Tatilde Ödev Yok

Tatilde Ödev Yok

 

Şaka maka, eğitimde 4 ay geride kaldı ve yarıyıl tatili başladı başlayacak. İlk ve Orta Öğretim Kurumlarımızda on beş gün sürecek olan tatil Cuma günü başlayacak. Yaklaşık 17 milyon öğrencimiz karnelerini alarak yarıyıl tatiline çıkacaklar.

Tatil, başta öğrenciler olmak üzere öğretmenler ve idareciler tarafından sevinçle karşılanacak. Ara tatilin veriliş amacı da bu zaten. Öğrencilerin ve okullardaki eğitim personelinin dinlenmesini sağlamak ve dört ay süren birinci dönemin yarattığı stres ve yorgunluktan kurtulmaktır.

Anne ve babalar için aynı şeyleri söylemek çok kolay değil. Özellikle çalışan anne ve babalar bence tatile hiç mi hiç sevinememişlerdir. Çünkü tatil süresince kendileri iş yerlerinde, çocuklar ise tek başlarına evde kalacaklardır.

Hele hele bu çocukların küçücük, okul öncesi ve ilkokul öğrencisi olduklarını varsayarsanız tatilin çalışan anne ve babalar için nasıl bir kâbusa dönüşebileceğini daha iyi anlayabilirsiniz.

Bu şartlardaki öğrenciler için İl Milli Eğitim Müdürlüklerimiz birkaç okulu açık tutarak belli bir ücret karşılığında hizmet üretebilir. Milli Eğitim Bakanlığımız bu tür bir uygulamanın alt yapısını mutlaka oluşturmalı. Çalışan anne ve babaları bu kâbustan mutlaka kurtarmalıdır.

Öğrencilere ödev verilmeyecek. Ödev verilmemesini istedik. Kendisini zenginleştirecek kitap okuma, sinemaya gitme kültürel mekânları gezme gibi etkinlikler yapsın öğrenci istiyoruz. Gördüğü gezdiği yerleri her bir öğrencinin okullar açıldıktan sonra arkadaşlarına anlatmalarının daha doğru olacağını söyledik. Telafi yok ara tatilde. Tatil tatildir.

Tatilde öğrencilere ödev verilmeyecek. Sayın Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz böyle emretti. ‘Tatil tatildir, öğrenciler dinlensin diye tatil verilir. Tatilde telafi eğitimi dahil olmak üzere hiçbir eğitim faaliyeti yapılamaz. Öğrenciler tatil süresince bol bol kitap okumalı, sinemaya, tiyatroya gitmeli, gezerek dinlenmelidir’ dedi.

Sayın bakanımız var olsunlar. İşin doğrusu elbette bu, ama bu ülkede doğru söyleyeni 99 köyden kovarlar. İnşallah Sayın Bakanı bu kararından dolayı haksız yere çok eleştirmezler ve yıpratmazlar. Böyle bir durum karşısında eminim ki öğrenciler Sayın Bakanlarına sahip çıkarlar.

Anayasa Değişecek

Türkiye Büyük Millet Meclisinde görüşülen Anayasa değişikliğinde 1. Tur oylamaları tamamlandı. Teklifin 18’inci maddesi 344 oyla kabul edildi.

Anayasa değişiklik teklifinin 2’nci tur görüşmeleri 17 Ocak Salı günü saat 15.00’de başlayacak. Anlaşılan o ki, değişiklik ikinci turda da 330 ve üzeri oy alarak TBMM’nden geçerek referanduma, Halkın görüşüne sunulacak. Belli ki anayasa değişecek.

18 Maddeden oluşan Anayasa değişiklik paketinde, Cumhurbaşkanı seçilecek kişilere çok ciddi yetkiler veriliyor. Bazılarının söylemine göre bu değişiklikler referandumdan geçerse eğer bu ülkede ‘şahta, padişahta’ Cumhurbaşkanı olacak. Bu yetkiler, Tayyip Beye yakışır vallahi. Mevcut durumda yetkilerinin azlığından ülke ne hallere düştü gördük. Vatandaş olarak yetkilerini sonuna kadar kullanacağından ve daha isabetli kararlar alacağından hiç kuşkumuz yok.

Sadece bir endişemiz var, oda Tayyip Erdoğan’dan sonra bu göreve gelecek olan kişi ve kişilerin bu yetkileri nasıl kullanacaklarına dair endişemiz var. Keşke bu yetkiler sadece Tayyip beyi kapsasaydı. Sayın Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan görevde olduğu sürece bu yetkileri kullansaydı. Sonraki Cumhurbaşkanları eski yetkilerle çalışsaydı. Daha mı iyi olurdu?

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co