Telefon milyonları susturdu !..

Telefon milyonları susturdu !..

Ne oldu bize bilemiyorum ama konuşmayı unuttuk..
Selam vermeyi unuttuk..
Telefonun ilk icadı 14 Şubat 1876 Alexander Graham Bell, ABD li Thomas Edison telefonu geliştirdi.
1973 yılında ilk cep telefonunu hayal eden Martin Cooper , yaptığı ilk cep telefonunu tüm Dünya’ya tanıttı..
Araç telefonu cep telefonu görüntülü telefon , internetli telefon derken telefon öyle bir hayatımıza gir diki milyonları konuşmaz etti..
Nasıl mı
Televizyon çıktı komşuluk bitti. internet çıktı, çarşı Pazar gezmesi bitti, cep telefonu çıktı insanlar bir birine selam vermez ve konuşmaz oldu.
Sevgili okurum: çok değil üç beş yıl önce : Mekke ve Medine de bir Türk birini gördüğü zaman selam verir sonra da :”Hemşerim nerelisin “ diye sorar sohbet başlardı.
Mekke de Aziziye semtinde kalmakta olduğumuz üç yıldızlı Hayat Line otelden saat 02.00 de çıkarak sabah namazı için Kabe’ye gidiyorum. Otobüs de çıt ses yok. Herkesin elinde bir cep telefonu gelen mailleri okuyorlar ve hemen “ iyiyiz ! diyerek dua mesajını yazıyorlar.
Kabe’ye geldim, her zaman bir uğultu olurdu. Milyonlarca insan aynı anda konuşmasından dolayı. oysa bugün Kabe’de çıt yok..!
Türk – Arap fark etmez elinde büyük ekranlı bir telefon yada Tablet internette geziniyor facebook da geziniyor yorum yazanlara cevap yetiştiriyor..
Tek duyulan ses :”Kardeş Kabe görülecek şekilde bir anı resmimi çekiver,” diyerek elindeki telefonu yanındakine veriyor..
Sonra Kabe manzaralı resmini internette atıyor..
Mesajlar gelmeye başlıyor: “ Allah hayırlı etsin, Allah kabul etsin, Bize de dua et, bizide çağır, Hac’ınız mübarek olsun bizi unutma,” mesajları peş peşe geliyor..
Kabe’deyim dua ediyorum, sana da ettim ile namaz vaktine kadar devam eden çetleşme sonunda bir de bakıyorum ezan okunmuş !..
Bizim hacı adayı halen internette geziniyor..
Namaza ise son anda zor yetişiyor..
Kimsenin sesi çıkmıyor..
Cep telefonu ve tabletler hacıları dilsiz hale getirdi..
Herkes fotoğraf paylaşıyor, mesaj yazıyor, dua isteyenlere canlı dua ediyor..
Son 20 yılda hayatımızın bir parçası olan cep telefonu bizi esir aldı.
Evlerde durum farklımı değil, herkesin elinde bir cep telefonu mesaj yazmakla meşgul. Böyle giderse yakında cep telefonları esirlerinin damdan düştüğünü göreceğiz..
Kurban Bayramına doğru hızla gittiğimiz bugünlerde bizim otelin girişi lobiye bakıyorum, tüm hacı adaylarının elinde bir telefon tango dan canlı görüntülü Türkiye ile görüşüyorlar. Bizim gazetecilik bitti. Çünkü hacı adaylarımız ne var ne yok anında resimli olarak Türkiye Kahramanmaraş’ a bildiriyorlar..
Telgraf, telefon, teleks, faks derken cep telefonu ki bizim hayatımızdaki en önemli bir yedek parça oldu.
Eskiden telefon yazdırılır çıkarsa konuşulurdu. Sonra cep telefonu ve kontür alınmaya başladı.. bugün ise internet üzerinden görüntülü bedava konuşma dönemi başladı..
Hacı adayı Kabe’den görüntülü canlı yayınla yakınları ile görüşüyor…
Sen neymişin be cep telefonu.
Sonunda bende modaya uydum  4G li bir telefon aldım. Ailemle görüşüyorum. Dostlar, hem de şöyle bedavasından !…
Mekke ye gelen yaklaşık 3.5 milyon hacı adayının elinde telefon ve sürekli bir şeyler yazıyor ve üzerinde bir fotoğraf eklediği gibi yayında.
Kimse kimse ile konuşmuyor , bir birine selam bile vermiyor ! haydi hayırlısı diyelim..
Kabe den – Mekke den herkese selam ediyorum..
İyi günler

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co