SURİYELİLERE VATANDAŞLIK MESELESİ

SURİYELİLERE VATANDAŞLIK MESELESİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklaması ile kamu oyunun tartışmasına konu olan Suriyeli mültecilere vatandaşlık verilmesi meselesi sancılı başladı.

Bazı kesimler , bu konunun toplumda travma yaratacağını savunmaktadır. Bunun Türk toplumuna ve ekonomiye ciddi zararlar vereceğini düşünenler var. Kültürel yozlaşmanın da olacağını söyleyenlerde çoğunlukta. Suriyelilerin vefasızlığından tutunda,aralarında hırsız,terörist,yan kesici,katil,provokatör ve Işıd militanı olduğuna dair söylemler duymaktayız.

Peki devlet buna neden girişti. Neden Suriyelilere vatandaşlık gündeme geldi.?

Bana göre bunun başka anlamları var gibi geliyor. Yoksa bu kadar çapraşık bir insan kitlesini vatandaş yapmak çok zor görünüyor.

Suriye ileriki zamanlarda Türkiye’yi suçlama ihtimali var.Derki “Bizim iç işlerimize müdahale etti.Vatandaşımızı evinden barkından etti. Onların perişan olmalarına sebebiyet verdi.” Bizde bu tezi çürütmek için böyle bir ilan ettik. Herkesi vatandaş yapacak halimiz yok zannederim.İsteğe bağlı olacak. Vatandaş olmak isteyenler müracaat edecek. Müracaatlar değerlendirilecek. Dolayısı ile gelecek zamanlarda Suriye bir iddiada bulunursa insanlar Esad’ın zulmünden kaçarak Türkiye’nin müşfik kollarına sığınmak için vatandaş olmak istediler ,diyebiliriz. Bir ihtimal budur.

Bir başka durumda AB devletlerinin ellerindeki kozu aldı. Her ne kadar Orman ve Köy işleri Bakanı Veysel Eroğlu “AB uyanık davrandı” beyanatı oldu ise de ,henüz fırsat kaçmadı. Yani Suriye deki iç savaştan kaçan ilim adamları ve yetişmiş teknik adamlar AB ülkeleri tarafından vatandaşlığa alınmaya başlandı. Bizde devlet olarak seçici olmak kaydı ile bir kısım Suriyeli adamları ve çocukları vatandaşlığa alabiliriz.

Vatandaşlık ilk defa olmuyor. Daha önce de Bosna Hersek ‘ten,Iraktan rejim baskısından bir çok insan vatandaşlığa kabul edilmiştir.

Kaldı ki Cumhuriyetin ilk yıllarında Bulgaristan’dan,Türkistan’dan,Arnavutluk’tan kaçan binlerce insan Türkiye’ye gelmişler. Bunlar zaman içinde vatandaş yapılmışlardır.

O bakımdan işi provoke etmek isteyenlere fırsat verilmemelidir. İşi Suriyeli düşmanlığına götürmek doğru değildir.Özellikle meseleyi, yabancı düşmanlığı noktasına taşımak isteyenler , bu ülke hakkında iyi düşünmüyor.

Ümit ediyoruz ki devlet yönetenler işin hassasiyetini önemserler. Dengeleri koruyacak bir yasal düzenleme yaparlar.

Bize ekonomik bir getirisi olacağını zannetmem. Olsa da önem arz etmez.Sosyal dengeleri sarsar.Keza misafir olarak bile ağırladığımız Suriyeliler hem devletimize büyük külfet getirmekte,hem de topluma ağır gelmektedir.

Bu bir oyundur.AB nin ve ABD nin bize ihale ettiği bir oyundur. Onun için işi dikkatli ele almakta fayda var.İnsan haklarına riayet edilmeli.O perişan olmuş insanlar üzerinden siyaset yapak da vicdansızlık olur.

İşin üzerinde iyi araştırma yapmak lazım diye düşünmekteyim.

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co