TRAFİK SORUNU ÇÖZÜM BEKLİYOR

TRAFİK SORUNU ÇÖZÜM BEKLİYOR

Bu memleketin çocuğu olarak, şehrimizin sorunlarına parmak basmak bizim görevimizdir. Öyle veya böyle, beğenirsiniz veya beğenmezsiniz, günlük olarak bir şeyler yazmaya gayret ediyoruz.

Yazarken mümkün olduğunda insanları kırmadan, incitmeden meselenin özü üzerinde durup, yazdığımız şeyler gündeme alınsın ve çözüm bulsun istiyoruz. Bu da bu kentti yaşayan bir birey olarak bizim beklentimizdir, bundan daha doğal bir durumda olamaz.

Zorunlu olmadıkça özel otomobilimle çarşıya inmemeye gayret ediyorum, trafiğe çıksam bile mümkün olduğunca şehir trafiğine girmiyorum.

Hafta başı eşim ve çocuklarımla birlikte çarşıya gitmek zorunda kaldım. Şekerdere’den başlayarak park yeri aradım, ancak ne sağımda, ne solumda park yeri bulamadım. Mecburen Andıran Garajının arka kısımlarında küçük bir yer bularak, park yaptım.

Hemen yanı başıma iki vatandaş geldi, esnaflarmış. Arkadaş sen gazeteci değil misin? Evet dedim, doğrudur. O halde şu otopark sorunu yazsana. İlgililer ve yetkililer harekete geçsin. İşyerlerimizin önüne otomobiller park ediyor, satışlarımızı engelliyor, demesinler mi?

Dedim hemen çekeyim arabamı, kusura bakmayın.

Neyse, bir saatliğine idare edeceklerini belirtince, işlerimizi aceleyle yapıp, tekrar arabamıza binip, eve döndük.

Diyeceğim şu ki, şu otopark sorunu mutlaka halledilmesi gerekiyor.

ÇÖZÜM ZOR OLMASA GEREK

‘AA muhabirinin Otomotiv Distribütörleri Derneği verilerinden derlediği bilgilere göre, Türkiye Otomobil ve hafif ticari araç pazarı, Ocak 2015’de bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 5,95 artarak 34 bin 615 olarak gerçekleşti.

Otomobil satışları bir önceki yılın ocak ayına göre yüzde 0,5 artışla 24 bin 498, hafif ticari araç satışları ise yüzde 21,8 yükselerek 10 bin 117 oldu.

Türk otomotiv sektörü, ocak ayındaki satışlarda son 10 yılın ocak ayı satışlarını “solladı”

Son 10 yılın ocak ayında ortalama 18 bin 679 olan otomobil satışı, Ocak 2015’de yüzde 31 artarak 24 bin 498 oldu. Bu rakam geçen yıl ise 24 bin 368 olarak gerçekleşti.

Aynı dönemde 9 bin 960 olan hafif ticari araç ortalama satışları ise yüzde 1,5’lik artışla 10 bin 117 oldu. Otomotiv ve hafif ticari araç pazarı, 10 yıllık ocak ayı ortalama satışlarına göre ise yüzde 20,8 artış gösterdi.’

Yukarıdaki haberi Milliyet Gazetesinden alıntı yaparak sizlere aktardım, niye. Bizde farkındayız ki, ülkemizde ekonomik refah payı yükseldikçe, insanlar otomobile veya diye pazarlara yöneliyor. Alt yapı yetersiz olunca da park sorunu ortaya çıkıyor.

 

POYRAZ BAŞKANIMIZA DA SÖYLEMİŞTİM.

Mustafa Poyraz döneminden beri ilgililere ve yetkililere trafik sorunumuzu anlatmaya çalışmışımdır. Aslında bu sorunları sayın başkanlar ve trafikle ilgili yetkililer bizden çok daha iyisini biliyorlar. Mutlaka çözümleri de vardır.

Geçtiğimiz günlerde İstanbul Büyük Şehir Belediyesi Ulaştırma Dairesi Başkanlığı İstanbul’un trafik sorunlarını çözme noktasında neler yapacaklarını anlatıyorlardı. Biliyorsunuz bu insan Maraşlı, Türkoğlu ilçemizden. Hayran kaldım.

Aynı insandan bizler yararlanmamız gerekiyor. İstanbul’un trafik sorununu çözen bir Maraşlı ise, tekrar ediyorum bu insanın bilgi birikimden yararlanmak gerekiyor.

Benim önerim öncelikle şu, toplu taşıma araçlarının sayısını artırmak gerekiyor. Kentte yeni ticari merkezler oluşturup, kent merkezinin yoğunluğunun azaltılması kaçınılmaz. Ne bileyim başka da çözümleri vardır. Metro v.s

Bu benim işim değil, benim işim vatandaşın bana ilettikleri sorunları siz ilgililere duyurmak.

Bu vesile ile kent içi ulaşım sorunun çözülmesine katkıda fikri olanların fikirlerini de eğer e posta adresimi atarlarsa paylaşmak isterim.

Hadi kalın sağlıcakla.

( Not: e posta adresim m.dobaoglu@hotmail.com)

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co