Suriyelilerden Berat kandili etkinliği

Anasayfa Yaşam 11 Mayıs 2017
Suriyelilerden Berat kandili etkinliği

Suriyelilerden Berat kandili etkinliği

Berat Kandili nedeniyle Kahramanmaraş İl Müftülüğünce  kentteki Suriyeli sığınmacılara yönelik bir etkinlik yapıldı. İşitme engelli Suriyeli öğrencilerin işaret diliyle ilahilere olan katkıları geceye damgasını vurdu, seyircilerin büyük takdirini ve alkışını aldı.

SURİYE2

Kahramanmaraş Onikişubat Kaymakamı Mustafa Çek, İl Müftüsü Celal Sürgeç, Valilik Basın Halkla İlişkiler Müdürü Halit uğur, Müftü Mustafa Sinanoğlu, Dulkadiroğlu İlçe Müftüsü Davut Polat, Şube Müdürleri, Suriyeli Yetkililer ile çadırkent ve kette barınan Suriyeliler katıldı.

SURİYE1

Etkinlik, Suriyeli hafız UdayHabbum’un okuduğu Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başladı. Programda, Mevlevi ve Tiyatro gösterileri, Şiir, Türkçe ve Arapça ilahiler, seslendirildi. Suriyelilerin oluşturduğu Gaziantep Tasavvuf Musikisi korosu birbirinden güzel ilahi ve kasidelerle programa renk kattı.

Programda Suriyeli yetkililer Onikişubat kaymakamı Mustafa Çek ile İl Müftüsü Celal Sürgeçe “Maşallah, Sübhanallah” yazılı tablo hediye etti.

SURİYE

Programın sunumunu Suriyeliler Koordinatörü Vaiz Bayazıt Kanat yaptı. Başarılı sunumuyla salonu coşturan Kanat, katılımlarından dolayı misafirlere teşekkür etti.

Suriyeli Çocukların ilahi seslendirdiği etkinlikte konuşan Kahramanmaraş İl Müftüsü Celal topluluğa önce Arapça hitap etti sonra Türkçe konuştu. İl Müftüsü Celal Sürgeç konuşmasında Suriyelileri önemsediklerinin altını çizdi, Şöyle dedi; “Suriyeli misafirlerin bir sonraki Berat Kandili’nin kendi ülkelerinde barış, huzur ve selamet içerisinde kutlamalarını temenni ediyoruz. Rabbim bu gece idrak ettiğimiz Berat kandili hürmetine şu coğrafyaya rahmetini, merhametin, mağfiretini indirsin inzal buyursun. Nasıl ki, Hz. İbrahim aleyhisselam için tutuşturulan, Nemrutun ateşini söndürdüyse, küresel Nemrutlar tarafından tutuşturulan şu coğrafyadaki ateşi de söndürsün inşallah. Ve İbrahimlere serin ve selamet kılsın. Küresel fesat şebekeleri tarafından İslam coğrafyasında tutuşturulan fitne ve fesat ateşini de söndürsün. Biz sizi önemsiyoruz. Çünkü sizler bize misafir ve emanetsiniz. Çünkü sizler Peygamber Efendimiz (S.A.V)’in bize vasiyetisiniz.”şeklinde konuştu.

Program renkli görüntülerle son buldu. Onikişubat belediyesi tarafından Suriyelilere ikramda bulunuldu.   

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co