Suriyelilere çalışma izni !..

Suriyelilere çalışma izni !..

Ah ah ah,  geçen yıllara ah diyorum !..

Bizim ilk başta gördüğümüzü : geçte olsa hükümet gördü !..

Suriye den Türkiye geç başladığında da yazmıştım ve şu örneği vermiştim, o günkü yazımda..

1980 yıllarında TRT bir reklam film vardı..

Deniz Sahilinde bir adam karnı aç.. iyilik sever kişiler bu adama ekmek ve balık veriyorlar adam yiyor ve yatıyor..

Bir gün sonra yine karnı aç: iyilik sever insanlar yine balık ekmek veriyorlar adam yiyor yatıyor ve uyumaya devam ediyor..

Üçüncü günde ise : İyilik seven insanlar biz hata yapıyoruz, balık ekmek verme yerine, bu adama balık tutmayı ekmek pişirmeyi öğretelim diyorlar..

Eline bir olta vererek balık avlamasını öğretiyorlar..

Ekmek yapmayı öğretiyorlar..

O yıllarda Türkiye Afrika’ya gıda yardımı yerine tarım aletleri yardımı yapmıştı..

Buradan oraya maaşlı çiftçi göndermişti.. tarım yapmasını öğretmek için..

O gün bu konuyu yazarak : Suriyeliler çalışsın yesin ! demiştik..

Bu konuyu Suriyeli kardeşlerimiz için biz ilk günde yazmıştım..

İslahiye kurulan çadırkent görünce : Bu insanları hapis etme yerine bunlara iş verelim çalışarak üreterek toplumun içinde kaynaşmasını sağlayalım demiştik..

4 yıl sonra hükümet bizim dediğimiz noktaya doğru geliyor..

Başbakan Ahmet Davutoğlu’na sesleniyorum..

Türkiye deki çadırkentleri kapatalım: Buradaki vatandaşları okullara temizlik görevlisi, camiye temizlik görevlisi, kamu kurumlarına temizlik görevlisi veya mesleği olanları ilgili yerlere yerleştirerek çalışması karşılığı bunlara ücret ödeyelim..

Çadırkent te sağlık başta olmak üzere tüm ihtiyaçlarını karşılıyoruz , da karşılığında elemize geçen ne ?.. hiç olmazsa temizlik yapsınlar..

Biz nasıl çalışıyorsak : Suriyelilerde çalışarak ekmek parasını kazansınlar..

Hiç kimse kusura bakmasın: geçen sürede Türkçeyi öğrenen, çeşitli esnafların yanında meslek öğrenen ve bugün iyi bir usta olan Suriyeliler Suriye bir daha asla Suriye ye  dönmez !..

Bunun kabul edelim, artık Suriyeliler bizim bir parçamız..

O halde onlarda bizim gibi çalışarak katma değer üreterek ülke ekonomisini katkıda bulunarak bu pastadan pay alarak yaşasınlar !..

Sağlık bedava, yemek bedava, çalışma yok, akşam yat, gündüz yat, böyle bir hayat olamaz biz bunlara çalışma ve kazanmayı öğretelim, özel sektör de de kamu kurumlarında da çalışsınlar.. hiç olmazsa sokakları süpürsünler, temizlik yapsınlar..

Bir işletmede çalışanın yüzde 10 Suriyeli SSK olarak çalışa bilecek ama bu yüzde 10 rakamı çok az.. hiç yoktan belki iyi ama.. kaç kişi olursa olsun Suriyeli çalışma izni verilmelidir.. Sınırlama yeniden kayıt dışını zorlayacaktır..

Bugün Tükiye de kayıt altında olan veya olmayan 3 milyon’un üzerinde Suriyeli var , bunların 2 milyon 300 bin kişisi Türkiye dağılmış ve öyle veya böyle bir yerde çalışıyor ama SSK yok , sağlık güvencesi yok.. hepsinden daha vahimi Türkiye giriş kayıttı yok..

Tamamı kayıt altına alınmaya çalışılıyor ama : çalışanında ekmek parası kazananında önünün açılması için Yüzde 10 şartı bence kaldırılması gerekir..

Adam çalışacağım diyor !. biz hayır çalışamazsın aç dur diyoruz !..

Kahramanmaraş’ta bugün Gaziantep yolu, Adana yolu, Kayseri yolu üzerindeki fabrikaların kapısında “ Bay- Bayan işçi alınacaktır,” “Bizimle çalışırımsınız ?” gibi yazıları görmek mümkün, hal böyle olunca yüzde 10 yüz güldürmeyecektir..

Kahramanmaraş’ta 7 bin aşkın işçi açığı varken yüzde 10 SSK ‘lı işçi oranı hiç yoktan iyidir diyeceğiz belki ama bizim yüzümüzü güldürmeyecektir..

Buradan Sayın Başbakanımız Ahmet Davutoğlu’na sesleniyorum: “Kayıt dışı çalışma yerine serbest bırakın, oturum verin, Suriyeli, veya İstanbul da bulunan Afkan ve Afrika kökenli vatandaşlar SSK ‘lı kayıtlı olarak çalışsınlar..

Biz biliyoruz: İstanbul da Romanya, Bulgaristan ve Türki Cumhuriyetlerinden gelen vatandaşlar : Kaçak olarak ucuza çalışıyorlar.. oysa bunları kayıt altına almak çok daha yararlı olacaktır.. öyle veya böyle çalışıyorlar.. Hepsine SSK imkanı verin, oturum verin kayıt altında çalışsınlar.. böylece iş adaleti gelecektir..

Çadır kentlerde kalan Suriyelilerde balık tutmayı öğretelim çalışarak ekmek parası kazansınlar.. yatarak değil !..

Sayın Başbakanım : Yüzde 10 Suriyeli çalıştırma rakamı çok az , ya bunu tümden kaldıralım, yada yüzde 50’e çekelim.. işçi açığı çok fazla bir çok tesis işçi bulamadığı için çalışamıyor..

Kayıt dışı – kaçak işçi çalıştırma yerine kayıt altında resmi çalışsın böylece SSK ve vergi devletin kasasına girsin..

Pasaport veya kaçak olarak gelip, ev kiralayıp oturan Suriyeliler açtıkları iş yerleri veya kaçak olarak çalıştıkları yerde ekmek parasını kazanıyorlar..bunlarda kayıt altına alınmalı.. bu gerçeği kabul ederek artık birlikte yaşamayı öğrenmemiz gerekiyor..

Sözün özü : Çalışmak isteyene buyur sana iş: SSK ve devlet güvencesi verilmelidir.herkes kayıt altına alınmalı, kaçak çalışmayada izin verilmemeli.. ama adamı açta bırakmamak gerek.. Çalışmasına izin vermezsen: ya kaçak çalışacak- ya hırsızlık yapacak başka yolu yok ..

İyi günler..

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co