Suyun yüzde 43 Kayıp oluyor

Suyun yüzde 43 Kayıp oluyor

Suyun yüzde 43 Kayıp oluyor

Türkiye’nin acı gerçeği, baraj gölleri ve kaynak sularımızın boruya alınması ile musluktan akıncaya kadar geçen sürede yüzde 43 kayıp olduğu ortaya çıktı..

bekir köşe

Ekonomiye verdiği zarar ise yılda 5 milyar TL

Türkiye’de yıllık 2 milyar metreküp su, yani barajdan çıkan suyun yüzde 43’ü henüz musluğa ulaşmadan kaybolup gidiyor. Su kaybının ülke ekonomisine maliyeti yılda 5 milyar TL. İklim değişikliği ve eskiyen altyapılar nedeniyle yaşanan su sıkıntılarına dikkati çekmek, kayıp ve kaçak su konusunda çözüm üretmek amacıyla 28-29 Eylül 2015 tarihlerinde İstanbul’da Su Kayıp ve Kaçakları Türkiye Forumu düzenleniyor..

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Başkanımız Fatih Mehmet Erkoç, KASKİ Genel Müdürü ve ilimizin gazetecilerinden bu programı götürülmesi gerektiğini düşünüyorum..

Çünkü konu önemli, Su kayıbı çok önemli bir mesele çünkü : Nüfus ve gelir düzeyinin yükselmesiyle birlikte her geçen gün suya olan talep artıyor; ancak su kayıp ve kaçakları nedeniyle suyumuzun yüzde 43’ünü daha görmeden kaybediyoruz. Gerek eskiyen altyapılardan gerekse iklim değişikliğinden kaynaklanan su kayıp ve kaçakları, su tüketiminin en yoğun olduğu Haziran, Temmuz ve Ağustos aylarında 2 katına çıkıyor.

Bu kayıp ve kaçakları yüzde 10 seviyelerine getirmeliyiz, bu sebeple bu işin üzerine hep birlikte gitmemiz gerekiyor..

Altyapı ve Kazısız Teknolojiler Derneği (AKATED) Başkanı Yasin Torun Türkiye’deki su kaybının vehametine işaret ederek, şunları anlattı: “Yeni su kaynakları bulmak, kaynaktan alınan suyun içilebilir su kalitesinde arıtılmasını sağlamak ve bu işlemlerin ardından bu su kaynağını yerleşim yerine getirebilmek hem ekonomik açıdan hem de teknik açıdan maliyetli bir işlem. Bu nedenle de yeni su kaynağı arayışına başlamadan önce, mevcut şebekedeki su kayıplarının azaltılmasıyla ilgili çalışmalara öncelik verilmeli.

Geçtiğimiz gün KASKİ Genel Müdürüne de konuyu söylemiştim: Su kayıp ve kaçarlarını önlemenin birinci yolu, ana şebekeleri tünellerden götürmektir.. Toprağa gömülen her boru kayıp ve kaçak sebebidir..

Ülkemizde suyumuzun yüzde 43 gibi büyük bir oranını daha musluğa ulaşmadan kaybediyoruz. Bu da her yıl ülke ekonomisinden 5 milyar TL’nin boşa gitmesine neden oluyor. Gelişmiş ülkelerde su kayıp oranları yüzde 10 ila 20 arasında. İstanbul’da 28-29 Eylül tarihlerinde düzenleyeceğimiz Su Kayıp ve Kaçakları Türkiye Forumu’nda, Türkiye’de su kayıp ve kaçakları ile nasıl mücadele edileceğini ve ülkemizdeki kayıp ve kaçaklarını gelişmiş ülkeler seviyesine nasıl getireceğimizi tartışalacağı programı sadece KASKİ değil basın ve başkanlarımızla birlikte izlemeliyiz bu çünkü memleket meselesi !..

Avrupa Birliği vizesi için suyumuza sahip çıkmalıyız

Resmi Gazete’de 2014 tarihinde yayınlanan ‘İçme Suyu ve Dağıtım Sistemlerinde Su Kayıplarının Kontrolü Yönetmeliği’ndeki değişiklikten bahseden Yasin Torun, belediyeler ve su kanalizasyon idarelerinin mevcut kayıp ve kaçak oranlarını 5+4 yıl içinde yüzde 25 seviyesine çekmek durumunda kalacaklarını vurguladı.

AKATED Başkanı, AB üyelik normlarının şartlarından birinin de su kayıp ve kaçakları konusunda mücadele olduğunu değinerek AB’ye adaylık süreci devam eden Türkiye için bu konunun son derece önemli olduğunun altını çizdi.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın himayelerinde Su Yönetimi Genel Müdürlüğü’nün destekleriyle AKATED tarafından MCI’ın organizasyonuyla düzenlenen Su Kayıp ve Kaçakları Türkiye Forumu, 30 büyükşehir belediyesine bağlı su ve kanalizasyon idarelerinin genel müdürlerini de bir araya getirecek.

Altyapı ve Kazısız Teknolojiler Derneği (AKATED) Hakkında

Altyapı ve Kazısız Teknolojiler Derneği (AKATED) şehirlerimizin üstyapıları kadar altyapılarının da büyük bir ehemmiyete sahip olduğuna dikkat çekmektedir. Gözden ırak olan altyapının gönülden de ırak olmaması bizim en büyük temennimizdir. AKATED’in kuruluş amacı, dünyanın pek çok gelişmiş ülkesinde yaygın şekilde tercih edilen ileri altyapı uygulamalarının ve kazısız teknolojilerin ülkemizde de sıklıkla tercih edilir hale gelmesidir. Bu hususun ülkemizin sürdürülebilir büyümesi ve çevrenin korunması için bir zaruret olduğu düşünülmektedir.

AKATED’in öncelikli görevi ise, ülkemiz kamuoyunu ileri altyapı uygulamaları ve kazısız teknolojiler hakkında bilgilendirmek ve bu yöndeki projelerin artırılmasını teşvik etmektir.

Kahramanmaraş’ta bu teknolojiden yararlanması için Basın, Belediye görevlileri, Mühendisleri ile bu toplantıda yer almalı ve geleceğin projesine birlikte imza atmalıyız..

İlimizde de su kayıp ve kaçakları çok fazla

Boruya verdiğimiz suyun yarısı yer altına gidiyor..

Ana şebekelerin tamamı yer altı tüneline alınmalı AB ülkelerinde olduğu gibi..

Bu büyük bir proje de olsa bir yerinden başlamamız gerekiyor..

İyi günler..

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co