Tirşik Bahane

Tirşik Bahane

 

Kahramanmaraş’ın Andırın İlçesi 11.780 Kilometre karelik bir alan üzerine kurulmuştur. Kuzeyinde Göksun ve Saimbeyli, batısında Feke, Güneybatısında ise Kadirli yer alır.  Güneyde Bahçe ve Osmaniye, güneydoğuda Türkoğlu ile komşudur. Bu şirin ilçemizin nüfusu 32.998, denizden yüksekliği 1.050 metredir.

 

Andırında halkın temel geçim kaynağı tarımdır. Nüfusun yüzde 85’i köylerde oturur. Halk çiftçilik, hayvancılık ve orman işçiliği ile uğraşır. Tarım arazisinin önemli bir kısmı sulanabilmektedir. Özellikle aşağı Andırın Ovası’nda sulama imkânlarının bulunması aynı yerden yılda iki ürün alınmasını sağlamaktadır. Dağlık ve engebeli kesimlerde ise daha çok hayvancılık yapılmaktadır. Orman alanlarının yoğun olduğu bu ilçemizde orman içi köylerin geçim kaynağı da ormancılıktır. İlçede 60 köy, 96 oba bulunmaktadır.

 

İlçe, doğal zenginlikler bakımından çeşitlilikler gösterir. Özellikle yaz aylarında her taraf yemyeşildir. Çınar geçidi Mevkii ve Orman İşletme Müdürlüğü’nün ormanlarda yapmış olduğu tesisler önemli mesire yerleridir. 1.300 metre yüksekliği ve eşsiz bitki örtüsüyle muhteşem bir yayla olan Başkonuş Yaylası Andırın İlçesine çok yakındır.

 

Andırın tüm güzelliğine rağmen iş, istihdam, eğitim, sağlık gibi nedenlerden dolayı ciddi anlamda göç vermektedir. Kahramanmaraş, Osmaniye, Hatay, Adana, Mersin ve Gaziantep başta olmak üzere 81 ilin tamamında Andırınlı yaşamaktadır. Göç ettikleri yerlerde bir araya yığılma görülmemektedir. Bu da Andırınlıların toplumla uyumlu yaşadıklarını göstermektedir.

 

Benim tanıdığım Andırınlılar zeki, çalışkan, güvenilir ve yiğit insanlardır. Bu yiğit insanlardan biriside üç dönemden beri Kahramanmaraş Andırınlılar Dernek Başkanlığını yürüten Sayın Ahmet Kolutek’tir. Dernek Başkanlığı görevini devraldığı 2012 yılından beri yüzlerce sosyal-kültürel etkinliğe imza atan Sayın Kolutek geçtiğimiz Pazar günü 10’uncu Tirşik şölenini gerçekleştirdi. Tirşik Şöleni kapsamında vatandaşlara tereyağlı pilav ve Andırın Doktoru olarak bilinen Tirşik ikram edildi.

 

Tirşik Şölenine ilgi oldukça fazlaydı. 2019 Seçim çalışmalarını şimdiden başlatan Ak Partili siyasilerin çoğunluğu şölendeydi. TBMM İçişleri Komisyon Başkanı Ak Parti Kahramanmaraş Milletvekili Celalettin Güvenç, Ak Parti Kahramanmaraş Milletvekili İmran Kılıç, Kahramanmaraş Ak Parti İl Başkanı Ömer Oruç Bilal Debgici, Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç, Türkoğlu Belediye Başkanı Osman Okumuş şölene katılanlar arasındaydı.

 

Kahramanmaraş Garnizon Komutanı Albay Adnan Köşker, Ülkü Ocakları Kahramanmaraş İl Başkanı Hüseyin Kayış, Kahramanmaraş spor Kulübü Başkanı Fatih Mehmet Ceyhan, Prof. Dr Kadir Saltalı, Prof Dr. Hüseyin Temiz’de Tirşik şölenine katılanlar arasındaydı.

 

Kahramanmaraş Andırınlılar Dernek Başkanlığının yanı sıra 70’e yakın Sivil Toplum Kuruluşunun üye olduğu ‘Kahramanmaraş Tarih Kültür ve Turizm Platformu’nun da Başkanlığını yürüten Ahmet Kolutek yaptığı konuşmada; ’10 uncusunu yaptığımız Tirşik Şölenimize katkı sağlayan başta Kültür ve Turizm Bakanlığımıza, Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanlığımıza teşekkür ediyorum. Milletleri millet yapan unsurların başında örfleri ve adetleri gelmektedir. Bugün yapmaya çalıştığımız her derde deva olduğuna inandığımız Tirşik çorbamızı bahane ederek bir araya gelmek, her şeyden daha çok ihtiyacımız olan birlik ve beraberliğimizi güçlendirmektir. Bizler birlik ve beraberliğimizi devam ettirdiğimiz müddetçe hiçbir güç bizi bölemeyecektir’ dedi. Sırayla söz alan katılımcıların tamamı birlik ve beraberlik vurgusu içeren konuşmalar yaptılar. 

 

Konuşmaların ardından KÖG. DER. KUT ‘Osmanlı Okçuluk Ekibi’ tarafından düzenlenen gösteriler izlendi. Daha sonra Altınşehir Meslek Lisesi Folklor ekibi tarafından Andırın’a özgü halk oyunları oynandı. Andırınlı Zahide Eskici’nin, Andırın’a özgü ağıtları ve hikâyelerini kendine özgü anlatımı büyük beğeni topladı. Ozan Öksüz ve Ozan Rıza Çiftçi tarafından okunan türküler ise şölene katılanları büyüledi. Gece tek kelimeyle muhteşemdi.

 

Ben şahsım ve tüm Maraşlılar adına bu muhteşem programı hazırlayan ve bizlere yaşatan dernek yetkililerine şükranlarımı sunuyorum. Tüm Andırınlı kardeşlerime ve Sayın Ahmet Kolutek’e teşekkür ediyorum. Şimdiden 11’inci Tirşik Şölenini sabırsızlıkla beklediğimi ifade etmek istiyorum.

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co