TARİHİ EVLER VE  BELEDİYEMİZ

TARİHİ EVLER VE  BELEDİYEMİZ

Kahramanmaraş Belediyesinin başlattığı tarihi evlerin  restrasyonu ilgi görüyor.  Büyükşehir Belediyemizin de  üzerine titizlik gösterdiği restrosyon çalışmaları şehrimize başka bir güzellik katıyor. Adeta insanlarımız geçmişi günümüzde görmenin duygularını yaşıyor.

Tarihimizi ve geçmişimizi  gözlerimiz önüne taşıyan bu binalar aynı zamanda  hizmet binaları olarak da kullanılması ayrı bir kazanç.

Kahramanmaraş Devlet Hastahanesi civarında ki Mahmut Arifi Paşa Konağı  Etnoğrafya müzesi oldu. Kahramanmaraş’a  gelen yerli ve yabancı turistlerin ilgisini  çekiyor.

Dedeoğlu Konakları da şehrimizn tarihi dokusu anlatması bakımında önemli bir  yapı olmuş.

Dedeoğlu Konaklarından  biri  Şairler  ve Yazarlar evi olarak kullanılıyor. Nezih bir ortam.    Bir diğer Dedeoğlu Konağı da  Edebiyatçılar derneğine tahsis edilmesi  kültürümüze ve  edebiyatımıza destek olması açısında önemlidir. 3.  Dedeoğlu Konağı ise Maraş mutfağının  merkezi  olması şehrimize ayrı bir hava katmış.

Cumhuriyet Han da  ise  yılların üzerinde taşıdığı  izleri görmek mümkündür. Şu anda    Sosyal Tesisis  binası olarak hizmette. Güzel bir kahvaltı yaparak, geçmişin gurbet havasını orada dinleyebilirsiniz.

Kale dibindeki ÇUKUR Hamam ise  kültürümüze ve tarih dokumuza eklenmiş önemli bir eserdir. Şu anda yine  insanların gönlünü yıkayan bir işlevi var.

Uzunoluk ‘ta, bizim genlik yıllarımıza kadar ayak da duran, tarihi bir  Hamamımız vardı.   O, hamamın  önünde  Kahramanlık tarihi yazılmıştı.O hamam, Sütçü İmamın  silahının namlusundan çıkan  kurşunların izlerini taşıyordu. O Hamam önünde, dedelerimiz  namus uğruna  şehit düşmüştü. Bir gün gördük ki,  Kahramanmaraş’ın kurtuluşunun sembolü olan   O Hamam, yerle yeksan olmuş. Üzüldük ama ne gelir elden. Yıllar yılları kovaladı.Sayın Belediye Başkanımız  Mustafa  Poyraz  zamanında   Kent Konseyi Başkanı olana Zeynep Arıkanın gayretleri ile   Uzunoluk Hamamının yerine  benzeri yapıldı. Güzel oldu mu bilmem ama, bir hatırayı gelecek nesillere  sunmak adına  iyi bir hizmet olmuştur. Emeği geçenlere teşekkür etmek gerek.

Kocabaş Konağı da önmelidir.  Şu anda turistik bir mekan olarak kullanılıyor.Aynı zamanda Maraş mutfağını orada görebilmekteyiz.

Deli Gönüller Konağı da  Maraşın yüzünü ve geçmişini hatırlamak adına  önemli bir eser olmuş.

Kayabaşı Mahallesinde  Belediyemiz tarafından resterasyonu yapılan Köker Konağı da tarihi dokumuzu  yansıtması bakımından önemli bir eser olmuş. Şu anda Büyükşehir Belediyesi Kültür Ve Sosyal İşler Dairesi Bşkanlığına Bağlı  Kültür Ve Turizm Müdürlüğü Hizmet Binası olarak kullanılıyor.

Maraşın tarihi dokusu elbette bu yapılarla sınırlı değildir. Kültür varlıklarını koruma yetkililerince Maraş’ta bulunan tarihi eserler belirlenmiştir. Bunlarında resterasyon çalışmaları gerçekleştiği zaman  Maraşın tarihi dokusu daha canlı bir şekilde ortaya çıkacaktır.

Kahramanmaraş Büyükşehir  Belediye Başkanımız  Fatih Mehmet Erkoç   Kültürümüze, Tarihimize   ve  Manevi değerlerimize kıymet veren bir duruşu olduğunu biliyorum. Gelecek nesillerimize   güzel  bir Kahramanmaraş  bırakacaktır.

Tarihini bilmeyenler ecdadını bilemez.

 

 

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co