TERÖR BİTECEK TÜRKİYE ŞAHA KALKACAK

TERÖR BİTECEK TÜRKİYE ŞAHA KALKACAK

Türkiye terör örgütlerinden çok sıkıntı çekti. “Çözüm süreci” ile PKK terör belasından kurtulma aşamasına gelindi.

Doğu ve Güneydoğuya hiç yatırım yapılamadı. İş adamları ilgilenmedi. Halkta evini barkını toprağını bırakıp büyük şehirlere akın etti. Hayvancılık yapanlar hayvanlarını sattı, çiftçilik yapanlar tarlasını boş bırakıp ayrıldı. Bölge halkının terörden yüreği yandı. Kimi evladının terör eline düşmesinden kimi can güvenliğinin olmayışından doğup büyüdükleri toprakları terk etmek zorunda kaldılar.

Sonuç 30 yılda Türkiye terörle mücadele için 350 milyar dolar harcadı. Göç etmek zorunda kalan bölge halkının da huzuru kaçtı. Oysaki 350 milyar dolar ile neler yapılmazdı. Onlarca Nükleer santraller, barajlar, köprüler dahası 70 marmaray projesi yapılabilirdi. Terörün bitmesinin en önemli unsuru “bir olma ruhudur” maalesef iktidarı muhalefeti yıllarca bir araya gelip çözüm üretme başarısını gösteremediler. Dış güçlerin ve içteki maşalarında bu işine geliyordu. Merhum Özal bir adım attı muhalefet her zaman ki gibi destek olmadı. Ak Parti hükümetiyle terörden kurtulma mücadelesi meyvelerini vermeye başladı. Çözüm sürecinde sona yaklaşıldı. Ancak muhalefet yine ayak bağı her ne yapılmak istense karşılar. Neden? Ak Parti yapıyor dedirtmemek için…

Her zaman dediğim şudur ki; beyler! Muhalefet her şeye karşı gelme, hayır onu yapmayın bunu yapmayın zihniyetinden kurtulmadıkça bir arpa boyu ilerleyemezsiniz.

Terör illetinden bu millet çok çekti. Nice civanları şehit verdik, nice anaların babaların yüreği yandı, nice yavrular yetim kaldı. Dahası yüreği yanan eşler “ Ateş düştüğü yeri yakar” kimse o acılı ailelerin acısını anlayamaz. Şehit ailelerin söylediği tek şey “Bizim yüreğimiz yandı başka analar ağlamasın.” muhalefet çözüm sürecine destek olacağına köstek oluyor. Bazı sorumsuz medyada algı oluşturarak istismarcılara hizmet ediyor.

Mecliste görüşülen “ Güvenlik paketi” yine muhalefetin tepkisine sahne oldu. Bu nasıl mantık her şeye karşı gelmek şehirler tahrip edilecek, esnafın işyeri yakılacak, talan edilecek polis hiçbir şey yapamayacak. Çıkarılacak kanunla; kamu binası, okul, ibadethanelere Molotof, patlayıcı, yanıcı yaralayıcı ve benzeri silahlarla saldıranlara emniyet güçleri gerektiğinde silah kullanabilecek, toplantı ve yürüyüşlerde yüzünü tamamen veya kısmen kapatma hapis cezası verilebilecek bunlar olmadığı için adam yüzünü kapatıyor istediğini yapıyor. Her türlü cana, mala zarar veriyor. Tekrar bir başka olayda yine aynı saldırganlığını yapıyor. Yok, öyle; güvenlik paketindeki kanunlar bir an önce kanunlaşarak uygulanması gerekmektedir. Kanunun caydırıcılığı birçok eylemin önüne geçecektir. Buda toplumun özlediği huzurun tesisi demektir.

Türkiye askeri, siyasi şiddet ve iç çatışmalardan, demokrasi ve ekonomi yönünden ağır tahribatlar yaşadı. Bu tahribatların son bulması bölgenin yatırımlarla işsizliğin giderilmesi, bölge halkının huzura kavuşmasında kim hizmet ederse tarih onları minnetle anacaktır.

İktidarı muhalefetiyle meclisteki tartışmaların insanca hak hukuk çerçevesinde ortak payda da buluşarak pusuda bekleyen istismarcıların ekmeğine yağ sürmeden, kendi ekmeğimizi huzurla yemenin yolları aranmalı, bu manada samimiyet gösterilmelidir. Eden kendine eder…

Muhabbetle…

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co