TOPLU TAŞIT  SÜRÜCÜLERİ

 TOPLU TAŞIT  SÜRÜCÜLERİ

Belediyemize ait   Toplu ulaşım araçları ,Halk Otobüsleri, Devlet Demir yolları ,Deniz yolları araçlarına bir kısım   vatandaşlarımız    6495 kanunla  ücretsiz yararlanma hakkına sahiptir.  Bu vatandaşlarımız  şunlardır:

Vatana hizmet ederken  sakatlanan   gaziler ,65 yaş üzeri olanlar.  Şehitlerin eş ve çocukları . ( Çocuklar  25 yaşına kadar.)dır.

Ayrıca , Sağlık kurulundan  en az %40  engelli raporu olanlar  ücretsiz  yararlanırlar.

Bu kanunu ihlal  edenler    her  bir  bilet için 50 bilet parası  ile cezalandırılır.

Bu kanunun uygulanması sırasında Özellikle şehrimizde bazı sıkıntılar kulağımıza gelmektedir.,

Bir yaşlı teyze anlattı.”Oğlum beni  otobüse  almadılar.. Bizi durak da beklerken gören  otobüsler  yaşlı olduğumuzu anlayınca durmuyorlar.  Buna bir çare yok mu ? Paramızla bile otobüse binemez olduk. Üstelik  otobüste bizi aşağılıyorlar. Ücretsiz bindik diye  laf ediyorlar. Buna bir çare bulunsun.”

Bu konuyu bir başka arkadaşımda mevzu etti. Bilhassa yaşlı vatandaşlarımız  duraklarda beklerken gören sürücüler, durakda durmuyor.Yada ihtiyar insan ben filanyere gideceğim dediğinde ,yok teyze bu araç oraya gitmez diye baştan savıyorlar. Yaşlılarımıza  hor bakılıyor.

Bu uygulama  Ankara ,İstanbul  ve İzmir dekine benzer şekilde yapılırsa  hiç kimse mağdur edilemez. Büyük şehirlerimizde akıllı  kart uygulaması yapılıyor..  Her yaşlının günde  iki kere binme hakkı var.  Kimin  ücretli kimin ücretsiz olduğu bilinmez. Herkes toplu taşıt araçlarına belediyelerin verdiği  kart ile biner .

Yada yetkili  mercilerimiz bu meseleyi  takip etmeli. Yaşlı insanlarımızı bilhassa  mağdur etmemeliyiz.

Her genç insan bir gün ölmezse ihtiyar olacaktır.

Sürücülere  hizmet içi dersler vermeliyiz.

Toplu taşıt kullanan  şöforlar eğitimden geçirilmeli. Davranış kuralları  ve insan ilişkileri konusunda  dersler verilmeli.

Toplu taşıt kullanan bazı şöforlar ,gereksiz ve tehlike arz edecek şekilde  hız yapıyorlar. Genç  yaşta şöforlar  direksiyona geçiyor. Elinde telefonla konuşarak   araç sürüyor. Bir  de etrafına  bakıyor. Yolun ortasında  duruyorlar  iki  dolmuş şöforu aralarında  birşeyler konuşuyor. Zaten  dar olan yolu kapatıyorlar  trafik anarşisi meydana geliyor. Vatandaş  müdahale ederse  aracını  durduruyor hemen kavga hazır.

Durağa saatinde  ulaşmak  ve yolcu kapmak için birbirlerini tehlike yaratacak kadar  solluyorlar.  Zikzak yapıp,  diğer   araçları  hiçe sayarak araç sürüyorlar.

Trafikte  adeta terör  çıkartıyorlar. Sanki  savaşa gider gibi yollarda araç süren dolmuş şöforlerimiz var.

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co