TKDK’dan yeni başvuru çağrısı

TKDK’dan yeni başvuru çağrısı

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK), Avrupa Birliği’nin Katılım Öncesi Mali Yardım Aracı olan IPA’nın Kırsal Kalkınma Bileşeni kapsamında uygulanacak yatırımlara ilişkin 1. Çağrısını yaptı.

18ARALIK 2015 tarihinde yapılan çağrıda, Kırsal Kalkınma (IPARD II) Programı kapsamında yatırım yapmak ve destek almak isteyen  işletmeler  başvuru yapacaklar.

Konu hakkında TKDK yetkilileri yaptıkları açıklamada şunları belirttiler; TKDK,Türkiye genelinde 42 ilde 3 öncelik ekseni altında 16 değişik alanda 228MilyonAvroyu aşan miktarda  hibe verileceği açıklandı. Avrupa Komisyonu tarafından 27Ocak 2015 tarihinde onaylanan Kırsal Kalkınma (IPARD II) Programı; Türkiye’nin katılım öncesi dönemdeki öncelikleri ve ihtiyaçlarını dikkate alarak, sürdürülebilir kalkınmayı sağlamak için kapasite oluşturmayı hedefleyerek, işletmeleri Avrupa Birliği standartlarına yükseltmeyi amaçlıyor.

Avrupa Birliği Kırsal Kalkınma (IPARD) Fonları bu çağrı döneminde, aşağıda yer alan öncelik eksenlerine yönelik olarak aşağıdaki 3başlıkta kullandırılacak.

Öncelik Ekseni 1: Tarımsal İşletmelerin Fiziki Varlıklarına Yönelik Yatırımlar,

Öncelik Ekseni 2:Tarım ve Balıkçılık Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanması ile İlgili Fiziki Varlıklara Yönelik Yatırımlar

Öncelik Ekseni 3: Çiftlik Faaliyetlerinin Çeşitlendirilmesi ve İş Geliştirme

PROGRAMIN KAYNAĞI

Faydalanıcılara uygun harcamalar karşılığında sağlanacak olan mali desteğin kaynağı, Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti Eş-finansmanından oluşturulan IPARD Programı Fonu. Bu destek “KamuKatkısı” olarak adlandırılıyor. Bu kamu katkısı, program çerçevesinde gerçekleşmiş yatırımlar için geri ödemesiz olarak kullandırılacaktır.

BAŞVURU TARİHLERİ

Başvurular Tarımsal İşletmelerin Fiziki Varlıklarına Yönelik Yatırımlarda 25.01.2016 tarihinden itibaren, TKDK İl Koordinatörlüklerinde kabul edilmeye başlayacak olup, başvuruların son teslim tarihi 26.02.2016 tarihine kadar kabul edilecektir.

Tarım ve Balıkçılık Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanması ile İlgili Fiziki Varlıklara Yönelik Yatırımlarda 29.02.2016 tarihinden itibaren, TKDK İl Koordinatörlüklerinde kabul edilmeye başlayacak olup, başvuruların son teslim tarihi 25.03.2016 tarihine kadar kabul edilecektir.

Çiftlik Faaliyetlerinin Çeşitlendirilmesi ve İş Geliştirmeye yönelik yatırımlarda 28.03.2016 tarihinden itibaren, TKDK İl Koordinatörlüklerinde kabul edilmeye başlayacak olup, başvuruların son teslim tarihi 22.04.2016 tarihine kadar kabul edilecektir. Bu çağrı dönemi için son teslim tarihinden sonra yapılacak başvurular kabul edilmeyecektir.

YATIRIM SÜRELERİ

Birinci Başvuru Çağrı İlanı kapsamında hazırlanacak başvurularda yatırım süreleri maksimum 9 (dokuz) ay olarak planlanmalıdır. Taksitlendirmenin nasıl yapılacağı ile ilgili Başvuru Çağrı Rehberinde  yer almaktadır.

TKDK Tarafından hibe desteği verilen alanlar

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu tarafından hibe desteği verilen yatırım başlıkları şunlar;

Süt Üreten Tarımsal İşletmelere Yatırım, Kırmızı Et Üreten Tarımsal İşletmelere Yatırım,

Kanatlı Eti Üreten Tarımsal İşletmelere Yatırım, Yumurta Üreten Tarımsal İşletmelere Yatırım,

Süt ve süt ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanması, Kırmızı Et ve Et Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanması,

Kanatlı Eti ve Et Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanması, Su Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanması,

Meyve ve Sebze Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanması, Bitkisel Üretimin Çeşitlendirilmesi ve Bitkisel Ürünlerin İşlenmesi ve Pazarlanması, Arıcılık ve Arı Ürünlerinin Üretimi, İşlenmesi ve Pazarlanması,

Zanaatkarlık ve Yerel Ürün İşletmeleri, Kırsal Turizm ve rekreasyon faaliyetleri, Su Ürünleri Yetiştiriciliği,

Makine Parkları, Yenilenebilir Enerji Yatırımları.

Yatırımlar KDV ve Gelir Vergisinden Muaf Tutuluyor

TKDK, bahsi geçen yatırım alanlarında gerçekleştirilen yatırımlara % 50 ile % 70 arasında hibe desteği veriyor. Yapılan harcamalar KDV’den ve alınan hibeler ise gelir vergisinden muaf tutuluyor” dedi.

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co