Tarih Kokan Kafe: Hışırhan

Tarih Kokan Kafe: Hışırhan

Kahramanmaraş’ın Tarihi Kapalı Çarşı’sında bulunan Hışırhan, tarihi yapısına dokunulmadan yeniden restore edilerek otantik dizaynı ile müşterilerine kafe ve restoran olarak hizmet veriyor.

Kahramanmaraşlı Meltem Yürürdurmaz, kendi imkânları ile restore ettirdikleri Hışırhan’ı, otantik eşyalarla donatarak vatandaşları hem tarihe götürürken hem de dinlendiriyor. Tarihi dokusuna dokunulmadan restore edilen Han’da ayrıca Kahramanmaraş’a özgü yiyecek ve içecekler sunuluyor.

hışırhan kafe (1)

Meltem Yürürdurmaz, Osmanlı’dan bu yana vatandaşların özlemini çektiği Türk kültürüne özgü ürünlerin oluşturduğu mekâna Kahramanmaraş halkının büyük ilgi gösterdiğini söyledi.

hışırhan kafe (2)

“SU KUYUSU İLGİ ÇEKİYOR”

Hışırhan restorasyon yapılırken tarihi dokuya zarar verilmemesi ile birlikte buraya gelen müşteriler fotoğraf çekilmeden gitmiyorlar. Hışırhan Kafe’nin doğum günü, düğün çekimleri, özel günler içinde hizmet veriyor. Tarihi Kafe şimdilerde Kahramanmaraşlıların gözde mekânı haline geldi. Tarihi Hışırhan ile ilgili tarihi bilgiler veren işletme sahibi Meltem Yürürdurmaz, “Tarihi Hışır Han’ın tarihi 1500’lü yıllara dayanıyor. Kendi imkânlarımızla Han’ın tarihi dokusuna zarar vermeden restorasyonu tamamladık. Han’ın Üç odası var.  Açık alan ve terası’da bulunan Han’ın Odasının birinde su kuyusu bulunuyor, gelen müşterilerimiz su kuyusuna ilgi gösteriyor” dedi.

hışırhan kafe (3)

“TARİHİ DOKUYA ZARAR VERİLMEDİ”

İlgi ve alakanın yoğun olduğunu söyleyen Yürürdurmaz, “Öncesinde harabe olan Han’ın restorasyonu için çok uğraştık. Buraya için çok emek verdik. Bu Han’ın üst tarafları otel olarak, alt tarafları ise hayvanlarını yemlemek için kullanılmış. Bir kısmı ise ticaret hane gibi kullanılan alanlar. Harabe şeklinde olan kullanılmayan han’ın tarihi dokusuna zarar vermeden restorasyonunu yaptırdık. Burayı restore ettirirken çok dikkatli olmamız gerektiğinin farkındaydık. Buranın tarihi dokusuna asla zarar vermemeliydik. Bunun için çok uğraştık ve Han’ın yapısına hiçbir şekilde zarar verilmeden tarihi mekânı görmeye gelenlerin beğenisine sunduk” dedi.

hışırhan kafe (5)

“MÜŞTERİLERİMİZİ ÖZEL KIYAFET İLE KARŞILIYORUZ”

Buranın konseptine uygun olarak gelen müşterimizi özel kıyafetlerle karşılıyoruz diyen Yürürdurmaz, “ Buraya gelen müşterilerimizi memnuniyeti çok önemli. Tarihi yere gelip buralarını görmelerini istiyoruz. Bu atmosferi yaşasınlar, bu dokuyu hissetsinler. Kendi imkânlarımızı kullanarak Han’ı elimizden geldiğince farklı ve görsellerine özen göstererek düzenlemeye çalıştık. Buraya gelen müşterilerimiz mekânı çok beğendiklerini, burayı çok farklı bulduklarını ve Kahramanmaraş’a yakışır bir Han olduğunu ifade ettiler. Ayrıca bol bol fotoğraf çekiliyorlar. Bu aşamalara gelmek bizim için kolay olmasa da güzel yorumlardan sonra ve emeğimizin karşılığını almaya başladığımızı düşünüyorum. Güzel tepkiler almak bizleri çok mutlu ediyor” dedi.

hışırhan kafe (4)

“TARİH KOKAN KAFEDE KUMDA KAHVE’Yİ DENEDİNİZ Mİ?”

Kumda Kahve’yi tarih kokan Hışırhan’da herkesin denemesini söyleyen Meltem Yürürdurmaz, “İlerleyen zamanlarda Han’ın arka taraflarında restore ettireceğiz. Bu Han’ın imkânlarımız dâhilinde restore edilmesi gereken yerlerini zamanla tarihi dokularına dokunmadan yaptırıp aktif hale getirmek istiyorum. Burada sunulan yiyecek ve içecekler Kahramanmaraş’a özgü olan yiyecek ve içeceklerdir. Özel yapım hepsi. Han’a yakışır şekilde sunmaya ve yapmaya çalışıyoruz her şeyi. Ağır ateşte kumda kahve pişiriyoruz. Semaverde çayımız var. Kendimize özgü reyhan şerbeti ve hurma şerbetimiz var. Osmanlıdan gelen her şeyi burada uygulamaya çalışıyoruz. Ev yapımları yemeklere ağırlık vererek özlenen tatları burada sunmaya gayret gösteriyoruz” dedi.

Haber: Deniz Doğan

hışırhan kafe (6)

 

hışırhan kafe (8)

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co