TAKVA MEDENİYETİ KURMALIYIZ

TAKVA MEDENİYETİ KURMALIYIZ

Yaklaşık üç yüz yıldır medeniyet arayışı içindeyiz. Bu süreçte çoğu zaman yönümüzü batıya çevirmişiz. Eyvallah!

Ancak, batı acaba medeni mi? Kurdukları “medeniyet” insanlara huzur getirdi mi? İşte bu günlerde bu konu daha da sorgulanmaya başladı.

Batı medeniyetin iki yönü vardır, elbette bilgi toplumu olma yolunda ki çabalarını takdir etmek ve ilim müminin yitiği olduğu içinde elde ettikleri ilmi nerede bulsak almamız gerekiyor.

Batı medeniyetinin diğer yönü ise insanları pis ahlaka sevk eder, bu hali ile kirli bir medeniyetleri vardır.  Fuhşun artması gibi veya emperyalist olmaları örnek gösterilebilir, onlar haklının üstün değil de kuvvetlinin üstün olmalarını savunur, bu da diğer eleştiri alan yönleridir.

İslam medeniyeti ki ben bunu ‘Takva Medeniyeti’ diye adlandırıyorum. Bu medeniyeti yaşadığımız yıllarda dünyaya adalet dağıtıyorduk, bizim medeniyetimiz bu yönü ile Hüda’ya dayanıyordu.

Ahmet Doğan kardeşim, bir yazısında bu konuya değinirken; Bediüzzaman’a dayandırdığı tespitinde “Bu temel farklardan dolayı ikisinin birleşme ve barışması imkânsızdır. Batı medeniyetinde deha dimağda işler, kalbi karıştırır. Nefse ve cisme bakar, nefsânî kabiliyetler geliştirir ve insanı şeytanlaştırır. Sadece dünya hayatını tanır, maddeperesttir. İslâm medeniyetinin kaynağı Hüda’dır ve ruhu aydınlatır, kabiliyeti ve tabiatı ışıklandırır. Himmetli insanı melekleştirir. Allah’ın şuurlu sanatını ve hikmetli kudretini gösterir.” Karşılaştırmasını ortaya koyar

KİMSENİN OLMADIĞI YERDE BİZİ ALLAH(CC) GÖRÜR

Takvanın tanımı, her anımızda biz Allah(cc) ile beraberiz, biz onu görmesek de O bizi görür” şuuruna ermektir diye bir tanım yapabiliriz.

Üstad, takva Medeniyetini  kurmak için 3-7 yaş çocukların iyi eğitilmesi gerektiğine işaret ederek, çocukluğun önemine değinip, şu tespiti yapar; “… bir çocuk, küçüklüğünde kuvvetli bir ders-i imanî alamazsa, sonra pek zor ve müşkül bir tarzda İslâmiyet ve imanın erkânlarını ruhuna alabilir. Âdetâ gayr-ı müslim birisinin İslâmiyeti kabul etmek derecesinde zor oluyor, yabani düşer. Bilhassa, peder ve validesini dindar görmezse ve yalnız dünyevî fenlerle zihni terbiye olsa, daha ziyade yabanilik verir. O halde o çocuk, dünyada peder ve validesine hürmet yerinde istiskal edip çabuk ölmelerini arzu ile onlara bir nevi belâ olur. Âhirette de onlara şefaatçi değil, belki dâvâcı olur… ”(Emirdağ Lahikası-I, 20. Mektup)

HELAL SÜT, HELAL LOKMA VE BESMELE İLE BAŞLAMALIYIZ

Çocuklarımızı helal süt içiren anneler ile evine helal lokma getiren babaların çoğalması ile işe başlamak ve çocuğu kazanmak için işe besmele ile başlamak gerekiyor öncelikle….

Şunu söylemek istiyorum; Çocuk terbiyesi çocuğun doğumundan önce başlayan, peder ve validenin ortak bir misyonuyla kendilerinin vefatlarına kadar devam eden oldukça uzun bir zaman dilimine ihtiyaç duyulan bir süreçtir.

Bu konuda sözlerini örnek gösterdiğimiz Bediüzzaman Hazretleri en önce kendi anne ve babası tarafından doğumundan önce terbiye edilmeye başlanmıştır. Validesi ona hamile olduktan sonra abdestsiz yere basmamakta ve doğumundan sonra da abdestsiz onu emzirmemektedir. Pederi de aynı inceliği gösterip, geçim kaynağı olan büyükbaş hayvanlarını tarlaya götürürken, başkalarının bağ ve bahçelerinden ot yiyip rızıklarına haram bulaşmasın diye ağızlarını bağlamıştır.

Bu örnekte de görüldüğü gibi, doğumdan önce peder ve valide en önce kendilerini bir terbiyeye tabi tutmuşlardır. Bir peder ve valide, çocuğunun doğumundan önce kendi ibadet hayatına çeki düzen vermeli, kötü alışkanlıklarından vazgeçmeye azmetmelidir.

Evet, işe eğitimle başlamalıyız, öncelikle de anneler ve babalar bu konuda eğitilmeli, çünkü eğitimsiz ebeveynlerin çocuklarına vereceği bir şeye yoktur.

Biliyorum ki, çoğu çocuğumuzun babası var ama babasız gibi yetişiyorlar. Hatta o baba olmasa çocuk belki de daha iyi yetişecektir.

Ne demek istediğim zannederim anlaşılmıştır.

Hadi kalın sağlıcakla.

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co