Trafik Sorunu !

Trafik Sorunu !

Trafik Sorunu !..

Kahramanmaraş İstanbul mu oldu ?

Sabah ve Akşam trafik sos vermeye başladı..

Geçen oturduk bir gurup gazeteci arkadaşımızla  : Kahramanmaraş’ın sorunlarını yazmıştık.. trafik sorunu 12 sıralarda idi.. o gün bize göre yok , yada acili yeti yoktu..

Bugün trafik sorunu var !..

Bugün görüyorum ki : Kahramanmaraş ‘ın birinci meselesi trafik..

Polisle de çözülmesi mümkün değil..

Park meselesi birinci mesele ..

Çevre yolu- uydu kentlerin kurulması bir çözüm !..

Şehir içindeki kavşak sayısını azaltmak da bir çözüm !

İnanmıyorsanız Sabah saat 08-09 arası bakın, olmadı akşam saat 17-19 saatleri arasında ana arterlere bır bakın İstanbul gibi olduk mu olmadık mı ?

Trafik meselesini çözecek olan ise : Büyükşehir belediyesi !..

Kahramanmaraş il emniyet müdürü Ümit Yaşar Adalar geçtiğimiz hafta içinde bir gurup basın mensubu ile sabah kahvaltısında bir araya geldi..

Adalar: “ Bir süre sonra İstanbul gibi bir semtten bir yere gitmeye bir saat veya iki saat yolda beklerseniz !.. buna şaşırmayın hazırlıklı olun!” olun uyarısı yaptı..

O gün işin vahametini pek anlamadık..

Cumartesi günü Lise caddesini takiben, Müze, Emniyet Müdürlüğü Belediye Borsa caddesine geleceğim : tam 20 dakika

Yayan gelsem : on defa gelirdim…!

Tam 20 dakika sürdü…

Bir de bir yıl önce bir depo yakıtla araca bir ay bine biliyordum, bugün 15 gün gitmiyor sebebi yolda beklememiz..

Cumartesi sabah evden çarşıya geliyorum, Yukarı kervan’ın kavşağından başlayarak bir araç konvoyuna takıldım.. saat’e bakmak aklıma gelmedi ama çok uzun sürdü gelişim üstelik de bir polis aracının peşine takılarak geldim..

Allah korusun sabah ve akşam saatlerinde özellikle bir hastanız olsa veya kalp krizi geçiren bir yakınınız olsa : hastaneye götüremeden yolda ruhunu teslim eder !..

Sorunu doğru görüp doğru okumak gerek:

Araç aynı aracımız var, gidip geldiğimiz yer aynı ev ile iş yeri arası son 8 aydan beri yakıt tüketimimiz yüzde 50 arttı..

Sebebi : eskiden bir kırmızı ışık da durup beklediğimde yeşil yandığı zaman geçer giderdim.. bugün en az 2 defa kırmızı yanıyor 2 yeşil yanıyor son sıralara geldim ise 3. De geçe biliyorum.. bu arada araç yakıt yakmaya devam ediyor..

Parasal demiyorum.. önce depoyu doldurduğumda bir ay biniyordum.. bugün 15 gün zor gidiyor sebebi yolda boşa beklemem ve havaya giden yakıt ve enerji…

Başa dönüyorum: Kahramanmaraş İl Emniyet Müdürü Ümit Yaşar Adalar: “ Sadece 46 plaka ve sıfır alınan araç sayısı yılda ortalama 18 bin civarında..yeni araç giriyor, ikinci eli, başka illerin plakası ile gelen araçlarla Kahramanmaraş bugün akşam ve sabah yaşanan sıkışıklık çok değil 3-5 yıl sonra günün 15 saati yaşanmaya başlayacak buna hazır olun,” uyarısında bulunuyor..

İş burada Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç’a düşüyor, acil olarak Kahramanmaraş’ın etrafını otoban kalitesinde korumalı yol olarak çevre yolu açmalı ve burada araçlar 120 hızla gide bilmelidir..

Gaziantep yolu üzerinden, Veya Adana yolu üzerinden iş yerinden çıkan bir sanayicimiz şehir trafiğine girmeden çevre yolundan süratle evine ulaşmalıdır..

Şehir içindeki trafik lambaları sökülerek daha hızlı bir trafik akışı mutlaka sağlanmalıdır..

Geçenlerde de yazdım: Kahramanmaraş’ta trafik sorunu vardır.. bugün birinci sıraya çıkmıştır.. bunun çözüm yeri de mezrasında görerek yaşayarak çözmek gerekir..

Trafik var mı ? yok mu ? önce bunu bir kabul etmek gerekir..

Sonra çaresi nedir ? Polisiye mi hiç değil, nitekim müdürümüzde bunun söyledi, şehrin genelinde trafik düzenlemesi yapılması gerekiyor..

Otoparklar, Çevre yolları, bağlantı yolları, uydu kentler ve şehrin trafiğini bir yerde toplama yerine yeni çarşı merkezleri oluşturarak çarşıyı en az ikiye bölmek gerekir..

Dulkadiroğlu ilçesi Çarşı Merkezi ile Onikişubat ilçesi çarşı merkezi mutlaka kurulmalı ve trafik akışı o yöne yönlendirilmelidir..

Şehir merkezinde çok katlı otoparklar yapılmalı ve fiyatı ise ekonomik olmalı, belediyelerimizin işlettiği parklar olmalıdır..

Kahramanmaraş’ın bugün birinci meselesi trafiktir..

İyi günler..

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co