kurma hayaline kalkıştı.

ABD’nin Irak ve Suriye’de izlediği yanlış politikalar, yaptığı hatalar yeni başkan Trump’ın önünde. Bakalım nasıl toparlar? Bekleyip göreceğiz.  Türkiye – ABD ilişkileri zor bir döneme girdiği, düzelme ihtimalinin de zayıfladığı bir dönemde Trump’ın kazanması Türkiye açısından iyimser karşılandı. Trump’ın izleyeceği yolda FETÖ, PKK/PYD konusundaki Türkiye’nin kararlılığını ve hassasiyetini iyi anlaması gerekir.

DEAŞ ile mücadelemizde de kayıtsız kalmamalı. Obama yönetiminin DEAŞ ile mücadele özel temsilcisi Brett Mc Gurk Trump’ la çalışmasına devam edecek.  Trump yönetimindeki ABD’nin FETÖ-PKK/ PYD’ ye bakış açılarının değişmemesi Türkiye – ABD ilişkilerini sıkıntılı günler beklediğini gösteriyor.

Trump’ın içerde de işi kolay değil. Başkan seçilmesinden memnun olmayan bir kitle var. TV ve Gazetelerde aleyhine tepkiler artarak devam ediyor. Trump bunlarla mücadele ederken, Türkiye’nin kırmızı çizgilerini dikkate alması iki ülke için faydalı olacaktır.

Muhabbetlerimle…

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co