Tembelliğin adı tatil !..

Tembelliğin adı tatil !..

Tembelliğin adı tatil !..

Tembelliğin adı yıllık izin !

Biz bir gün daha az çalışmanın derin hesabını yaparken, elin adamı her gün bir saat devletim için çalışayım devletim kalkınsın hesabını yapıyor..

Türkiye adam olamaz !..

Önce bizde zihniyetin değişmesi gerekir !..

Biz avanta yaşamak istiyoruz, izin veya tatil tembelliğin adı bu !..

Bu zihniyetin acilen değişmesi gerekiyor..

Esnaf – Cumartesi-Pazar – Bayram ve Yılbaşı demeden  365 gün çalışıyor..

Ya tembel zihniyet ?, izinleri bir birine ekleyerek nasıl uzun tatil günleri çıkarım onunun hesabını yapıyor, hesap uzmanından daha iyi çalışıyor..

Onlarda : yıllık izini nasıl birkaç gün daha uzatırım hesabı yapıyorlar..

Yıllık izine çıkmadan, önüne ve sonuna bir Cumartesi ve Pazar eklemeyi ihmal etmiyorlar.. böyle bir zihniyetle Türkiye nereye gide bilir ?

Dün bir resmi kuruma  vardım: Memur arkadaşımızın önünde 2017 yılı takvimi masaya sermiş.. üzerinde çalışma yapıyor.. selam verdim benim geldiğimin farkına bile varmadı..

Gören sanır ki : Fırat Kalkanı operasyonu planı yapıyor, yada 2017 de Musul Kerkük’e girilecek onunun hesabını yapıyor sansarsınız..

Ne yapıyor diye şöyle bir baktım..

2017 yılındaki yıllık izini : 30 günlük tatilimi nasıl 35 gün yaparım onunun hesabını yapıyor.. nasıl 40 gün olur yada 50 gün olur onun hesabını ince ince yapıyor..

Naslı mı ?

Örnek : 2017 Haziran ayında tatile çıkacaksa : önüne bir cumartesi ve Pazar ekliyor sonra Pazartesi günün izine ayrılıyor.. 34 gün..

Yıllık izin başına ve sonuna Cumartesi ve Pazar gelmiyor mu ? bu defa yıllık izinin 15 günlük ikiye bölüyor, bir yazın başında bir de yazın sonunda bu defa yıllık izin toplam 38 gün veya 40 güne çıkarmak mümkün oluyormuş ? yıllık izin 5 gün olarak alınırsa 50 gün olması mümkün..

Konuştuğu zaman da : haktan, hukuktan adaletten, ödün vermeyen memurumuz, 30 günlük yıllık izini nasıl 40 gün 50 gün 60 gün yaparım bunun derin hesabını yapıyor..

“Hükümette, bakanlara, vekillere, müdürlere, yöneticilerimize olmadık hakareti yapan, onlara hırsız diye bağıran kişi bakıyorsun ki : “ Hırsız kendisi “ kendi devletin çalışma günün nasıl çalarım hesabı yaparken herkesi kendisi gibi sanıyor..

Kamuda ve özel sektörde maalesef ki böyle hırsızları yanı başınızda görmeniz mümkün..!

Hesapları : çalışalım, evimize helal kazan götürelim yerine, nasıl günleri çalarız bunun derin hesabı içinde olduğunun görürsünüz.. Enerjisini işimi daha iyi nasıl yaparım yerine yıllık izinin başına sonuna nasıl bir gün ilave ederim onun derin hesabı içinde..

Yıllık izinin bitim tarihini de yine Cuma gününe getiriyor..

Böylece iki baştan iki de sondan gün kazanıyor.. süreyi uzatıyor..

Olmazsa : 15 gün yazın başında 15 gün yazın sonunda ,  yada Ramazan ayına getirerek, Ramazan Bayramı tatili ile bir ayda tatil yapmış oluyor.. günü güne ekliyor, kurum önemli değil.. böyle bir zihniyetle Türkiye bir yere gidemez..!

Yıllık izinini, 5 gün beş gün kullananları gördüm, başına bir Cumartesi Pazar ekliyor, sonra bitiminde bir cumartesi ve Pazar daha ekleniyor.. bunu da bir 9 günlük bayram tatili ile birleştirdiği zaman kafadan 18 gün izin yapıyor.. aslında globalde bir şey değişmiyor ama uyanık ya günü uzatıyor..!

Yılda 52 hafta 104 gün cumartesi ve Pazar izni  kafadan tatil

Kurban Bayramı, Ramazan Bayramı, Yılbaşı, Resmi tatil günleri ile de yılda en az 30 günde böyle tatil çıkıyor.. sabah bir iki saat takıyor, akşam erken gidiyor.. tüyü bitmemiş yetimin hakkını çalıyor..

2016 yılına bakıyoruz 160 gün tatil, 365 günün 160 günün tatil mi ? dersiniz, yoksa bunun adına  izin mi ? dersiniz onunla geçiyor..

Öğretmenlerimizin yazın ekstra 3 ay tatili var onlara bir şey demiyorum..

Peki bizim gibi çalışan elinden emekli esnafımız ne yapsın ?

Cumartesi ve Pazar yok çalışmaya devam ediyoruz..

Üstelik mesai saati de yok, Sabah ezanın işimizin başındayız gece ne zaman iş biterse o zaman esnaf olarak evimize gidiyoruz..

Şöyle bakıyorum: tembelliğin adı , Memurluk olmuş, özel sektörde çalışan olmuş, ya garip esnafımız ne yapsın ?

Yılda bir iki gün bir başka şehre akraba ziyaretine gide bilirsen o tatilden sayılıyor..

Yada çocukları bir Üniversite kazandı ise onları gidip okuluna yerleştirip gelmesi tatilden sayılıyor.. esnaf 365 gün çalışmak zorunda onların tatili ölünce başlıyor..

Türkiye de bu zihniyetin değişmesi gerekiyor..

Türk – İslam Alemeninin Umuduyuz, 1.7 Milyarlık İslam alemi ile 300 milyonluk Türk Dünyası bizden medet bekliyor biz ise 30 günlük yıllık izini nasıl 40 gün yaparız bunun hesabı içindeyiz..

Oysa : biz Türk milleti olarak 8 saat kendimiz için çalışırsak bir saatte devlet için çalışmalıyız.. sonra bir saatte Türk- İslam alemi için çalışmalıyız ki lider ülke Türkiye olalım.. bu sebeple bizim zihniyet değişikliğine ihtiyacımız var..

Hırsız var diye bağırana bakıyorsun, devletin çalışma günün nasıl çalarım onunu hesabını yapıyor bu zihniyetle bir yere varamayız !.. acı ama gerçek, işe geç gel, olabildiğince erken kaç, resmi tatil günlerini yıllık iznine ekle uzun süre kayıp ol!.. biz buyuz…başka söze gerek yok..

İyi günler..

 

 

Bu yazı için bir yorum yazın

“Tembelliğin adı tatil !..” için bir cevap

  1. İbrahim dedi ki:

    Bekir Abi ne kadar güzel bir yazı olmuş. İş disiplini insanın kendi vicdanında başlar insanlık nereye gidiyor? Bilinmez aslında c.tesi günü de mesasi olacak. Ne yazıkki alışmışız tembelliğe Allah-ü Teala sonumuzu hayr eylesin…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co