Suriyeli Gerçeği

Suriyeli Gerçeği

3 yıl önce Beşar Esat ve askerleri tarafından Suriye’de ehli Sünnet Müslümanlara karşı başlayan katliam ve bugüne kadar 1 milyonu aşkın Müslüman’ın öldüğü Suriye den kaçarak ülkemize sığınan ve bugün Türkiye’ni hemen her iline giden Suriyelilerin sayısı Türkiye de ne kadardır onu tam bilen yok..

Suriye’den Türkiye 3 ayrı türden Suriyeli geliyor, Bir sığınmacı olarak kapıdan geçerek gelenler, iki kanuni olmayan yollardan kaçarak gelenler.. üçüncüsü ise Pasaport ile Türkiye resmen giriş yapanlar..

Esat yönetimi, Pasaport çıkartıp gitmek isteyen Müslümanlara gereken kolaylığı göstererek, tek ülkemden gidin nereye giderseniz gidin diyor.. bizim Ahmak Müslümanların bir bölümü bunu bile göremiyor..

Bankacı arkadaşlarımızdan ben biliyorum : 5 yıl önce Suriye sınırına özel şubeler açıldı Suriye den Türkiye büyük para girişi vardı..Çok büyük parası olan Zengin Suriyeliler ki bunların parası 10 Milyar doların üzerinde idi, geçen yıl gezi Parkı olayları ile bu paranın başbakan Recep Tayyip Erdoğan açıklamasına göre: tamamı yurt dışına kaçtı çünkü Türkiye’yi güvenilir ülke olarak görmediler..

Bu zengin Suriyeliler paraları ile birlikte paralarını götürdükleri ülkelere giderek oraya yerleştiler ki: Bizim diğer kaçan paralarla 1.70 civarındaki Dolar 2.15 kuruşlara ilk zamanlar ise 2.50 kuruşları aşmasına sebep oldu..

Kasıtlı ve planlı yapılan eylemler sonrasında her zaman olduğu gibi yine ülke ekonomisi zarar görmekte, illerde ise Kahramanmaraş ekonomisi zarar görmektedir..

Pasaportla giren ve geçimini temin edecek kadar parası olan Suriyeliler ise İstanbul dan başlayarak Sahil deki illerimize giderek hayatlarını orada devam ettirmekte, Kahramanmaraş’a ise çok az Suriyeli vatandaş geldi.. Bu türden olan Kahramanmaraş’ta aile sayısı 150 bulmaz..  Çünkü şehirdeki Suriye plakalı araç sayısı ortada idi..

Pazar günü yapılan saldırı ile Dün akşamdan sabaha kadar o Suriyeli ailelerde eşyalarını yanlarına alarak Kahramanmaraş’ı terk ederek başka illere gittiler..

Dün akşam Pınarbaşı’nda Başkan Fatih Mehmet Erkoç iftar yemeğinden çıktım, 10 aile Suriyeli kiraladıkları evden çıkarak araçlarının üzerine valizlerini yüklemişler, diğer eşyaları ise komşuları daha sonra kamyonla gönderecekmiş başka illere gitmek üzere şehrimizden göz yaşları içinde ayrıldığını gördüm..

Teravih den sonra : Bizim evin önünden iki saat içinde 20 Suriyeli ailenin göç ettiğini gördüm.. Sahur da göç devam ediyordu, sabah büroya gelirken yine Suriyelilerin Kahramanmaraş’tan göç ektiklerini gördüm..

Kara Maraş, bir kere daha Kara Maraş olarak anılarak tarihe geçti, Suriyeli Kardeşlerimiz ise göz yaşı içinde  gittiler..

Sığınmacılar ise : 16 bin kişi çadır kentte kalıyor..

Devletimiz bunların yiyeceklerini veriyor, bir sıkıntı yok..

Sığınmacıların Çadır kentte tutulmasına ben baştan beri karşıyım.. buda ayrı bir konu..

Fakir – fukara Suriyeliler ise bize kaldı, gidecek yerlerinde yok, maddi imkanlarında yok..

Birde Suriye den gelip ilimizde çeşitli iş yerlerinde çalışan bir kesim var.. Bu kesim Kahramanmaraş ekonomisine 10 bin kişi ile katkı veriyor.. Bunu göz ardı edemeyiz..

Pazar günü gece- Pazartesi gecesi sabaha kadar hali vakti iyi olan ev kiralayıp oturan otomobili olan Suriyelilerin tamamı yakını Kahramanmaraş’tan başka illere göç ettiler..

Otomobili olan, Kahramanmaraş’ın iyi yerlerinde ev kiralayıp oturan ekonomik durumu iyi olan Suriyeliler , Alış veriş yapıyordu, lokantaya gidip yemek yiyordu, Çarşıya pazara bir hareket getirmişti.. Kahramanmaraş esnafı bunu kayıp etti..

Kahramanmaraşlı bu müşterilerini kaçırdı.

Şimdi elimizde kaldı : Garip ve Fukara kesim, onlarında ne başka ile gidecek yol parası nede imkanları var.. ya ölecek , ya burada kalacak..

Bir de işin ekonomik iş gücü olayı var: Kahramanmaraş’ta 10 bin yakın işçi açığı var bugün bunun Suriyelilerle karşılıyoruz..

Yarın elimizdeki bu Suriyeliler de giderse Kahramanmaraş ekonomisi bir darbe daha yiyecektir.. işin bir de bu yanı var..

Buradan esnaf odalarına sesleniyorum: Bugün hemen her iş yerinde bir- iki Suriyeli çalışıyor, Kobi diyeceğimiz atölyelerde ise 10-50 kişi arasında çalışıyor, Suriyeliler giderse bu iş yerleri kapanmak zorunda kalır, bu sebeple Suriyelilere sahip çıkmamız gerekiyor..

Cumhurbaşkanlığı seçimi öncesinde böyle bir oyun oynandığı gün gibi ortada, Kahramanmaraş’ta Pazar günü her yeri jilet yarası olan sarhoşları buraya kim getirdi? Devletin önce bunu bulması gerekiyor..

Her yeri jilet yarası içinde 100 civarında psikopatı kim topladı. Bunun hesabı sorulmalı..

Comments Closed

Yorumlar kapatıldı.

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co