Toprakkale, “Başbakanımız Bize Büyük Onur verdi!”

Toprakkale, “Başbakanımız Bize Büyük Onur verdi!”

KAHRAMANMARAŞ- Başbakan Ahmet Davutoğlu, Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Birlikleri Merkez Birliği (TESKOMB) tarafından ATO Congresium’da düzenlenen “Yeni Türkiye Buluşması” programına , “Kahramanmaraşlı Celal Toprakkale örnek esnaflarımızdan biridir” dediği Celal Toprakkale, “Başbakanımız bize büyük onur verdi, teşekkür ediyorum” dedi.

Kahramanmaraş ‘ta 50 yılık esnaf olan Celal Toprakkale, bugün Azarbaycan bulvarı Postane yanında kendisine ait işlerinde esnaflık yapan duayen esnaflarımızdan biri.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, esnaf ve sanatkarlarla buluşurken de bu heyecan ve muhabbeti duyduğunu söyledi.

Esnaflarla bir araya geldiğinde esnaf olan babasının kültürünü ve ahlakını gördüğünü belirten Davutoğlu, başbakan olduktan sonra esnaflarla üç kere bir araya geldiğinin, bugünkü buluşmanın dördüncü olduğunu kaydetti.

Ahi Evran’ın Anadolu topraklarında esnaf ve sanatkarların ilkelerini ve ahlakını oluşturduğuna dikkati çeken Davutoğlu, Allah’tan Ahi Evran’ın mirasına sahip çıkmayı kendilerine nasip etmesini diledi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, “Biz okula giderken bir yandan da babamızın iş yerine gider esnaflık yapardık. Anadolu’dan esnaflar gelirdi, bazıları bizim evde yatardı. O günlerde ne çek vardı, ne senet, malı alır gider gününde öderdi.

18 yaşındayken gittiğim Kahramanmaraş’a başbakan olarak bir süre önce yine gittim, kalabalığın içinden bir ses “Ahmetciğim” dönüp baktığımda babamın müşterisi esnaf arkadaşı Celal Toprakkale, o zaman babam ve Kahramanmaraş esnafını hatırladım, o tarih de Anadolu esnafının dürüstlüğünü hatırladım.

Babam Celal, şu bizim Ahmet Anadolu’ya götür dürüst esnafın nasıl olduğunu görsün dediği o günden bugüne bana Esnaflık heyecan veriri. “Bizim medeniyetimiz, bizim kültürümüz, bizim irfanımız derken biz, o dualarla açılan dükkânları kastediyoruz. Akşama kadar alın teriyle eve helal rızık götürmek için çaba sarf eden o değerli esnafları hatırlıyoruz” Celal Toprakkala ağabeyimiz de bunlardan biri” Bekir Doğan

“Ahlakın sınandığı yer çarşılardır”

Ne kadar büyük alışveriş merkezi yapılırsa yapılsın, bu büyüklüklerin ancak Ahi Evran’ın ahlakının üstlenilmesiyle önem kazanacağını ifade eden Davutoğlu, şunları kaydetti:

“Gördüğüm şey şu oldu, esnaf yalan söylemez”

Anadolu’da medeniyeti kuran ulu erenlerin, ahlakı, Ahi Evran ile çarşılarda, hanlar, pazarlarda inşa ettiğini belirten Davutoğlu, şöyle konuştu:

“Ben bu açıdan kendi şahsi tecrübemden işaretle söylüyorum; emin olun iyi okullarda okudum hamdolsun, babamızın esnaflıktan temin ettiği imkanlarla. İki bölüm bitirdim, yüksek lisans ve doktora yapma imkanım, ilimde profesörlüğe kadar gelmem nasip oldu ama bütün eğitim silsilesinden öğrendiğimden daha fazlasını babamın dükkanına gittiğimde onun komşularıyla ilişkilerinde, onun insani temasta kurduğu o derin muhabbette gördüm.

Başbakan Ahmet Davutoğlu konuşmasın da sık sık övdüğü Kahramanmaraşlı 50 yıllık esnaf Celal Toprakkale: “ Başbakanımız 1987 de Yaz tatilinde Kahramanmaraş’a getirmiştik, 10-veya 15 gün bizim evde kaldı, yazındı, teravih namazına giderken, Maraş şalvarı giydirirdim, o da bize “ Maraşlılar akıllı adam kalaycı körüğü gibi bu şalvar çok rahat namaz kılınıyor,” derdi.. “ dedi.

Dış işleri Bakanı olarak geldiğinde kısa bir görüşme yaptıklarını ve en son Başbakan olarak geldiklerinde Ramada otel de kahvaltı ya katıldıklarını, evinde ziyaret etmesinin kendisine büyük bir onur olduğunu ancak televizyon da konuşmasında Kahramanmaraş ve bizleri böyle onur vermesi bizleri çok mutlu etti.

Kahramanmaraşlı 1984 yıllar ve sonrasında almış olduğu teşviklerin yüzde yüzünü yatırıma çeviren Türkiye de tek il , esnaflık geleneği ve göreneği halen ilimizde devam ediyor bu yatırımların yüzdü yüze dönmesi de bundandır,” dedi.

Kahramanmaraşlı esnaf Celal Toprakkale, “ Başbakanımız Ahmet Davutoğlu Babası, Amcası, ile iyi dosttuk, Bekir Doğan kardeşimizde bunu bilir, o günlerden bilir bir yakınlığımız vardı, okudu, bakan oldu, Allah nasip etti Başbakan oldu , Ben Kahramanmaraş’ın Başbakanı diyorum, Allah sağlık ve uzun ömür versin kendilerine diyorum,” diye konuştu..

40 Yıldır üyesiyim

Bugün Türkiye’in örnek gösterilmesi ile konuşulan adamı olan Celal Toprakkale:” Esnaflıkta 50 yılı geçti, Ancak Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odasının 40 yıllık üyesiyim aidatlarımı gününde öderim, devlette olan vergi tutarını, SSK ve Bağ-Kur’umu gününde ederim.. elimizden geldiği kadar örnek esnaf olmaya çalışıyorum,”

 

 

 

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co