Tercih çok önemli

Tercih çok önemli

Muhammet Kasap

Tercih çok önemli

KAHRAMANMARAŞ- Pianatik Dershanesi Müdürü Muhammed Kasap : “Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş sınavı olan TEOG sonuçlarının açıklanmasının ardından hayattaki en büyük seçimlerden biri olan lise tercihi 6 Temmuz 2015 tarihi itibariyle başladı. Bu süreç 16 Temmuz 2015 tarihine kadar devam edecek.Lise tercihi ileride üniversite hayatının önemli bir basamağını oluşturmaktadır. Bu yüzden yapılacak olan iyi bir lise tercihi hayati önem taşımaktadır. Öğrencilerin ilgi ve alanlarına göre tercihte bulunup ona göre bir yol haritası çizmesi gerekmektedir.

TEOG tercihinde ailelere büyük bir sorumluluk düşmektedir.Çocuklar yaşları gereği okul seçimi konusunda çok fazla bilgi sahibi değillerdir. Ergenlik dönemi olarak adlandırılan bu dönem içerindeki çocukların tercihleri daha çok bireysel olduğundan ve çocuk kapsamlı düşünemediğinden tercih işlemini bu yaş grubundaki çocuğa bırakmak uygun olmayacaktır.Sadece çocuğa bırakılan kararda ergen tercihini genelde arkadaşlarının gideceği okul, kolay okul olarak düşünüp kullanmaya çalışacaktır.Ailelerde yalnızca kendi istekleri doğrultusunda liste oluşturmamalıdır.

muhammet kasap

Öğrenciyi tanıyarak tercih yapmak çok önemlidir. Örneğin bir öğrenci sağlık meslek lisesine gönderilecekse ve bu lise öğrencinin fiziksel, ruhsal ve kişisel özellikleriyle uyuşmuyorsa öğrenci mutsuz olacaktır. Öğrencinin mutsuz olması ailesininde mutsuz olmasına neden olacaktır. Bu açıdan iyi düşünüp doğru karar vermek çok önemlidir.

Mesleki ve teknik eğitim liseleri, bir alanda uzmanlaşmaya başlamak için iyi seçeneklerdir. Yalnız meslek lisesi mezunu olmak birçok alanda o mesleği edinmenin ilk basamağıdır, tek başına yeterli değildir.  Üniversite eğitimine devam ederek o mesleğin yeterliliklerini kazanabiliriz. Mesleki ve Teknik liselerinin sınavsız geçiş hakkı devam etmekle birlikte, üniversite sınavıyla, sadece mesleki ve teknik eğitim mezunlarının gidebildikleri yüksekokul seçenekleri de mevcuttur.  Yalnız burada dikkat edilmesi gereken nokta, Fen Liseleri ve Anadolu Liseleri ağırlıklı olarak akademik derslerle eğitim yaparken, Meslek ve Teknik Liseler ile İmam Hatip Liseleri akademik dersler yanında kendi alanlarıyla da ilgili dersler vermektedir.

Lise türü belirledikten sonra dikkat edilmesi gereken diğer bir nokta, o lise türündeki okulların koşullarını öğrenmemizdir. Bu aşamada okulların sınıf mevcutlarına, laboratuar, kütüphane, spor alanları vb. olanaklarına, okulun bulunduğu çevre koşullarına, okulun evinize olan uzaklığına ve ulaşım olanaklarına dikkat etmek bizim daha sağlıklı tercih yapmamıza yardımcı olacaktır.

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co