TIP FAKÜLTEMİZE VE DOKTORLARA TEŞEKKÜR

TIP FAKÜLTEMİZE VE DOKTORLARA TEŞEKKÜR

İnsan için en kıymetli hazine şüphesiz inançlı oluşudur. Dinimizde buna iman diyorlar, yani insan imanlı olduğu sürece değer ifade ediyor. Çok şükür, bu ülkenin çocuklarının geneli inançlı ve imanlı…

İmandan sonra insan için önemli olan ikinci unsurda sağlıktır. Hepimizin sağlığımızı kaybettiğimiz zaman bunu daha iyi anlıyoruz.

Öyleyse insanoğlu için imanlı ve sağlıklı olmasından daha önemli bir şey yok, bunu kendimde geçen hafta içerisinde geçirdiğim ameliyattan sonra daha iyi anladım.

Yazımı başlamadan, ameliyatımı yapan Tıp Fakültesinden Doç. Dr. Bülent Altunoluk ve üroloji bölümü doktorlarından Eyüp bey ve ekibine teşekkür ediyorum.

Rahatsızlığım devamı sürecinde devlet hastanesine, özel hastaneleri de yakından tanımı fırsatım oldu. Buralarda vatandaşların çektikleri sıkıntılar, verilen hizmetler, eksik olan hizmet alanları, hasta psikolojisi v.b konularında da bilgi edindim. Hemen şunu belirteyim ki devletimden gördüğüm ilgi beni zaten çok bağlı olduğum devletime daha da yürekten bağladı. Eskilerin söylediği gibi Allah devletimize zeval vermesin!

VATANDAŞ ÇOK MEMNUN

Benim devlet hastanesini değil, Tıp Fakültesini tercih etmemde çeşitli nedenler oldu, aslında halk arasında Necip Fazıl Hastanesini önermişlerdi, ancak iki hastanede de yaptığım araştırmada, doktorum Bülent beyin hasta psikolojisine uygun yaklaşımı, hastanedeki temizlik, hastaya gösterilen yakın ilgi beni bu hastaneye yönlendirdi.

Bu ilgi benim şahsıma gösterilmiş bir ilgi falan da değil, tüm vatandaşlara aynı ilgi gösteriliyor. Aynı odayı paylaştığım, Bertizli hacı amca, 6 gündür hastanede yattığını, şeker hastası olduğunu, günde e6 öğün yemek getirdiklerini, her 20 dakikaya bir görevlilerin tansiyon, ateş, nabza baktıklarını, ilaçlarının takip edildiğini, doktorların sürekli ilgilendiklerini anlattığında, abarttığını zannetmiştim. Ameliyatımdan sonra, bir günde neredeyse 20 defa hasta bakıcı, hemşire ve doktorların yanıma gelmesi, gelişmeleri takip etmeleri ve yaptıkları işi de özenle yapmaları bütün takdire şayan diye düşünüyorum.

Bu hastanelerimizin eksiği de var elbette, bu eksiklerinde özellikle cihaz yönünden tamamlanması sonunda insanımız en daha güzel sağlık hizmeti alacaktır, bu da biraz sabır istiyor.

Benim dışarıdan öneri şu olacak, ağlamayana meme vermezler diye halk arasında bir deyim vardır. Kahramanmaraşlılar Ankara’dan istemeyi bilmiyorlar, bu benim fikrim. Diğer iller dertlerini iyi anlatıyorlar, iyi de hizmet alıyorlar. Bunu çevre vilayetlere giden hizmetlerde daha net görüyorum. Bunu kim yapacak, elbette sivil toplum örgütleri. Mesele sağlık sen çıkacak, arkadaş ilimizin yatak kapasitesi şu, falanda hastanemizin doktor, personel ve cihaz ihtiyacı şu, bunların mutlaka tedarik edilmesi gerekiyor, demeli. Demiyorum, demiyorum, örnek veriyorum…

Veya yerel basın bu konuları seslendirmeli. Yıkıcı olmadan bunu yapmalı.

HALK TAKDİR EDİYOR

Geçmişteki sağlık hizmetleri ile bugün verilen sağlık hizmetleri arasındaki farkı halkımız görüyor ve takdir ediyor. Eksikler yok mu? Elbette var, bunlar nasıl giderilmeli. Sağlığın başındaki insana yukarda ifade ettiğim gibi sık sık gidilip, eksiklerin giderilmesi istenmeli. Bunun yanında hayırsever insanlarımız, destek olmalı. Kısacası sağlık, ulaşım, eğitim, ekonomi, turizm her ne alanda eksiğimiz varsa, bunlar el birliği içinde çözülmeli. Belki de biz Maraşlıların yapamadığı veya az becerdiği bir iş bu ve biz bunu yeni dönemde çözmeyi başarmalıyız.

Mevcut sivil toplum örgütleri bunu yapamıyorsa, yenisi kurulmalı. Mesele Kahramanmaraş’ın sorunlarını çözme derneği diye bir dernek kurulabilir. Bu dernek, ayda bir sivil toplum ile siyasileri bir araya getirebilir. Bu dernek zaman zaman Ankara’ya giderek ilgili bakanlıklar ile görüşebilir. Ben samimi niyetleri doğru ve yapıcı ortaya koymaları durumunda, çok iş başaracaklarına inanıyorum.

Derdimi tam anlatabildim mi bilmiyorum ama Maraşlılar olarak biz dert yanıyoruz ama derdimizin çözümü için yapılması gerekenleri hep başkalarından bekliyoruz.  Oysa bize düşen çabalamak…

Bu vesile ile ameliyat öncesi ve sonrası evimi ziyaret eden dostlarıma, telefonla arayan arkadaşlarıma teşekkür ediyor, sağlık ve afiyet diliyorum.

Kalın sağlıcakla.

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co