Toplu Taşıma Hizmeti ve Organizasyonu

Toplu Taşıma Hizmeti ve Organizasyonu

Ne diyordu Şems; olduğu ”kadar” olmadığı ”kader”.

Toplu taşıma veya toplu ulaşım hizmetleri hane halkı açısından her halükarda daha ekonomik ya da ucuz olmaktadır. Ulaştırma problemlerinin çözümünde göz önüne alınması gereken ilk hedef, “Taşıtların değil insanların hareketliliğini sağlamak” olmalıdır. Kahramanmaraş’ın geniş alanlara yayılmasına paralel olarak motorlu taşıt kullanım oranı artmaktadır. Otomobillerin en büyük payı aldığı bu gelişme sonucunda, yüksek taşıt trafiği ile birlikte hava ve gürültü kirliliği kabul edilebilir sınırları aşmakta, özellikle kent içinde yolculuk yapan otomobiller incelendiğinde genellikle içinde yalnızca sürücünün yolculuk ettiği çok sayıda araç görmek mümkündür.

Kentlerin büyüyerek daha geniş alanlara yayılması sonucunda bir yandan yolculuk mesafelerinin yaya yürüme mesafesini aşması, diğer yandan özel taşıtların yollara egemen olması, yolların ve trafiğin motorlu taşıtların ihtiyaçlarına göre planlanmasıyla yayalar hep kaybeden taraf olmaktadır.

İşiyle evi arasında her gün gidip gelen insanlar, şehrin ulaşım ağları üzerinde birikmektedirler. Ulaşım sistemleri, bireylerin ekonomik yapısına yön veren önemli alt yapıyı teşkil ederler. Bireylerin ev, işyerleri, alış veriş yerleri, eğitim yerlerinin birbirinden ayrılması şehir trafiğinin artmasına sebep olmaktadır. İnsanlar her geçen gün kentlerde veya kentsel alanlarda yoğunlaşmaya, kentsel alanın çekiciliği hala devam etmekte. Bu sosyal ve ekonomik tabana bağlı olarak orta ve büyük çaplı kentsel mekânların en önemli sorunu olan toplu ulaşımın kolaylaştırılmasıdır. Ulaşım sorununu çözememiş olan şehirlerde, zaman kaybına bağlı olarak kişilerin ruhsal sağlıklarının bozulması ve enerji kaybı ile de ülke ekonomisine olan yük oldukça büyük boyutlardadır. Kahramanmaraş’ta geçmiş yıllarda toplu taşıma sistemlerine yeteri kadar önem verilmemiş ve kentsel ulaştırmada minibüs gibi kapasitesi küçük yolcu ulaştırma ortaya çıkmıştır. Ulaştırma yatırımları, uzun dönemli etkileri olan yüksek maliyetli yatırımlardır. Bu sebepten bu tür projelere ilişkin önceliklerin doğru belirlenmesi ve kısıtlı ekonomik kaynakların en fazla yarar getirecek şekilde kullanılması çok önemlidir.

Eleştirmek ve güzeli görmek ikisi bir arada olması halinde yaptığın iş seni anlamlandırır. Bu anlamda yer yer eleştirilerimiz olmuşsa da Kahramanmaraş’ta Büyük Şehir Belediye Başkanımız Sayın Erkoç Bey’in katkılarıyla toplu taşıma gerçekten gurur verici bir konuma gelmiştir. Geçmişte Belediyemiz, toplu ulaşımda yok gibiydi. Büyükşehir Belediye Başkanımız Erkoç Bey artık bende varım dedi ve dönüşüm başlattı. Bu dönüşüm esnasında maddi anlamda zarar gören işletmeci minibüs hat sahipleri oldu, bunlar elbette ki üzücü idi ancak sonuç itibariyle Kahramanmaraş kazandı diye düşünüyorum.

Neden bu konu derseniz, Engellilerin toplu taşıma sistemlerinde yer bulmaları, günümüzde sıkça tartışılan noktalardan biridir. Bir özürlü babası olarak geçen gün belediye otobüsünde seyahat ederken, tekerlekli sandalyeli bir özürlünün otobüse ne kadar rahat bindiğini ve modern bir biçimde seyahat ettiğini gördüm ve duygulandım. Engelli insanlarımız adına yapılacak en büyük iyiliğin onları sosyal yaşama kazandırmak olduğunu düşünen biri olarak bu uygulama anlamlı ve yerinde olmuştur.

Yolcu bilgilendirme, hiç şüphesiz toplu taşımanın en önemli ayaklarından birisini oluşturmaktadır. Numaralandırma ile otobüslerin nereye gideceğinin bilmecesini çözerek açık ve net hale getirilmiştir. Otobüs bekleme kabinleri mükemmel bir uygulama. Otobüsler de gittikçe güzelleşiyor. En güzel yanı ise akıllı kartlarla para bozdurma, unutma gibi problemlerde çözülmüş. Ücretlendirme, özellikle bu tam olarak sosyal bir belediyecilik anlayışı olması adına çok güzel bir durum. 65 yaş üstü insanlarımızın da ücretsiz seyahati ile sosyal yaşama katılmaları adına gurur verici. Belediyeler sadece temizlik işleri, imar, yol park ve bahçe işleri konularında yaşamı kolaylaştırmakla yükümlü değildir. Bu adımlar yaşamın ilk zaruretleri olması adına yapılması normalin kapsamında değerlendirilebilir, ancak sosyal katkılar gerçek belediyeciliğin başladığı noktalardır diye düşünüyorum. Bu anlamda şu an için gelinen noktaları memnuniyet verici olarak görüyorum. Burada sayamayacağım birçok güzel etkinliklere şahit oluyorum. Bu durumların toplumumuzun yaşama bakışını değiştirdiğine de inanıyorum.

Özellikle şehrimizde ulaşım sorunları, gelecekte yaşanabilir çevre olabilmeleri bakımından büyük önem taşımaktadır. Kapasite, hız, düzenlilik gibi özelliklerinin yanında enerji verimliliği, bütçemize maliyetinin ucuzluğu, kentleşmeyi denetim altına almaya ve çevrenin korunmasına katkıları nedeniyle bu uygulamayı başaranı tebrik etmek istiyorum. Bu doğrultuda şehrimizde de kamu yönetiminde hizmetlerin sunumunda geleneksel kamu yönetimi anlayışından uzaklaşılarak “yurttaş-odaklı” bir anlayışa dayanan uygulamaların hayata geçirildiği görülmektedir.

Kahramanmaraş ta belediyemizin proje ve uygulama alanlarında kazandırdığı başarı ödüllerin yanı sıra ve de daha önemlisi insanların gönüllerinde güzel yerler ediniyor olması gerçekten de gurur verici.

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co