TERÖR MESELESİ VE KARIN AĞRIMIZ

TERÖR MESELESİ VE KARIN AĞRIMIZ

Önceki gün uzun zamandır görüşmediğim bir dostum ile görüşme imkanı buldum. Kendisi yatırımca, piyasalarda ne var ne yok, nasıl etkilendiniz? Diye sordum, bana rahatsızlığından özelliklede karnındaki sancılardan bahsederek, “ Bu günlerde hiç  bir şeyi gözüm görmüyor, insan sağlıklı olmayınca ne yatırımı düşünüyor, ne ihracaat, inşallah sağlığıma kavuşayım, sonra bu meseleri daha uzun görüşürüz… “ Dedi ve ayrıldık. Tabi adamcağızın karın ağrısı varken, yatırımı düşünebilir mi?

Sözü bizim terör meselesine getirmek istiyorum, terör bizim tabir yerinde ise karın ağrımız ve akademizyenler, siyasetçiler, sivil toplum örgütleri, bürokratlar kısacası ülkede ne kadar bu konuda fikri olan herkes bir araya gelmeli, bu sorunu öncelikle çözüp, sonra gözümüzü dışardaki meselelere çevirmeliyiz.

Benim kanaatim o dur ki, terörü destekleyenlerin temel amacı da dış dünyada olup bitenlere karşı enerjimiz kalmasın, içimize kapanalım, dünyanın beşte büyük olduğunu kimseye söylemeyelim….

BÜYÜMEMİZDEN RAHATSIZ OLDULAR

Geçtiğeimiz hafta Şenay Köşedere, Akşam Gazetesinde, terör ve enerji konulu derinliğine bir yazı kaleme aldı. Ben kısaca özetleme yapayım, “ Rusya’dan 30 milyar metrekup doğalgaz satın alıyoruz, bu gazı kesemez, satmak zorunda. Dolayısı ile doğalgaz krizi çıkmaz.

İkinci vurgulanan konu, Rusya bizim komşumuz, doğal bir birlikteliğeimiz var. Bizim için de nükleer enerjide işbirliğimizin sürmesi Akkuyu’nun mutlaka yapılması gerekiyor.

Üçüncü konu; Türkiye’nin enerji kaynaklarıyla buluşması, enerji transfer merkezi olması, büyük projelere imza atması, diğer asli oyuncuları, 200 yıldır oluşmuş olan yapıyı rahatsız etti. Peki kimler rahatsız oldu bu durumdan? Enerjinin oyuncuları belli. İsim isim söylemeye gerek yok.

“Türkiye nasıl rahatsız etti bu yapıyı?” Sorusuna yazar şöyle cevap verekek açıklamasını sürdürüyor;  “Eski Türkiye ile yeni Türkiye arasında çok ciddi bir refah artışı yaşadık. 50 milyar metreküp sınırına dayanan gaz tüketimimiz her gün artıyor. Türkiye’nin 78 ilinde şu anda doğalgaz var. İlçelere ve köylere doğru hızla yayılıyor. Böyle olunca Türkiye’nin enerji kaynaklarını çeşitlendirmesi ve arz güvenliğini temin etmesi gerekiyordu. Bunun için de Türkiye önemli ataklar yaptı. Cumhurbaşkanımız Türkiye’nin bir enerji transferi merkezine dönüşmesi doğrultusunda bir strateji uyguladı. Bu kapsamda bölgedeki enerji kaynaklarıyla Avrupa’yı buluşturacak birçok projeye imza attı, atmaya da devam ediyor.”

KERVAN YÜRÜR

Bu araya hemen gireyim, İngilizlerin etkili ve yetkili isimleri geçmişte şöyle bir açıklama yapmışlardı; “Biz Türkiye’nin boyunun uzamasını istemeyiz. Anlaşılan o ki, boyu uzamaya devam eden ülkemizin gelişmesinden hem doğulular, hem batılılar rahatsız olmuş ki, mahalle kabadayılığı yapıyorlar!  Biz devam edelim, yazımıza “Türkiye bir yandan enerji tüketicisi olmanın ötesinde tükettiği bir hammaddenin kaynağın da ortağı olmuş oldu. Ardından TANAP’taki ortaklığını yüzde 30’a yükseltti. Bunun dışında İran, Irak, Azerbeycan, belki Türkmenistan gibi enerji kaynaklarıyla buluşma noktasında da çalışmalar devam ediyor.

Sizce Türkiye’de terör olaylarının artması da enerji oyununun bir parçası mı? Sorusunun cevabını lutfen dikkatli okuyun, deniyor ki; “Bölgedeki tüm oluşumlar, aynı şekilde Türkiye’deki terör hareketleri de, PKK’nın tekrar harekete geçmesi de… Hepsi zamanlaması ve zemin itibarıyla enerji oyununun bir parçası. 1000 yıldır bu topraklardayız. Anadolu topraklarının maliyeti bizim için hep yüksek oldu. Her zaman bedel ödedik, her zaman da bedel ödemeye devam edeceğiz. Gelecekte olabilecekler için de güçlü olmamız gerekiyor.” Bir defa daha tekrar ediyorum, terör bizim karın ağrımızdır ve bu ağrıyı gidermek için bütün vatandaşlarımızın, özelliklede Kürt kardeşlerimizin destekleri gerekiyor.

Şöyle bir soru yöneltiliyor; “1000 seneden beri bitmemiş şimdi mi bitecek? Cevap geliyor; “ Yeni yapılar ortaya çıktı. Her büyük oyuncu kendi oyununu kuruyor. Türkiye eski içine kapalı, kendi dışındaki olaylarla ilgilenmeyen, kendisine biçilmiş rolü oynamanın dışına çıkmayan Türkiye,değil, şimdi ‘ben de varım, benim de sözüm geçer’ diyen bir Türkiye’ye dönüştü. Bunun getirdiği problemleri de karşılamak ve göğüslemek zorundayız. Denizler dalgalanır sonra da durulur. Türkiye’nin iddialarından vazgeçmesi mümkün değil.

Nasıl aşacağız? Sorusuna da cevap şöyle geliyor;  “Ülkemizin menfaatlerini daha teknik düzeyde sahiplenmemiz gerekiyor. Türkiye’de en teknik konu bile ideolojik gözlükle görülüyor ve yorumlanıyor. Daha akıllı olmamız gerekiyor. Bunun çözümü ekonomik olarak daha güçlü bir bünyeye sahip olmaktır. Kendi ayağına kurşun sıkan, kendini dünyaya jurnallemek için eski jöntürk zihniyetini devam ettirmekten kimseye fayda gelmez. “ Doğru söze hacı emmi ne desin! Kalın sağlıcakla.

 

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co