“Tarihi Dokuyu Ortaya Çıkaracağız”

“Tarihi Dokuyu Ortaya Çıkaracağız”

Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak

“Tarihi Dokuyu Ortaya Çıkaracağız”

 

BEKİR DOĞAN- NİYAZİ KARA

KAHRAMANMARAŞ/ Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak, “ CHP döneminde satılan Gebeloğlu camii ve Vakfiyesinin den yakından ilgilendiğini ve Kahramanmaraş’taki tarihi dokunun ortaya çıkacağını ,” söyledi.

Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak, Dulkadiroğlu Belediyesi’nin tamamladığı ve açılışa hazır hale gelen Tematik Mutfak Müzesi ve Yahya Kemal mahallesi yarı olimpik yüzme havuzunda incelemelerde bulundu.
Memleketi Kahramanmaraş’ta belediye çalışmalarını yerinde inceleyen Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak, Vali Vahdettin Özkan, Dulkadiroğlu Belediye Başkanı Necati Okay, Onikişubat Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek, Ak Parti il başkanı Ahmet Özdemir ve ilçe başkanları ile mini bir toplantı yaparak Maraş gündemini değerlendirdi.

mutfak müzesi (9)

Onikişubat ilçesi sınırları içinde bulunan ve 1939 da CHP iktidarında vatandaşa satılan 1500 yıllık tarihi Gebeloğlu camii ve Vakfiyesi hakkında Hanefi Mahçiçek başkandan detaylı bilgi alan Kaynak: “ Tarihi dokumuz ne varsa gün yüzüne çıkalalım,” dedi.

Dulkadiroğlu Belediyesi tarafından yapımı tamamlanan projeleri yerinde inceleyen Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak, projeler hakkında Belediye Başkanı Necati Okay’dan bilgi aldı. İlk olarak bölgede bir ilk olan Tematik Mutfak Müzesi’nde incelemelerde bulunan Başbakan Yardımcısı Kaynak, mutfak müzesinin Kahramanmaraş’ın yemek kültürüne olan değerin bir yansıması olacağını kaydetti.
Mutfak müzesinin tarihi Kahramanmaraş ev kültürünü tamamıyla yansıttığını ifade eden Kaynak, bu kültürün gelecek nesillere taşınmasından duyduğu memnuniyeti de ayrıca dile getirdi.
Mutfak müzesinin ardından Yahya Kemal Mahallesi’ne yapılan yarı olimpik yüzme havuzunda incelemelerde bulunan Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak, bu güzel projenin başarılı sporcular yetiştirmesini temenni etti.

mutfak müzesi (7)
Dulkadiroğlu Belediye Başkanı Necati Okay, her iki projenin de tamamlanarak açılışa gün saydığını hatırlatarak Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak’a bilgiler verdi. Dulkadiroğlu Belediyesi olarak tarihi ve kültürel değerleri yansıtacak projelere imza attıklarını kaydeden Başkan Okay, bu çalışmaların başında da konak restorasyon çalışmaları geldiğini aktardı.
Konak restorasyon çalışmalarının ilkini de mutfak müzesi ile tamamladıklarını anlatan Başkan Okay, bu çalışmaların artarak devam edeceğinin altını çizdi.
Ayrıca sosyal belediyecilikte de ön plana çıktıklarını hatırlatan Başkan Okay, Yahya Kemal mahallesine yapılan havuzun bir başlangıç olduğunu aktardı. Dulkadiroğlu’nun farklı bölgelerinde kapalı ve açık yüzme havuzları projelendirdiklerini anlatan Başkan Okay, kısa sürede bu projelerinde başlayacağını müjdeledi.

Şehrin gündemi mini sohbette masaya yatırıldı.

Başbakan Yardımcısı Kaynak;

“TARİHİ DOKUYU ORTAYA ÇIKARACAĞIZ”

mutfak müzesi (5)

Dulkadiroğlu Belediyesi tarafından restore edilen Mutfak Müzesi’nde incelemelerde bulunan Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak, yenileme sonucunda mükemmel bir eserin ortaya çıktığını belirterek, kadim şehir Kahramanmaraş’ın tarihi dokusunu ortaya çıkarmak için Unesco vasıtasıyla çalışacaklarını söyledi.

Bir dizi ziyaretlerde bulunmak için memleketi Kahramanmaraş’a gelen Başbakan Yardımcısı Kaynak, ilk olarak 2016 yılında terör örgütü PKK’lıların düzenlemiş olduğu saldırıda yaralanarak Gazi olan Uzman Çavuş Hüseyin Nacar’ı Oruç Reis Mahallesi’nde bulunan evinde ziyaret etti. Gazi Nacar ile bir süre görüşen Kaynak, Gazi Nacar’a Umre sözü verdi. Başbakan Yardımcısı Kaynak, ziyaretin ardından Dulkadiroğlu Belediyesi tarafından yenilenen Mutfak Müzesi’ne geçti. Burada incelemelerde bulunan ve müzenin her odasını tek tek gezerek kontrol eden Kaynak, ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.       Dulkadiroğlu İlçesi’nin konumu itibariyle tarihi bir dokusunun olduğunu ifade eden Kaynak, Belediye Başkanı Necati Okay’ın bölgede yenileme çalışmalarını sürdüreceğini kaydetti. Sözlerinde ısrarla Kahramanmaraş’ın kadim bir şehir olduğundan bahseden Kaynak, “Bu yapıların ortaya çıkarılması geleneksel hayatımızı ortaya çıkaracak. Belediye başkanımız ekibi ile birlikte burada yaptığı Mutfak Müzesi, Kahramanmaraş mutfağını yeniden ortaya çıkararak, gelecek nesillere taşıyacak” dedi. Divanlı, Şıh Turan ve Kayabaşı Mahalleleri’nde yapılacak projelerin olduğunu anlatan Kaynak, Şekerli Camii restorasyonundan sonra Çarşıbaşı Cami için hizmet alınacağının bilgisini verdi. Kaynak, açıklamalarının ardından Olimpik Yüzme Havuzuna geçerek, orada da incelemelerde bulundu.

