Teknokent’ten KOSGEB e ziyaret

Anasayfa Ekonomi 11 Nisan 2014
Teknokent’ten KOSGEB e ziyaret

Mesut Bilginer : Kahramanmaraş Teknokent’ten KOSGEB’e Ziyaret
Kahramanmaraş Teknokent Yönetici A.Ş. kurumlar arası işbirliğinin geliştirilmesi ve yeni projelerin hayata geçirilmesi amacıyla çalışmalarına devam ediyor. Bu kapsamda 13 Şubat 2014 tarihinde Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) Kahramanmaraş Hizmet Merkezi Müdürlüğüne bir ziyaret gerçekleştirildi. Ziyaret kapsamında Teknokent Genel Müdürü Öğr.Gör.Mesut Bilginer ve TTO Yöneticisi Yrd.Doç.Dr.Arif Selim Eren’in KOSGEB İl Müdürü Dr. Sadık Gözek’le yaptığı görüşmede kurumlar arası işbirliği ve dayanışma anlayışı çerçevesinde yeni projelerin yapılabilmesi amacıyla protokol imzalanması kararlaştırıldı. Ziyarette KOSGEB’in çalışmaları hakkında bilgiler veren Dr. Gözek, proje çalışmaları ve yapılabilecek işbirliklerine ilişkin de önerilerde bulundu.
Kahramanmaraş’taki Ar-Ge ve üretim potansiyelinin önemine dikkat çeken Bilginer ise, Kahramanmaraş Teknokent’in üniversite-sanayi işbirliğine katkı, katma değeri yüksek ürünlerin üretilmesiyle ilgili proje çalışmalarına destek başta olmak üzere Kahramanmaraş sanayisi ve ekonomisine hizmet etmeyi hedeflediğini belirterek Teknoloji Transfer Ofisi ile birlikte ortak çalışma ve proje geliştirme bağlamındaki girişimlerinin aralıksız devam edeceğini ifade etti.
Kahramanmaraş Teknokent Yönetici A.Ş.
Kahramanmaraş Teknokent 2012 yılının Eylül-Ekim dönemi itibarıyla firma başvurularını almaya başlamış ve geçtiğimiz bir yılda kayda değer bir gelişme göstermiştir. 12 firmayla çalışmalarına devam eden Teknokentte 2013 Mayıs ayında Teknoloji Transfer Ofisi kurulması (TTO) kararlaştırılmıştır. Kahramanmaraş Teknokent, Ar-Ge ve yazılım-bilişim alanlarında Kahramanmaraş sanayisine ve ekonomisine önemli katkılar sağlamaya ve sanayici ve akademisyenleri bir araya getirerek proje üretimi ve projelerin hayata geçirilmesine her türlü desteği vermeye devam etmektedir. Ayrıca, Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesinin girişimcilik ve yenilikçilik endeksinde 33.sıraya yükselmesinde Teknokent’in de önemli bir katkı sağladığını düşünmekteyiz.
Mevcut Durum
Teknoloji Geliştirme Bölgesi 1 ve Teknoloji Geliştirme Bölgesi 2 olarak ilan edilen 2 bölgemiz mevcuttur.
TGB-1 için ayrılan 102 dönümlük arazinin; 1/5000 Ölçekli Nazım İmar Planı, 1/1000 Ölçekli Uygulama İmar Planı ve İmar Planı Açıklama Raporu hazırlanarak 13.10.2012 tarihinde Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na sunulmuştur. Bakanlık imar planlarını onaylamıştır.
Tahsis edilen 102 dönümlük arazinin 2 parçadan oluşan kısımlarının tevhid ve imar uygulamaları tamamlanmıştır.
Mimari proje tamamlanmak üzere olup en yakın zamanda Bakanlığa gönderilecektir.
Zemin Etüdü ile ilgili çalışmalar tamamlanmıştır.
Yürütülen Projeler ve Sağlanan İstihdam
TGB-2’de Girişimci firma kabulüne, 01 Ekim 2012 tarihinde başlanmıştır. Hakem değerlendirmeleri sonucunda başvuruları kabul edilen 12 Arge/Yazılım firmasının 20 projesi Teknokent bünyesinde yürütülmektedir.
Bu 12 firmanın, 2 tanesi Teknogirişim projesi olup diğerlerinin sektörel dağılımı şu şekildedir; 5 Yazılım, 5 Tekstil, 3 Medikal, 2 Sağlık, 1 Otomotiv, 1 İnşaat, 1 Geri Dönüşüm, 1 Ambalaj, 1 Elektronik.
Yürütülen projelerde Üniversite-Sanayi İşbirliğinin Geliştirilmesine de önem verilmektedir. Firmalardan 1 i Akademisyenler tarafından kurulmuş olup, 4 tane de Akademisyenlerin ortak olduğu firma bulunmaktadır.
Ayrıca firmalarda 37 tane Arge /Yazılım personeli istihdam edilmektedir.
tekno

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co