TARİHİ BİLEN, BUGÜNÜ DAHA DOĞRU OKUR

TARİHİ BİLEN, BUGÜNÜ DAHA DOĞRU OKUR

 

Son dünya savaşından sonra görülüyor ki insanlığa rahatlık batıyor, bundan olsa gerek şer odakları yeni bir dünya savaşı istiyorlar…

Bu tarih unutkanı şer odaklarına bir şeyler hatırlatmak gerek.  I.Dünya Savaşı’nda ölen 9.5 milyon insanın %95’i asker,%5’i sivildi, II. Dünya Savaşı’nda ölen 65 milyon insanın ise %33’ü asker, %67’si sivildi görülüyor ki, savaşlarda daha çok siviller ölüyor.

İşte bu bağlamda bir gerçek daha ortaya çıkıyor, sevgili dostlar, tarih bilincinden yoksun bir nesil yetiştirmek asla doğru değildir.

Eğer siz, doğru tarihi insanlara öğretmezseniz, dost-düşman ayıramayan nesiller, tuzağa düşer ve tarihte yeniden tekerrür eder.

İşin doğrusu bu manada gerek dünya gençliği adına ve gerekse ülkemdeki yetişen yeni nesil adına korkular yaşıyorum, kaygılıyım…

Konu uzun, gelin biz bugünü dönelim.

 

BUGÜNE DÖNELİM.

Suriye ve Irak’ta devam eden sorunları, savaşları, dün yaşadığımız olaylardan ayrı tutmamız mümkün değil,   birbirinden ayrı ele almak mümkün değil.

Neler oluyor bir özetleyelim isterseniz; “Rusya, Türkiye’nin girişimiyle İdlib sorunun savaşmadan müzakerelerle çözülmesine şans tanımak istiyor.  Operasyonlar bittikten sonra bölgede bir yönetim inşa etmek için PKK/PYD, ABD ile birlikte çalışıyor. ABD bunu istikrarın inşası olarak tanımlasa da, PKK/PYD bir garnizon devlet inşa etmeye girişecektir” değerlendirmesi yapılıyor. İşte bizim haklarını savunduğumuz, Müslümanlara İdlib’i ve çevresini belki bırakacaklar.

Yine Suriye ve Irak’ta devam eden sorunları, savaşları birbirinden ayrı ele almak mümkün değil. Bu tablo bize harita okuma biçimimizi değiştirmemiz gerektiğini söylüyor. Kim söyleyen, güvenlik uzmanları .

Nihat Ali Özcan hafta içerisinde(Pazar günü) Milliyet Gazetesinde şöyle bir değerlendirme yaptı; “Devletler, devlet dışı aktörler farklı araçlarla, farklı hedefler peşinde ve farklı ilişki biçiminde mücadele içindeler. Böyle bir ortamda Türkiye endişelenmekte haklı. Özelde Suriye ve Irak’ı birlikte kapsayacak, genelde tüm aktörleri, yöntemleri hesaba katacak bir çıkış bulmak zorunda. Irak ve Suriye’yi bir bütün olarak ele almamız, devletler merkezli siyasetin yanı sıra devlet dışı aktörleri de içine alan yeni bir aşamayı gözetmemiz gerekiyor. Suriye’de aynı anda iç içe geçmiş farklı olgular yaşanıyor. Özellikle ABD ile Rusya arasındaki rekabetin Suriye’nin geleceğindeki belirleyici olacağı açık. Yine iki ülkenin Suriye’yi okuma biçimleri birbirlerinden ve Türkiye’den farklı.

ABD gibi Putin de, PKK/PYD’yi terör parantezinde görmüyor. PKK/PYD’yi ABD’nin insiyatifine terk etmiyor. Bu nedenle Afrin’de Rus askeri polisi görev yapmaya devam ediyor. Putin, kendi çıkarları bağlamında Esad rejimini destekliyor. Yeni Suriye’nin politik sisteminin temel özelliği Rusya’nın bu ülkedeki çıkarların tehdit etmeyecek şekilde olacaktır.

 

YENİ HARİTALAR ÇİZİLECEK

Yine yazar, çizer ve güvenlik uzmanları der ki; ‘Her şey yeni savaşa göre düzenlenecek’ABD, Rakka operasyonunun tamamlandığını açıkladı. PKK/PYD bu operasyonda bin 100 militanı kaybetti. 3 bin 900 civarında yaralısı var. Operasyonlar bittikten sonra bölgede bir yönetim inşa etmek için PKK/PYD, ABD ile birlikte çalışıyor. ABD bunu istikrarın inşası olarak tanımlasa da, PKK/PYD bir garnizon devlet inşa etmeye girişecektir.  Her şey askeri normlara ve muhtemel bir yeni savaşa göre düzenlenecektir…”

Sizin anlayacağınız Ortadoğu patlamaya hazır bir bomba ve bu olup bitenlerin arkasın da Siyonizm ve evanjelistler var. Ortak çalışıyorlar, hani Kur’an diyor ya, “Küfür tek millettir!”

Peki, biz Müslümanlar nerede duruyoruz. Küfür tek millet olmuş üzerimize saldırırken, bizde amipler gibi parçalanıp, bölünüyoruz. İlahiyatçılarımız bile birbirine düşmüş durumda. Yapmamız gereken ise, kardeşliktir, “Müslümanlar bir vücudun organları!” Misali birlik olmalı ki, Rabbim bizleri Hendek Savaşında, 15 Temmuz’da olduğu gibi korusun…

Evet tarih ve milli şuuru olan gençlik yetiştirmeliyiz, hem de tez elden…

Kalın sağlıcakla.

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co