Suriye’liler dilenmemeli

Suriye’liler dilenmemeli

Necip Fazıl Kültür Merkezi salonunda geçtiğimiz Cumartesi günü Kahramanmaraşlı gençlerle Ak Parti Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı adayı Fatih Mehmet Erkoç, bir araya geldi.
Alperenler : Erkoç arasında seviyeli ciddi bir sohbet ortamı oldu.. Gençler Kahramanmaraş’ın meselelerini Erkoç’a ilettiler..
En çok üzerinde durulan ise : Suriye den gelen kardeşlerimizin dilenmesi konusu idi.. Camii kapılarında, market önlerinde dilenen dilenciler konusu gündeme oturdu..
Fatih Mehmet Erkoç: “ Biz Ensar : onlar Muhacir , evini, iş yerini, bağını , bahçesin terk ederek canlarını zor kurtaran kardeşlerimiz.. Türkiye / Kahramanmaraş’a kadar gelmişler..
Sevgili Peygamberimizin Mekke ‘den Medine’ye hicret ettiğinde, Ensar’ın muhacirlere nasıl sahip çıktı ise bizde onlara öyle sahip çıkmalıyı, Devletimiz Çadırkentte kalanlara her türlü imkanı veriyor, normal yollarla gelip, ev kiralayıp oturan kardeşlerimize Kahramanmaraşlı sahip çıkıyor, ama yeterli değil ki dilenme olayı oluyor, daha çok bu kardeşlerimize sahip çıkmalıyız, onların dilenmesi bizim ayıbımız!”
Aslında herkes sağına soluna baksa : Mesele kalmayacak.. Biz Ensar’ız bunlar, Muhacir diye bilsek..
Erkoç: Valiliğimiz Kömür, Belediyemiz odun, Saçaklızade Vakfı Soba dağıtımı yaptı ama, Battaniye dağıtıldı..yeterli değil, her gün binlerce insan sınırı bir şekilde geçerek buralara kadar geliyor, bunlara bizim imkanlarımız ölçüsünde daha çok sahip çıkmamız gerekiyor..” diye güzel bir konuşma yaptı..
Bir gün sonra Pazar günü akşam Mevlit Kandili sebebi ile her Müslüman gibi bizde camiye gittik..
Camii çıkışında kapıda Suriyeli bir genç: üzerinde ince bir elbise, bir yandan titriyor , bir yandan da Arapça bir şey söyleyerek dilenmeye çalışıyor..
Cemaat dağıldı, Suriyeli bir vatandaş az Türkçe biliyor onunla genci sorguya aldık, Suriye den 5 ay önce gelmişler, üç aile bir evde kalıyorlar mış, ev kiralamışlar.. Ev kirası, Elektrik parası, su parası, yemek içmek elinden olan yaraları da bitmiş, ev kirası ve yemek yapacak malzemeleri kalmamış dilenmek için kapı önüne çıkmış..
Dilenmeyi de beceremiyor, poşette ki paraları baktım : 20 TL bulmaz hepsi bozuk para..
Evlerine gittik, 3 aile her ailenin 3-5 çocuğu var , her biri bir oda içinde kalıyorlar.. yiyecek yok, giyecek yok, her türlü ihtiyaçları var..
Ne istiyorsunuz dedim: Bulgur, Mercimek, Yağ, Un, Pirinç olursa biz yemek yapar yeriz, iş varsa çalışırız, her türlü iş fark etmez , ekmek parası kazanacak iş olsun yeter diyor..
Kahramanmaraş’ın İstiklal Mahallesi ki : Gece kondu olmayan, fakiri bulunmayan mahallelerinden biri ve bu mahallenin orta yerinde 10 Suriyeli aile aç ve perişan !..
Şehrimizin gelir seviyesi iyi olduğu, orta gelirin üzerinde insanlarının oturduğu İstiklal Mahallesine bu yakışmadı..: Bu Ensar’lık yakışmadı.. Bu bize yakışmadı.. yakışmadı..
Şehrimizin gelir seviyesi iyi insanlarının yaşadığı İstiklal Mahallesi 10 Suriyeli aileye bakamıyorsa, yazık , gerçekten çok yazık diyorum..
O zaman biz : Ensar ve Muhacir ruhunu yakalayamadığımız gibi insanlık duygularımızı da kaybetmişiz demektir..
Ev başına 1 TL verilse o 10 aile yağ bal içinde yaşamını sürdürür , ev kirasını da öder, elektrik parasını da öder, su parasını da öder..
Camii önünde dileniyorsa o bizim ayıbımız
Market önünde : bir ekmek de bana alarmısınız, ben dilenci değilim acım diyorsa bu bizim ayıbımız.. ayıptan öte bu bizim zalimliğimizdir..
Allah çok sabırlıdır, sabır eder, sonra Zalimlere zalim olduğu gibi cezasını veri, bugün 13 Ocak olmuş, yağmur ve kar yok, kuraklık var, bunun cezasını 6 ayda çekeceğiz, onun için biz zalimiz , ceza bizi bekliyor , bunun görüp uyanın artık diyorum..
Zalim olmasa, biz sıcak yerde yatarken onları üşütmeyiz, biz yediğimizi yer, artanını çöpe atmayız, biz gerçekten zalimiz , başta kuraklık olmak üzere cezalarda bizi bekliyor..
Bu zalimlik uykusundan uyanmanız dileğimle
İyi günler.

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co