TEVAZU İKLİMİNDE YAŞAMAK

TEVAZU İKLİMİNDE YAŞAMAK

Tevazu sahibi insanlarla bir arada olduğumuzda, bir başka huzur ikliminde oluruz.

Kibirli insanlarla bir olduğumuzda ne kadar rahatsız oluruz değil mi? Çünkü! Kibirli insanların konuşmalarında hiçbir lezzet alamazsınız mağrur edaları ile insan olma hasletinden uzaklaşırlar.

Sanırlar ki; herkes beni dinliyor, bilmiyorlar ki; aciz duruma düşüyorlar. Kibir insanı felakete götüren hastalıktır. Kibirli olmak ne kadar kötü bir huy ise, tevazu sahibi olmak o kadar güzel bir haslettir.

Tevazu sahibi olmak; dünyaya niçin geldiğini, yaradılış gayesinin idrakinde olmaktır.

Allah-ü Teâlâ kibiri kötülemiş ve yasak etmiştir. Kur’an-ı kerimde de, (Allah, kibirli olanları elbette sevmez!) buyurmuştur. (Nahl 23)
Akıllı insan kibirden uzak yaşayarak, acizliğini, Yaradan’a karşı sorumluluklarını her an izhar etme gayreti içinde olmalıdır. Buna mecbur olduğumuzu unutmamalıyız. Hadis-i şerifte de buyuruldu ki:
(Allah rızası için tevazu edeni, [kendini, Müslümanlardan üstün görmeyeni] Allah-ü Teâlâ yükseltir.) [Bezzar]

Bir başka Hadis-i şerifte ise buyuruldu ki; (Kişi kibirlenince, iki melek, “Ya Rabbi bunu alçalt!” derler. Tevazu ederse, “Ya Rabbi bunu yükselt!” derler.) [Beyheki
O halde tevazu ikliminde nasıl yaşıyoruz? Bu suali her gün kendimize sormamız gerekmez mi?

Tabi sualin cevabını verirken ruh dünyamızda kibir ve ucb’ dan nasıl uzaklaşmaya çalışıyoruz, bu iki kötü huydan kaçarak, tevazu iklimine nasıl koşuyoruz?  Bunun hesabını iyi yapmak, insan olma özelliğimizdir. İnsan tevazu elbisesini giydiğinde güzelleşir. Kibir ve ucb elbisesi ne kadar güzel gösterilmeye çalışılsa da çirkinliğini gizleyemez.

Kibir; kendini başkalarından üstün gösterme hastalığı, ucb; kusurlarını görmeme hastalığıdır. Bu hastalıklardan kurtulmanın tek ilacı tevazudur. Allah-ü Teâla kullarına tevazu olmayı emrediyor. Kibirli olmak yapılacak iyilikleri engeller, tevazu sahibi olmak iyiliklerin kapısını açan anahtardır. Bu anahtarı iyi muhafaza etmemiz lazım değil mi? Rabbim bu manada yardımcımız olsun.

Ben demek, tevazunun zıddıdır. İnsan bir “hiç” olduğunu kabul ettiğinde yükselir.

Tevazu ruh güzelliğinin dışa yansımasıdır.

Tevazu insan olma özelliğimizin bilincinde olarak yaşamaktır.

Tevazu bir “hiç” olduğumuzun şuurunda olabilmektir.

İnsan; bilmediğini kabul etmesiyle tevazu kapısını açmış demektir.

Gelin; bu kapıları açarak tevazu ikliminde yaşayalım…

Muhabbetlerimle…

Bu yazı için bir yorum yazın

“TEVAZU İKLİMİNDE YAŞAMAK” için bir cevap

  1. Osman Genç dedi ki:

    Elinize kaleminize sağlık efendim… Hürmetler…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co