TERÖR CANIMIZI YAKIYOR

TERÖR CANIMIZI YAKIYOR

Ankara’da meydana gelen terör olayı, Maraşlıyı da üzdü, Edirneliyi de, Karslıyı da, kısacası terör ülkemizde yaşayan herkesin canını yakmaya devam ediyor.

Hey söylenir ye, terörün dini, milliyeti, ırkı, mezhebi olmaz diye, işte öyle bir şey gözü dönmüş, dinsiz, milliyetsiz, mezhepsiz, özetle insanlıktan nasibini almamış insanların işledikleri bu suça bulaşanları kınıyor, ölenlere Allah’tan rahmet diliyor, hastalarımıza da acil şifalar diliyorum.

Tabi terörü yakından, uzaktan, alttan ve yukardan baktığınızda farklı görünür. Çünkü paydaşları çok farklıdır. Bazen sizi içten, bazen dıştan avlamaya çalışırlar ama bildiğimiz bir şey varsa terörü bu ülke hak etmiyor ve gelişmeler Türkiye’mize yakışmıyor.

Bir el veya eller, büyük Türkiye’yi istemiyor. Güçlü bir Türkiye, bölgesinde söz sahibi olabilecek, dünya siyasetini şekillendirecek, Hakkı üstün tutacak, emperyalizme hayır diyecek…

Terör uzmanı değilim, bir eğitimci olduğum için hadiseye insan yetiştirme bazında yaklaşıyorum. Evet, terörü yenmek istiyoruz, barışa hasretiz, bunun için kardeşliğimizi güçlendirmeliyiz. Acılarımızı paylaşmayı bilmeliyiz.

 

DEVİR VAHDET ZAMANI

Vahdet, birlik, beraberlik ve dayanışma içinde olmaya denir. Değişik ideoloji ve inançlara sahip olanların ortak noktalarda birleşmeleri olarak tanımlanabilir.  Öyleyse insanların ayrı ayrı hareketlerde yer almaları, çeşitli akım ve mezheplere bağlı olmaları vahdet oluşturmalarına engel olamaz bilakis oluşturacakları vahdet, en güzel vahdet ve birlik olacaktır. Değişik akımlar ve mezhepleri takip etmeleri onların tefrika ve ayrılık içinde olmalarına sebep olmamalıdır. Ama fikir birliği oluşturulmaz ve müştereklerde dayanışma sağlanmazsa, fertler arasında gönül bağı yoksa insanlar bir harekette , bir akım ve bir mezhep şemsiyesi altında olasalar da vahdet ve birlik içinde değil ihtilaf ve tefrikadadırlar.

Tam burada Mehmet Akif Ersoya isterseniz kulak verelim:

Girmeden tefrika bir millete, düşman giremez;

Toplu vurdukça yürekler onu top sindiremez.

“Müslümanlık’ta “anâsır” mı olurmuş? Ne gezer!

Fikr-i kavmiyyeti tel’in ediyor Peygamber.

En büyük düşmanıdır ruh-i Nebî tefrikanın;

Adı batsın onu İslâm’a sokan kaltabanın!

“Medeniyyet!” size çoktan beridir diş biliyor;

Evvelâ parçalamak, sonra da yutmak diliyor.

Sâhipsiz olan memleketin batması haktır;

Sen sâhip olursan bu vatan batmayacaktır.

NEDEN ZARURİ

Kuran ayetleri, hadisler, tarihi gerçekler vahdetin toplumdaki etkisi ve tefrikanın getireceği zararları beyan edilmiştir ve o kadar aşikârdır ki onları anlamamak için kör, sağır ve akılsız olmak gerekir. Vahdet, zahiri bir antlaşma, insanların birbirlerine verdikleri karşılıklı bir söz değildir. Vahdet, insanların kalbine yerleşmesi gereken onun fıtratından kaynaklanan bir kardeşlik bağıdır. İnsanın fıtratı, ilahi din üzere yaratıldığı için insan, Kur’an ayetlerini bu fıtratı üzere değerlendirmeli ve ona yönelmelidir.  “ Hep birden Allah’ın ipine sımsıkı sarılın, bölük bölük olmayın ve anın Allah’ın size verdiği nimeti, anın o zamanı ki düşmandınız birbirinize, kalplerinizi uzlaştırdı, nimetiyle kardeş oldunuz.. İçinde ateş olan bir çukurun tan kenarındaydınız sizi kurtardı oradan. Allah, doğru yolu bulasınız diye delillerini böyle açıklar işte.” Al-i İmran / 103

Önceki gün yazmıştım, düşmanın taktiği belli, böl, parçala ve yut. Orman kanunudur bu, güçlüysen ve bir lokmada yiyemiyorsan avını, parçalayacaksın. Öyleyse terörün kaynağı, sözde medeni geçinenlerdir. Çözümü ise vahdetten geçer.  Yani sevgiyi, doğru yola sarılmak, dolayısı ile insana yatırım yapmak gerekiyor. Gönüllere kin tohumu değil, sevgi ekmemiz gerekiyor.

Elbette emniyete tedbirleri, istihbarat v.s önlemler gerekiyor ama çözüm birlikten ve insan yetiştirmek geçiyor diye düşünüyorum. Haa duayı da unutmayalım. Kalın sağlıcakla.

 

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co