Suriyelilere vatandaşlık 16 Nisandan Sonra

Suriyelilere vatandaşlık 16 Nisandan Sonra

Suriyelilere vatandaşlık 16 Nisandan Sonra

ANKARA,  Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak, ilk aşamada 80,000 Suriyeliye Türk vatandaşlığı verilmesi için çalışmaların sürdüğünü ancak tartışmaları önlemek için bu yöndeki adımın 16 Nisan’daki referandum öncesi atılmadığını söyledi.

Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak , Türkiye gündemini değerlendirdi.

Kaynak Reuters’a verdiği söyleşide, “Şu ana kadar belirlediğimiz vatandaşlık niteliklere uygun, işlemleri sürdürülen 20,000 küsur (Suriyeli) aile var. Toplam 80,000 kişiye tekabül ediyor. Bunların güvenlik kısmıyla ilgili araştırmalar sürüyor” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan geçtiğimiz yıl yaptığı bir açıklamada, gerekirse Türkiye’de yaşayan Suriye ve Iraklılara vatandaşlık verilebileceğini vurgulamıştı. (Full Story)

Kaynak konuyla ilgili şunları söyledi:

“Suriyeli işçi sayısının 10,000’den fazla olduğunu biliyorum. Belirli uzmanlık eğitimi almış olanlar, meslek sahipleri ve Türkiye’de çalışma izni olanlar vatandaşlık imkanından yararlanacaklar. Ancak ilk koşul güvenlik soruşturmalarından geçmiş olmak. Terör sabıkalısı değillerse bu üç grubu vatandaş yapma konusunda irademiz var” diye konuştu.

Hükümet geçtiğimiz ay uygulamaya koyduğu düzenlemeyle, belli koşullarda gayrimenkul satın alan yabancılara vatandaşlık verilmesinin önünü açmıştı. (Full Story)

Geçtiğimiz yıl Şubat ayında yürürlüğe giren bir genelge ileyse, işletmelerin mevcut işçi sayılarının yüzde 10’unu geçmemek koşuluyla mülteci çalıştırabilmelerinin önü açılmıştı. (Full Story)

Hükümet yetkilileri çalışma izni alan Suriyelilerin öncelikli olarak vatandaşlığa kabul edilebileceklerini kaydetmişlerdi.

Kaynak Suriyelilere Türk vatandaşlığı verilmesinin zamanlaması içinse, “16 Nisan’daki referandum öncesi Suriyelilere vatandaşlık verilip, bunların oy kullanacağı yönündeki tartışmaya meydan vermek istemedik.. Bu nedenle şimdilik (referandum öncesi) bu konuda bir adım atılmadı” ifadesini kullandı.

Geçtiğimiz aylarda medyada yer alan bazı haberlerde, başkanlık sistemini öngören anayasa değişiklik teklifiyle ilgili 16 Nisan’da yapılacak referandum öncesi hükümetin Suriyelilere vatandaşlık vererek, şartları tutanların oy kullanmasını sağlayacağı öne sürülmüştü.

Seçmen listeleri 18 Şubat tarihinde askıya çıkmıştı.

FIRAT KALKANI OPERASYONU

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) Suriye topraklarında DEAŞ ve PYD’ye karşı yürüttüğü ve 183. gününe giren Fırat Kalkanı Operasyonu ile ilgili de Kaynak, “Şimdiye kadar operasyonda 2,527 DEAŞ’lı, 350 PKK’lı etkisiz hale getirildi. Özgür Suriye Ordusu 300, biz de 69 şehit verdik” diye konuştu.

Menbiç’e inmek için ABD ile görüşmelerin yapıldığını söyleyen Kaynak, güvenli bölge tartışmaları konusunda da şunları dile getirdi:

“Ülkemizdeki Suriyeli mültecilerin kendi topraklarına dönmesini amaçlıyoruz. Bu amaçla koalisyon ülkeleri olarak Suriye’de güvenli bölge oluşturulmalı.. (ABD Başkanı Donald) Trump’ın da güvenli bölgeyi telafuz etmesi önemli. Trump’ın hadiselere Obama’dan daha gerçekçi yaklaşacağını tahmin ediyorum. Diplomatlar konuyu ele alacaklar” diye konuştu.

Türkiye, Suriye’de güvenli bölge ve uçuşa yasak bölge oluşturulmasını savunurken, ABD ve uluslararası koalisyondan bu konuda henüz net desteği sağlamayadı.

Olası güvenli bölge konusunda hükümetin bir bütçe ayırıp ayırmadığı sorusuna ise Kaynak, “Türkiye bunun için tek başına niye bütçe ayırsın? Türkiye’nin böyle bir zorunluluğu yok. Hükümetimiz kendi sınırlarının güvenliğini sağlamakla görevli. Afrin-Halep-İdlip-Hatay hattında zaten fiili güvenli bölge oluşmuş ve insanlar oraya yerleşmiş durumdalar” dedi.

“EKONOMİK KRİZ RİSKİ YOK”

Hükümetin son dönemde aldığı kararlar ile KOBİ’lerin desteklendiğini ve bunun da orta vadede ekonominin canlanmasını sağlayacağını belirten Kaynak şöyle devam etti:

“Biz ihracatımızla büyümeyi hedefliyoruz. Irak ve Suriye’de savaş, Avrupa’da ise ekonomik küçülme var. Petrol fiyatlarındaki düşüş de bizim geleneksel pazarlarımızda gelir kaybına yol açtı. Ancak AB ekonomilerindeki toparlanma beklentisi, bize de olumlu yansıyacak. Türkiye’de yakın ve orta vadede bir ekonomik kriz riski yoktur.”

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co