mutfak müzesi (4)

“YENİLEME ÇALIŞMALARI SÜRECEK”

Aynı bölgelerde yenileneme çalışmalarının süreceğini söyleyen Kaynak, sözlerinin devamında şu ifadelere yer verdi: “Dulkadiroğlu İlçesi geçmişten bu güne ahşap konaklar, tarihi yapılar ile doluydu. Dulkadiroğlu Belediyemiz ise bu konaklardan bir tanesini aslına uygun olarak, Kültür Tabiat kurulumuzun da onayladığı proje çerçevesinde yenilemiş. Yenileme sonucunda mükemmel bir eser ortaya çıkmış ve bölgede Belediye Başkanımız Necati Okay, aynı bölgenin çevresinde bulunan alanlarda da yenileme çalışmalarını sürdürecek. Dulkadiroğlu Belediyemiz tarihi yapısı itibariyle çok önemli yerleşim birimlerimizden bir tanesidir. Bu sokağı Kurtuluş Mahallesi’ne bağlayacak kamulaştırmada tamamlanmış durumda.”

“KAHRAMANMARAŞ’IMIZ KADİM BİR ŞEHİRDİR”

mutfak müzesi (2)

“Kahramanmaraş’ımız kadim bir şehirdir” diyen Kaynak, Mutfak Müzesi’nin Kahramanmaraş mutfağını gelecek nesillere taşıyacağını belirtti. Kaynak, “Bulunduğumuz alanda gözümüzü kapatıp açtığımızda etrafımızda göreceğimiz yapılar Türkiye’nin hangi ilinde olduğumuzu fark edemeyecek kadar sivil mimariye büründü. Bu yapıların ortaya çıkarılması hem geleneksel hayatımızı ortaya çıkaracak hem belediye başkanımızın ekibi ile birlikte burada yaptığı Mutfak Müzesi Kahramanmaraş mutfağını yeniden ortaya çıkararak gelecek nesillere taşıyacak. Kahramanmaraş’ımızın kadim kültürü çok önemlidir. Kendine has kadim bir mutfağı vardır. Tüm bunların hayata geçirilmesi diğer nesillere aktarılması bakımından çok önemlidir. Restore edilen bu alanlar, yerli ve yabancı ziyaretçiler tarafından ilgi görecektir. Kentimize gelen ziyaretçiler buralarda yorgunluk çaylarını içecek” ifadelerini kullandı.

“DİNİ YAPILARLA İLGİLİ DESTEK ALACAĞIZ”

mutfak müzesi (1)

Dini yapılarla ilgili Vakıflar Genel Müdürlüğü’nden destek alınacağını kaydeden Kaynak, son olarak sözlerine şunları ekledi: “Divanlı Mahallesi, Şıh Turan Mahallesi, Kayabaşı Mahalleleri tamamen eski Maraş’tır. Burada yapılacak çok proje ve çalışma var. Belediye başkanımızı çalışmalarından dolayı tebrik ediyorum. Bizde bu alanların iyileştirilmesi için elimizden gelen gayreti göstereceğiz. Unesco vasıtasıyla da Kahramanmaraş’ın tarihi dokusunun ortaya çıkartılması hususunda çalışacağız. Şekerli Camii restorasyonundan sonra Çarşıbaşı Camii’miz için hizmet alacağız. Dini yapılarla ilgili Vakıflar Genel Müdürlüğü’nden destek alacağız. Yine sivil yapılarla ilgili çalışmalarımız hızla sürecek. Bürokrat ve siyasilerimizle de görüşmelerimiz devam ederken, Kahramanmaraş’ın turizmde daha önemli yere gelmesi için neler yapılabilir? Soruna yanıt aradık. Kahramanmaraş’ımız yapısı ve kültürü ile zor bir şehir değil. Kentimiz medeniyet inşa etmiş bir şehir merkezi ve tarihin her döneminde Orta Anadolu ile Mezopotamya, Orta Anadolu ile Kilikya arasında hep önemli bir nokta olmuştur. Belediyelerimiz rutin hizmetleri dışında, kentin tarihi yapılarına da büyük ehemmiyet veriyor.” İncelemelere; AK Parti İl Başkanı Av. Ahmet Özdemir, Onikişubat Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek, Dulkadiroğlu Belediye Başkanı Necati Okay, AK Parti Onikişubat İlçe Başkan Av. Fırat Görgel, AK Parti Dulkadiroğlu İlçe Başkanı Ömer Oruç Bilal Debgici ve çok sayıda basın mensubu katıldı. Başbakan Yardımcısı Kaynak, Mutfak Müzesi incelemelerinin ardından vatandaşlarla sohbet ederek, çocuklara oyuncak hediye etti.

mutfak müzesi (3)

 

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co